• Autor: kam_ila
    • Wyświetleń: 2062
    • Dodano: 2022-10-06 / 09:54
    • Komentarzy: 0

    Oddział Chirurgii USK rozszerzy się o zabiegi onkologiczne

    (Fot. Dżacheć)

    Pacjenci z problemami onkologicznymi będą już za niedługo mogli być operowani na odnowionym oddziale chirurgii w opolskim Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Skompletowano kadrę, a szpital czeka na nowy sprzęt i odnowienie oddziału.


    Pacjenci cierpiący na problemy onkologiczne już wkrótce będą mogli być operowani w Opolu. Uniwersytecki Szpital Kliniczny początkowo będzie przeprowadzał operacje wśród chorujących na raka jelita grubego, żołądka, a w późniejszym czasie przypadki bardziej skomplikowane.

    - W ramach rozwoju chirurgii ogólnej opolskiego USK podjęto decyzję, że w ramach Centrum Onkologii istnieje ogromna potrzeba rozwoju onkologii uniwersyteckiej. Podjęliśmy więc działania mające na celu otwarcie i rozpoczęcie leczenia chorych chirurgicznych z chorobami onkologicznymi. Dotyczy to przede wszystkim schorzeń jamy brzusznej. Działania mają na celu rozpoczęcie operowania tych chorych. Proces jednak jest długi, musimy odnowić oddział, a poza tym musimy uzupełnić sprzęt - słyszymy.

    - Myśl rozwoju chirurgii onkologicznej nie byłaby możliwa bez współpracy z dolnośląskim centrum onkologicznym i współpracy z chirurgami tego szpitala. Dzisiejszy dzień zaplanowaliśmy na przedstawienie jak ma wyglądać rozwój tego oddziału, jakie są jego potrzeby. Osobą odpowiedzialną za rozwój jest dr Małgorzata Ziółkowska.

    - Nie ukrywam, że będziemy się skupiać przede wszystkim na leczeniu mało inwazyjnym pacjentów onkologicznych. Chodzi o laparoskopię. Nasz cel jest taki, by laparoskopię rozwijać w chirurgii onkologicznej. Będziemy planować operacje pacjentów borykających się z nowotworem jelita grubego. Chcemy rozszerzyć to też na nowotwory żołądka, jamy brzusznej, a w przyszłości rozszerzać naszą działalność. Mniejsze dziury w brzuchu to mniejszy uraz dla pacjenta, który pozwala do szybszego powrotu do zdrowia. Chirurgia jest tylko jednym z elementów leczenia, często tych pacjentów czeka chemioterapia czy radioterapia, do których pacjent musi być w pełni zdrowy - mówi dr Ziółkowska.

    Lekarze mają nadzieję rozpocząć zabiegi w przyszłym roku.

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".