- Autor: Dżacheć
- Wyświetleń: 876
- Dodano: 2022-09-15 / 17:18
- Komentarzy: 2
Jaka jest kondycja funduszu z którego ZUS wypłaca świadczenia?
W pierwszym półroczu 2022 r. poziom pokrycia bieżących wydatków z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wyniósł 84,6 proc. To najlepszy wynik od lat.
W 2021 r. wskaźnik pokrycia bieżących wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych osiągnął poziom 81,7 proc. i był na najlepszym poziomie od co najmniej 2007 r. Co godne podkreślenia działo się to w specyficznych okolicznościach pandemicznych. Taki wynik był wówczas możliwy dzięki wzrostowi zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw oraz wzrostowi przeciętnego wynagrodzenia. Wyniki w bilansie wpływów i wydatków z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z początku bieżącego roku są jeszcze bardziej okazałe.
W drugim kwartale 2022 r. gospodarka zaczęła odczuwać negatywne skutki napiętej sytuacji geopolitycznej na świecie. Oznak słabości nie było widać na rynku pracy. W pierwszym półroczu fundusz wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw wzrósł o 15,3 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2021 r. Na osiągnięty wzrost miały wpływ dwa parametry - rosnące zatrudnienie oraz wynagrodzenia, których tempo wzrostu przekraczało podwyżki cen. Przeciętne zatrudnienie wzrosło o 2,3 proc. rok do roku, natomiast przeciętne wynagrodzenie - o 12,7 proc. rok do roku.
Sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, o czym świadczy osiągnięty za I półrocze - niemal 85 procentowy - poziom wskaźnika pokrycia bieżących wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych. Parametr ten pozwala na obiektywną ocenę utrzymania zdolności funduszu do wypłaty świadczeń.
Wpływ na dobrą kondycję Funduszu Ubezpieczeń Społecznych mają m.in. liczba przedsiębiorców, firm i osób samozatrudnionych oraz wysoki poziom terminowego wywiązywania się przez nich z obowiązku terminowego opłacania składek. Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na koniec lipca tego roku wskazują na to, że liczba płatników składek i ubezpieczonych - w tym cudzoziemców - cały czas rośnie i jest znacznie wyższa niż przed wybuchem epidemii. W lipcu był 2,63 mln płatników składek, czyli o 146 tys. więcej niż w lutym 2020 r. Z kolei osób ubezpieczonych było w lipcu 15,85 mln. Oznacza to wzrost w stosunku do lutego 2020 r. o 368 tys. osób. Cieszą także dane dotyczące cudzoziemców objętych ubezpieczeniem emerytalnym. W lipcu było ich 1,02 mln, czyli więcej o 355 tys. osób w porównaniu do lutego 2020 r.
Największą pozycją przychodów Funduszu Ubezpieczeń Społecznych były składki na ubezpieczenia społeczne, których kwota według przypisu za styczeń-czerwiec tego roku wyniosła 130,1 mld zł i była o 12,9 proc. wyższa od kwoty w analogicznym okresie 2021 r. Wpływy składek wyniosły 126,2 mld zł i były o 13,2 proc. wyższe niż w pierwszym półroczu 2021 r.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
spalony: Napisał postów [391], status [maniak]
Mafia