• Autor: News4media
    • Wyświetleń: 1389
    • Dodano: 2022-10-14 / 19:31
    • Komentarzy: 0

    W Polregio kasę biletową zastąpi videomat, kasjera e-kasjer

    (Fot. iStock)

    Przewoźnik kolejowy Polregio uruchamia videomaty z funkcją e-kasjera, czyli inne kasy biletowe. Pilotaż potrwa pół roku. Videomaty staną na 10 dworcach. Jeśli się sprawdzą, trafią także na małe stacje.

    - Dość dużo naszych klientów chce kupować bilety w kasie biletowej. Tych kas - ze względu na ich wysoką kosztochłonność - jest jednak coraz mniej. Dlatego też pomyśleliśmy, że połączymy funkcję kasy biletowej z biletomatem. I tak powstał videomat z funkcją e-kasjera. To nasze innowacyjne rozwiązanie i mamy nadzieję, że pasażerowie chętnie będą kupowali w ten sposób bilety. - Tak opisuje w rozmowie z Newserią genezę tego pomysłu Adam Pawlik, członek zarządu i dyrektor handlowy Polregio SA.

    Przez 16 godzin na dobę 7 dni w tygodniu

    Liczba pasażerów Polregio rośnie. Od stycznia do lipca tego roku spółka przewiozła 47,8 mln klientów, aż o 56 proc. więcej (ponad 17 mln) w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Teraz kupowanie biletów ma być dla nich dużo prostsze dzięki videomatom z funkcją e-kasjera.

    Na dworcach kolejowych w całej Polsce pojawi się na początek 10 takich urządzeń. Dwa pierwsze już działają: w Łodzi i Świnoujściu. Kolejne pojawią się niebawem: w Krakowie, Zielonej Górze, Jarosławiu, Poznaniu, Szczecinie i Opolu.

    - Będziemy monitorowali wskaźniki pilotażu, żeby w ciągu pół roku zadecydować, czy jest to projekt celowy i czy spodobał się naszym klientom - zapowiada Pawlik. - Jeśli tak, to wtedy uruchomimy więcej tych urządzeń. Pojawią się przede wszystkim na mniejszych stacjach w Polsce, gdzie dzisiaj klient nie może kupić biletu w kasie, ponieważ jej tam nie ma.

    Nowe urządzenie sprzedażowe ma połączyć funkcje kasy biletowej i biletomatu, ograniczyć koszty i zwiększyć dostępność.

    - Funkcja e-kasjera w videomacie będzie dostępna od godziny 6 do 22, czyli 16 godzin na dobę, przez 7 dni w tygodniu - mówi w rozmowie z Newserią Pawlik.

    Jak działa videomat?

    Jego działanie jest bardzo proste. Kiedy pasażer przyciśnie odpowiedni przycisk na ekranie videomatu, połączy się z call center. Jego pracownik przeprowadzi go przez cały proces zakupu biletu na wybrane połączenie, dobierając najkorzystniejszą ofertę. Na koniec klientowi pozostanie tylko zbliżenie karty płatniczej do czytnika i odebranie biletu.

    - To urządzenie jest smukłe, ładne, ma duży i funkcjonalny ekran dotykowy. Dla osób niższego wzrostu lub poruszających się na wózkach inwalidzkich jest możliwość przesuwania tego ekranu w górę bądź w dół, żeby maksymalnie ułatwić im proces zakupu biletu - zachwala urządzenie Adam Pawlik.
    Pasażerowie, którzy nie potrzebują i nie chcą korzystać z pomocy e-kasjera, ponieważ wolą tradycyjny biletomat, w nowych urządzeniach również będą mieli taką możliwość.

    Największy polski przewoźnik kolejowy

    Polregio, dawniej Przewozy Regionalne, to największy w Polsce przewoźnik pod względem liczby pasażerów. Spółka ma ich ok. 70 mln rocznie, co daje jej 26-procentowy udział w rynku. Każdego dnia na tory wyjeżdża ok. 1,5 tys. pociągów, obsługujących głównie trasy lokalne i regionalne, które zatrzymują się na ponad 1900 stacjach i dworcach kolejowych.


    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".