- Autor: kam_ila
- Wyświetleń: 1285
- Dodano: 2022-10-17 / 10:45
- Komentarzy: 4
Rezolucja przeciwko ograniczeniu nauczania języka i dyskryminacji mniejszości niemieckiej
Delegaci organizacji członkowskich Federalistycznej Unii Europejskich Grup Narodowościowych (FUEN) przyjęli na Zgromadzeniu Delegatów w dniu 1 października 2022 r. w Berlinie rezolucję przeciwko ograniczeniu nauczania języka ojczystego i dyskryminacji mniejszości niemieckiej w Polsce.
Federalistyczna Unia Europejskich Grup Narodowościowych (FUEN) jest zaniepokojona dwoma rozporządzeniami polskiego Ministra Edukacji i Nauki, które zostały wydane w 2022 roku i zatwierdzone przez Sejm RP:
Za pomocą rozporządzenia z 4 lutego 2022 r. zmniejszono liczbę lekcji języka niemieckiego jako języka mniejszości z trzech do jednej godziny tygodniowo.
10 lutego 2022 r., za pomocą nowelizacji rozporządzenia w sprawie przyznawania gminom subwencji oświatowych w 2022 r. zmniejszyła środki na nauczanie języka niemieckiego jako języka mniejszości.
Żadna z regulacji nie ma wpływu na ogólną sytuację edukacyjną w Polsce ani na inne mniejszości w Polsce i wyraźnie dyskryminuje mniejszość niemiecką w Polsce!
Nauczanie języków mniejszościowych w Polsce opiera się zarówno na ustawodawstwie krajowym, jak i na międzynarodowych regulacjach Rady Europy. Rzeczpospolita Polska ratyfikowała Konwencję Ramową o Ochronie Mniejszości Narodowych (FCNM) w 2000 r. oraz Europejską Kartę Języków Regionalnych i Mniejszościowych (ECRML) w 2009 r. Jako mniejszość narodowa Niemcy w Polsce powyższe rozporządzenia uważają za naruszenie Konstytucji RP, która zakazuje dyskryminacji, naruszenie Konwencji Ramowej i Europejskiej Karty Języków, Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej oraz uchwał Parlamentu Europejskiego, które określają podstawowe normy dotyczące mniejszości.
Obecna sytuacja w Polsce, w której przyjmowanie rozporządzeń ogranicza prawa członków mniejszości, jasno pokazuje, że ochrona praw mniejszości nie powinna spoczywać wyłącznie w kompetencjach państw członkowskich. Angażujemy się w ochronę praw mniejszości na poziomie instytucji Unii Europejskiej oraz we wdrażanie propozycji zawartych w Minority Safepack Initiative (MSPI).
FUEN wzywa Rząd RP do:
- wypełnianie obowiązków wynikających z Konstytucji RP i ustaw krajowych oraz poszanowanie prawa mniejszości niemieckiej do pielęgnowania języka ojczystego w państwowym systemie szkolnictwa;
- uchylenie przepisów mających na celu ograniczenie nauczania języka niemieckiego oraz położenie kresu
dyskryminacji mniejszości niemieckiej i jej języka w dziedzinie edukacji, w szczególności stygmatyzacji dzieci uczących się języka niemieckiego jako języka mniejszości;
- wypełnienie zobowiązań międzynarodowych wynikających z ratyfikacji Konwencji ramowej i Karty Językowej Rady Europy oraz Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej oraz umożliwienie nauczania języka niemieckiego na obszarach, na których mieszka mniejszość niemiecka.
FUEN wzywa instytucje Unii Europejskiej do:
(a) podjęcia działań w obronie wartości europejskich naruszonych przez wyżej wymienione decyzje Sejmu RP i polskiego Rządu;
b) podjęcia pilnych działań w celu przywrócenia porządku konstytucyjnego wobec mniejszości niemieckiej w Polsce;
c) wysłania do Polski silnego sygnału politycznego w sprawie naruszania praw i wolności obywateli polskich, będących również obywatelami UE i należących do mniejszości niemieckiej w Polsce;
d) wniesienia formalnej skargi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości przeciwko dyskryminacji mniejszości niemieckiej w Polsce oraz podjęcia sankcji w celu skłonienia polskiego Rządu i Parlamentu do natychmiastowego zawieszenia rozporządzeń o ograniczeniu nauczania języka niemieckiego;
e) podjęcia środków w celu poszerzenia wiedzy na temat obowiązków państw członkowskich w zakresie praw człowieka i praw mniejszości w UE.
f) podjęcia środków w celu ochrony zagrożonych języków mniejszościowych w UE.
FUEN wzywa Radę Europy do:
a) zwiększenie presji na Polskę, aby w pełni wywiązywała się ze swoich zobowiązań wynikających z ratyfikowanej Konwencji Ramowej i Karty Językowej;
b) dążenia do zapobieżenia dalszemu pogorszeniu wdrażania Karty Językowej poprzez dyskryminację języka niemieckiego jako jedynego języka mniejszości narodowej, dla którego Polska zmniejszyła liczbę nauczanych godzin;
c) podęcia działań mających na celu poprawę znajomości obowiązków wynikających z Konwencji Ramowej i Karty Językowej w Polskiej Administracji Rządowej i władzach lokalnych.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
[moderacja]: Napisał postów [4680], status [VIP]
[moderacja]