• Autor: kam_ila
    • Wyświetleń: 1285
    • Dodano: 2022-10-17 / 10:45
    • Komentarzy: 4

    Rezolucja przeciwko ograniczeniu nauczania języka i dyskryminacji mniejszości niemieckiej

    (Fot. Archiwum)

    Delegaci organizacji członkowskich Federalistycznej Unii Europejskich Grup Narodowościowych (FUEN) przyjęli na Zgromadzeniu Delegatów w dniu 1 października 2022 r. w Berlinie rezolucję przeciwko ograniczeniu nauczania języka ojczystego i dyskryminacji mniejszości niemieckiej w Polsce.


    Federalistyczna Unia Europejskich Grup Narodowościowych (FUEN) jest zaniepokojona dwoma rozporządzeniami polskiego Ministra Edukacji i Nauki, które zostały wydane w 2022 roku i zatwierdzone przez Sejm RP:
    Za pomocą rozporządzenia z 4 lutego 2022 r. zmniejszono liczbę lekcji języka niemieckiego jako języka mniejszości z trzech do jednej godziny tygodniowo.

    10 lutego 2022 r., za pomocą nowelizacji rozporządzenia w sprawie przyznawania gminom subwencji oświatowych w 2022 r. zmniejszyła środki na nauczanie języka niemieckiego jako języka mniejszości.
    Żadna z regulacji nie ma wpływu na ogólną sytuację edukacyjną w Polsce ani na inne mniejszości w Polsce i wyraźnie dyskryminuje mniejszość niemiecką w Polsce!

    Nauczanie języków mniejszościowych w Polsce opiera się zarówno na ustawodawstwie krajowym, jak i na międzynarodowych regulacjach Rady Europy. Rzeczpospolita Polska ratyfikowała Konwencję Ramową o Ochronie Mniejszości Narodowych (FCNM) w 2000 r. oraz Europejską Kartę Języków Regionalnych i Mniejszościowych (ECRML) w 2009 r. Jako mniejszość narodowa Niemcy w Polsce powyższe rozporządzenia uważają za naruszenie Konstytucji RP, która zakazuje dyskryminacji, naruszenie Konwencji Ramowej i Europejskiej Karty Języków, Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej oraz uchwał Parlamentu Europejskiego, które określają podstawowe normy dotyczące mniejszości.

    Obecna sytuacja w Polsce, w której przyjmowanie rozporządzeń ogranicza prawa członków mniejszości, jasno pokazuje, że ochrona praw mniejszości nie powinna spoczywać wyłącznie w kompetencjach państw członkowskich. Angażujemy się w ochronę praw mniejszości na poziomie instytucji Unii Europejskiej oraz we wdrażanie propozycji zawartych w Minority Safepack Initiative (MSPI).
    FUEN wzywa Rząd RP do:

    - wypełnianie obowiązków wynikających z Konstytucji RP i ustaw krajowych oraz poszanowanie prawa mniejszości niemieckiej do pielęgnowania języka ojczystego w państwowym systemie szkolnictwa;
    - uchylenie przepisów mających na celu ograniczenie nauczania języka niemieckiego oraz położenie kresu
    dyskryminacji mniejszości niemieckiej i jej języka w dziedzinie edukacji, w szczególności stygmatyzacji dzieci uczących się języka niemieckiego jako języka mniejszości;
    - wypełnienie zobowiązań międzynarodowych wynikających z ratyfikacji Konwencji ramowej i Karty Językowej Rady Europy oraz Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej oraz umożliwienie nauczania języka niemieckiego na obszarach, na których mieszka mniejszość niemiecka.

    FUEN wzywa instytucje Unii Europejskiej do:

    (a) podjęcia działań w obronie wartości europejskich naruszonych przez wyżej wymienione decyzje Sejmu RP i polskiego Rządu;
    b) podjęcia pilnych działań w celu przywrócenia porządku konstytucyjnego wobec mniejszości niemieckiej w Polsce;
    c) wysłania do Polski silnego sygnału politycznego w sprawie naruszania praw i wolności obywateli polskich, będących również obywatelami UE i należących do mniejszości niemieckiej w Polsce;
    d) wniesienia formalnej skargi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości przeciwko dyskryminacji mniejszości niemieckiej w Polsce oraz podjęcia sankcji w celu skłonienia polskiego Rządu i Parlamentu do natychmiastowego zawieszenia rozporządzeń o ograniczeniu nauczania języka niemieckiego;
    e) podjęcia środków w celu poszerzenia wiedzy na temat obowiązków państw członkowskich w zakresie praw człowieka i praw mniejszości w UE.
    f) podjęcia środków w celu ochrony zagrożonych języków mniejszościowych w UE.
    FUEN wzywa Radę Europy do:
    a) zwiększenie presji na Polskę, aby w pełni wywiązywała się ze swoich zobowiązań wynikających z ratyfikowanej Konwencji Ramowej i Karty Językowej;
    b) dążenia do zapobieżenia dalszemu pogorszeniu wdrażania Karty Językowej poprzez dyskryminację języka niemieckiego jako jedynego języka mniejszości narodowej, dla którego Polska zmniejszyła liczbę nauczanych godzin;
    c) podęcia działań mających na celu poprawę znajomości obowiązków wynikających z Konwencji Ramowej i Karty Językowej w Polskiej Administracji Rządowej i władzach lokalnych.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2022-10-18 10:35:24 [5.173.32.*] id:1650061  
    [moderacja]: Napisał postów [4680], status [VIP] Reputacja
    [moderacja]
    [-5]

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2022-10-18 10:36:50 [5.173.32.*] id:1650062  
    [moderacja]: Napisał postów [4680], status [VIP] Reputacja
    [moderacja]
    [-5]
    2022-10-17 11:05:57 [83.4.134.*] id:1650013  
    Gaz: Napisał postów [5585], status [VIP] Reputacja
    Jak Kuba bogu,tak Bóg Kubie.

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2022-10-17 17:39:52 [89.67.15.*] id:1650024  
    wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
    Głupi i głupszy.