1. Oszczędzaj wodę
Woda stanowi podstawę egzystencji wszystkich bytów na naszej planecie. Istotnym działaniem jest używanie jej w rozsądny sposób. Dlatego też myj naczynia w misce lub używaj trybu eko w zmywarce. Używaj wody z mycia warzyw czy owoców do podlewania kwiatów i grządek. Zakręcaj wodę podczas mycia zębów.
2. Ogranicz używanie plastiku
Plastik przewija się w każdym momencie naszego życia. W zamian za używanie kolejnych butelek z napojami, zainwestuj w wielorazową butelkę z filtrem, do której nalewaj wodę prosto z kranu. Aby zmienić smak napoju, dodaj do niego odrobinę soku domowej roboty. Z kolei do ciepłych trunków używaj kubków termicznych.
3. Nadaj rzeczom drugie życie
Zużyte ubrania można z łatwością przerobić na szmatki do sprzątania. Lekkie przetarcia czy rozdarcia na koszulkach, skarpetkach czy spodniach można zacerować lub zszyć. Wystarczy odrobina chęci i wprawy.
4. Segreguj śmieci
Plastik, papier, szkło - to podstawowe rozróżnienie śmieci. Pamiętajmy jednak o bio, które często jest pomijane i traktowane naprzemiennie z mieszanymi. Odpowiednie posegregowanie odpadów da nowe życie większości z nim, dzięki opcji recyklingu. Jeśli nie wiesz, jak rozdzielać śmieci, przeczytaj artykuł na: https://ekobieco.pl/jak-nauczyc-swoich-domownikow-segregowania-smieci.
5. Nie marnuj jedzenia
Planuj zakupy w taki sposób, aby nie robić niepotrzebnie wielkich zapasów. Przemyślana lista produktów spowoduje, że nie kupisz za dużo jedzenia, dzięki czemu unikniesz ich wyrzucanie. Regularnie sprawdzaj żywność. Rób z resztek zapiekanki, pasty i kremy. Wykorzystuj jedzenie do tworzenia własnych przetworów.
6. Nie nadużywaj energii
Nic tak nie irytuje jak rozładowany telefon. Ładuj go jednak tylko wtedy, kiedy jest to potrzebne. Nie trzymaj ładowarki całą noc, lub, co gorsza, nieustannie. Odłączaj kable od gniazdek, nie włączaj radia na cały dzień i nie trzymaj telewizora w tle, gdy idziesz np. wziąć kąpiel. Więcej pomysłów znajdziesz na: https://ekobieco.pl.
7. Kupuj odpowiedzialnie
Przecena, rabat, zniżka - kuszą? Nie daj się nabrać na chwilowe promocje. Zrób listę rzeczy potrzebnych ci do domu i zaplanuj ich zakup w momencie prawdziwych przecen jak Black Friday czy inne propozycje organizowane przez firmy. Korzystaj z programów lojalnościowych, składaj się na paczkę ze znajomymi, nie wykorzystuj niepotrzebnie opcji dostarczania przez kuriera.
8. Wybieraj chemię bez chemii
Zamiast poszerzać swój asortyment chemiczny i inwestować w kolejne opakowania szkodzących chemikaliów, postaw na naturalne sposoby sprzątania. Szare mydło, ocet i olejki eteryczne świetnie sprawdzą się z usuwaniem plam w kuchni i innych zabrudzeń w pozostałej części domu. Jeśli masz jakieś resztki płynów z zawartością chemikaliów, rozcieńczaj substancje, gdyż ich stężenie często jest niepotrzebnie wysokie. Natomiast włosy możesz spokojnie myć mąką, glinką lub orzechami piorącymi.
9. Przemieszczaj się bezspalinowo
Samochody generują sporo spalin. Aby ich uniknąć, wybieraj inne sposoby transportu. Komunikacja miejska, hulajnoga, rower, rolki - to dobre opcje do przemieszczania się bez nadmiernego obciążenia środowiska. Nic jednak nie jest tak ekologiczne jak siła naszych nóg. Korzystajmy z niej więc jak najczęściej.
10. Rzeczy wielorazowego użytku
Zarówno torby, jak i opakowania możesz stosować wielokrotnie. Jeśli masz talent krawiecki, spróbuj uszyć własną torbę, z którą jeszcze sporo razy zagościsz w sklepie lub na lokalnym bazarku. Ostatnio modne worki na plecy również spełnią swoją rolę znakomicie. Pamiętaj też, że opakowania kosmetyków możesz napełniać do woli produktami zakupionymi w większych baniakach i przelewać je do mniejszych buteleczek.