• Autor: kam_ila
    • Wyświetleń: 1023
    • Dodano: 2022-10-11 / 09:54
    • Komentarzy: 2

    Przewodniczący ZNSSK pisze do Pierwszej Damy w sprawie nauczania języka niemieckiego

    (Fot. Archiwum)

    W obliczu bezskutecznych starań o wycofanie rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki o ograniczeniu liczby godzin nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości w połowie września przewodniczący ZNSSK w Polsce, Rafał Bartek, zwrócił się w liście do Pierwszej Damy Rzeczpospolitej Polskiej, pani Agaty Kornhauser-Dudy. Do dziś nie otrzymaliśmy odpowiedzi na to pismo.


    Trzy tygodnie temu przewodniczący ZNSSK w Polsce, Rafał Bartek napisał list do Pierwszej Damy RP w sprawie nierównego traktowania mniejszości niemieckiej w Polsce w nauczaniu języka. Do dziś nie ma żadnej odpowiedzi.

    Poniżej zamieszczamy oryginalną treść pisma:

    "Szanowna Pani,

    piszę do Pani jako przewodniczący Mniejszości Niemieckiej w Polsce i obywatel Rzeczpospolitej Polski, bardzo zaniepokojony aktualną sytuacją polityczną w Polsce w odniesieniu do środowisk mniejszości narodowych i etnicznych.

    4 lutego br. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek wprowadził systemową dyskryminację dzieci mniejszości niemieckiej w Polsce, która formalnie wynika z tego Rozporządzenia, gdzie czytamy, że tylko w przypadku dzieci tejże mniejszości ilość godzin nauki języka zostanie zmniejszona z 3 do 1.

    Po tym, jak wszelkie próby interwencji ze strony naszego środowiska mniejszościowego zawiodły, ja oraz drugi przedstawiciel Mniejszości Niemieckiej w Polsce z dniem 1 kwietnia zawiesiliśmy nasz udział w pracach Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Nie była to dla nas prosta decyzja. Zasiadam w tej Komisji od momentu jej powstania w 2005 r., a sama Komisja stanowiła do tej pory jedyną formę bieżącego dialogu pomiędzy mniejszościami, a rządem. Niestety, w całym procesie wprowadzania dyskryminujących przepisów, Komisja została całkowicie pominięta. Jako wyraz solidarności z naszym środowiskiem 1 czerwca br. swój udział w pracach Komisji zawiesiło kolejnych 12 członków Komisji, reprezentujących różne mniejszości narodowe i etniczne żyjące w Polsce. W ten sposób aktualnie spośród 20 członków Komisji, 14 postanowiło zawiesić swój udział w jej pracach. Jest to wyraz swego rodzaju "desperacji" i "niemocy" wobec faktu zaistnienia sytuacji, która nigdy nie miała miejsca w wolnej Polsce po 1989 r., gdzie jedno środowisko jest traktowane gorzej od innych środowisk, tylko i wyłącznie ze względu na swe pochodzenie narodowe.

    1 września przepisy ostatecznie weszły w życie, a setki nauczycieli germanistów, albo straciło pracę, albo zostało w szkołach, ale wykonuje już inne zajęcia. Komisja Wspólna nie pracuje, a środowiska mniejszościowe z coraz większą niepewnością patrzą w swoją przyszłość. Przeraża nas brak jakiegokolwiek dialogu oraz brak prób wyjścia z zaistniałej sytuacji. Czy naprawdę z dnia na dzień, ze względu na doraźne cele polityczne, staliśmy się obywatelami drugiej kategorii? Obywatelami, których zaangażowanie i praca na rzecz Rzeczpospolitej Polskiej jest mniej warta? Obywatelami, których dzieciom zabiera się szansę na naukę języka ojczystego w takim samym wymiarze, w jakim uczą się dzieci innych mniejszości w Polsce?

    Dlatego pozwalam się zwrócić do Pani, jaki Pierwszej Damy, ale też jako nauczycielki germanistki, która z pewnością wie, jak ważne jest to, aby uczyć w dzisiejszych czasach nie tylko drugiego języka, ale i drugiej kultury, z prośbą o wsparcie. Pani wie najlepiej, jako nauczycielka i jako matka, jak krzywdzące dla dzieci jest nierówne traktowanie. A taki proceder ma miejsce teraz w naszych szkołach- w szkołach europejskich XXI w. Nie ma na to naszej zgody i moralnego przyzwolenia. Bo przecież, jak to zwykł mawiać Arcybiskup Nossol: "...inność nie jest równoznaczna z obcością. Innością można się wzajemnie ubogacić. Dzięki inności można się wzajemnie obdarzać darami."

    Proszę więc, zarówno w imieniu mojego środowiska jak również zatroskany o inne środowiska mniejszościowe w Polsce, o podjęcie rzeczywistego dialogu z tymi środowiskami.

    Bardzo liczymy na Pani wsparcie, bo jestem przekonany, że tak naprawdę marginalizacja tych i tak już niewielkich społeczności, nie leży w interesie Polski."
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2022-10-11 15:10:41 [83.7.222.*] id:1649707  
    dzony: Napisał postów [6589], status [VIP] Reputacja
    To że byliśmy 123 lat pod zaborami okupantów nie znaczy to że mamy czy chcemy lub musimy czegoś tam uznawać, przeszczegac lub przynalezeć z tytułu czegoś!

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2022-10-11 15:17:32 [83.7.222.*] id:1649708  
    dzony: Napisał postów [6589], status [VIP] Reputacja
    Bartek...PIS Nas zniszczy!