• Autor: kam_ila
    • Wyświetleń: 3550
    • Dodano: 2022-10-05 / 10:58
    • Komentarzy: 2

    Studenci wkroczyli w nowy rok akademicki 2022/2023

    Uroczysta inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Opolskim odbyła się 4 października w auli Wydziału Teologicznego.


    W uroczystości wzięli udział m.in.: Zuzanna Donath_Kasiura - wicemarszałkini województwa opolskiego, Tomasz Witkowski - wicewojewoda opolski, Arkadiusz Wiśniewski - prezydent Opola, Peter Herr - konsul RFN w Opolu, Leonard Malcharczyk - kierownik Protokołu Dyplomatycznego Konsulatu RFN w Opolu.

    Przybyli także przedstawiciele władz rektorskich zaprzyjaźnionych uczelni, w tym m.in. prof. Marcin Lorenc - rektor Politechniki Opolskiej, dr Tadeusz Pokusa - prorektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu, dr inż. Przemysław Malinowski - rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie, dr Katarzyna Mizera - dziekan Wydziału Ekonomicznego Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu, ks. Wojciech Maciążek - rektor Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu.

    Wśród gości uroczystości znaleźli się również: kurator oświaty Aleksander Iszczuk oraz dyrektorzy opolskich szkół średnich, przedstawiciele władz i instytucji samorządowych służb mundurowych, przedsiębiorstw, firm, instytucji kultury i sztuki, placówek służby zdrowia, NFZ.

    W swojej mowie inauguracyjnej rektor mówił między innymi o bardzo dobrych wynikach ewaluacji na UO, o znaczącym awansie uczelni w rankingu Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy", o wsparciu, jakiego uczelnia udzieliła uchodźcom z Afganistanu, a potem wielkiej grupie uchodźców wojennych z Ukrainy. Mówił o trudach funkcjonowania uczelni w warunkach pandemii i wojny za wschodnią granicą.

    Rektor wspomniał także pracowników uczelni, którzy odeszli od nas w minionym roku akademickim. Uczestnicy uroczystości uczcili ich pamięć chwilą ciszy.

    - Uniwersytet Opolski to wciąż - i jestem pewien, że tak będzie nadal - atrakcyjne miejsce do studiowania - mówił rektor. - W roku akademickim 2021/2022 kształciło się tu 9332 studentów (wg sprawozdania GUS S-10 z 31 grudnia 2021). O przyjęcie na studia I stopnia i jednolite studia magisterskie ubiegało się 10252 kandydatów (przyjęliśmy 2848), a na studia II stopnia spośród 1320 kandydatów przyjęliśmy 875. Studia w Uniwersytecie Opolskim są wciąż atrakcyjne dla cudzoziemców. W roku ubiegłym o indeksy aplikowało 1220 kandydatów, a przyjęliśmy 424. W ofercie edukacyjnej mamy liczne kierunki anglojęzyczne, chociaż sytuacja epidemiczna miała i ma nadal niewątpliwie wpływ na rekrutację studentów, głównie zagranicznych. W roku ubiegłym w nowej formule studiów III stopnia kształciło się 38 doktorantów. W tym roku akademickim o indeksy ubiegało się 10662 kandydatów. Ostatecznie przyjęliśmy 2865 studentów na studia I stopnia i jednolite magisterskie oraz 432 na studia II stopnia. Łącznie zatem 3400 studentów, w tym 450 obcokrajowców.

    - Zbliżając się powoli do jubileuszu 30-lecia uczelni, możemy odczuwać dumę z dotychczasowych osiągnięć naszej wspólnoty akademickiej. Tej dumie towarzyszy jednak pokora - mówił rektor Masnyk. - Realnie oceniamy nasze miejsce na akademickiej mapie kraju, świadomi jesteśmy, jak wiele jeszcze przed nami. "Uniwersytet to My" - tak zatytułowałem przed dwoma laty mój program wyborczy na drugą kadencję. Dzisiaj dodałbym: "Wspólnie tworzymy historię".

    Uroczystość inauguracyjną zakończyło tradycyjne "Gaudeamus igitur". Oprawę muzyczną zapewnił jak zwykle chór akademicki "Dramma per Musica".
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2022-10-05 14:39:06 [31.0.37.*] id:1649129  
    wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
    Od kiedy kuratorem jest Pan Iszczuk.

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2022-10-05 14:40:07 [31.0.37.*] id:1649130  
    wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
    W artykule o likwidacji szpitala też pełno błędów językowych.