- Wyświetleń: 688
- Dodano: 2022-09-06 / 12:20
- Komentarzy: 0
- Artykuł sponsorowany
Tabletka "dzień po" - czy może wpływać na płodność kobiety?
Tabletka "dzień po" stosunku jest przeznaczona do stosowania w nagłych i awaryjnych sytuacjach, takich jak np. odklejenie się plastra antykoncepcyjnego, przypadkowe pominięcie tabletki antykoncepcyjnej czy też pęknięcie prezerwatywy. Czy tabletka "dzień po" jest bezpieczna? Jakie skutki uboczne powodują tego typu leki? Odpowiadamy na pytania
Tabletka "dzień po" stosunku - co to takiego i jak działa?
Tabletka "dzień po" stosunku to lek zaliczany do antykoncepcji awaryjnej. Pigułki wydawane za okazaniem recepty mogą zawierać syntetyczny hormon lewonorgestrel lub substancję czynną octan uliprystalu. Obie te substancje wpływają na owulację (hamując lub opóźniając uwolnienie komórki jajowej z jajnika), modyfikują także warunki panujące w jamie macicy, tak aby nie sprzyjały one zapłodnieniu. Jeśli zostaną zażyte jak najszybciej po stosunku bez zabezpieczenia, zapobiegają zajściu w ciążę.
Tabletka "dzień po" stosunku - kto może wystawić receptę?
Receptę na tabletkę "dzień po" stosunku może wystawić lekarz dowolnej specjalności, nie tylko ginekolog. Co więcej, przypis można uzyskać zarówno podczas wizyty osobistej u lekarza, jak i po konsultacji prywatnej zdalnie (np. telefonicznej lub przez Internet. Ratunkiem w sytuacji, gdy nie ma fizycznej możliwości, aby udać się do lekarza po receptę na tabletkę "dzień po", są strony, takie jak: https://naszarecepta.pl/e-recepta/tabletka-po.
Warto wiedzieć: tabletki "dzień po" stosunku można kupić bez recepty w krajach, takich jak np. Austria, Czechy czy Francja. Natomiast w Polsce nie ma takiej możliwości.
Czy tabletka "dzień po" jest bezpieczna?
Jeśli antykoncepcja awaryjna jest stosowana jedynie w awaryjnych sytuacjach oraz zgodnie z zaleceniami lekarza, nie wiąże się ona z niebezpieczeństwem. Jak każdy lek jednak także tabletki "dzień po" mogą wywoływać pewne działania niepożądane. Lekarz wydaje na nie receptę jedynie wtedy, gdy pacjentka nie ma ku temu przeciwwskazań medycznych. Tabletka "dzień po" stosunku może dawać skutki uboczne, takie jak np. bolesne miesiączkowanie, ból brzucha, nudności, tkliwość piersi, wahania nastroju czy zawroty głowy. Natomiast jeśli chodzi o przeciwwskazania do stosowania, najważniejszym z nich jest uczulenie na lewonorgestrel/octan uliprystalu lub inny składnik leku.
Pacjentki po przebytej ciąży pozamacicznej, karmiące piersią, po ciąży pozamacicznej lub ze zdiagnozowaną astmą o ciężkim przebiegu, zaburzeniami czynności wątroby, zapaleniem jajowodów albo schorzeniami jelita cienkiego nie mogą skorzystać z rozwiązania w postaci tabletki "dzień po". A ciąża? Stan fizjologiczny również stanowi przeciwwskazanie do stosowania antykoncepcji awaryjnej. Jeśli kobieta jest w ciąży lub podejrzewa, że może być w ciąży, musi poinformować o tym lekarza.
Czy tabletka "dzień po" wpływa na płodność?
Kolejna kwestia, nad którą warto się zastanowić przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji awaryjnej to, czy tabletka "dzień po" wpływa na płodność. Jeśli lek jest stosowany w sposób zgodny z zaleceniami lekarza, nie powinien on wpływać negatywnie na cykl miesiączkowy ani płodność. Do rozregulowania cyklu miesiączkowym może dojść np. gdy kobieta przyjęła więcej niż 1 tabletkę w ciągu jednego cyklu miesiączkowego.
Czy tabletka "dzień po" może nie zadziałać?
Skuteczność tabletek "dzień po" stosunku jest bardzo wysoka. Preparaty z lewonorgestrelem są skuteczne w 84%, natomiast pigułki z octanem uliprystalu zapobiegają ciąży w 98%. Czy tabletka "dzień po" może nie zadziałać? Taka sytuacja jest możliwa, jeśli:
• tabletka została przyjęta po czasie określonym przez producenta (powyżej 72 godzin w przypadku pigułek z lewonorgestrelem lub powyżej 120 godzin dla tabletek z octanem uliprystalu),
• w ciągu 3 godzin od przyjęcia tabletek u kobiety wystąpiły wymioty (w takiej sytuacji trzeba przyjąć jeszcze jedną tabletkę, ponieważ pierwsza mogła nie zadziałać),
• tabletka została przyjęta przed stosunkiem płciowym bez zabezpieczenia,
• po przyjęciu leku dojdzie do kolejnego niezabezpieczonego stosunku płciowego.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.