• Autor: kam_ila
    • Wyświetleń: 1466
    • Dodano: 2022-10-18 / 16:03
    • Komentarzy: 2

    Centrum Zielonej Transformacji powstanie w Opolu

    (Fot. Dżacheć)

    W Opolu ma powstać Centrum Zielonej Transformacji, czyli pierwsze w regionie kompleksowe rozwiązanie dla gospodarki odpadowej.


    Planowana inwestycja ma zapewnić, że gospodarka odpadowa Opola będzie realizowana zgodnie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego i z korzyścią dla mieszkańców Miasta.

    W ramach Centrum Zielonej Transformacji OPOLE (CZT Opole) ma powstać szereg instalacji, które stworzą jeden w pełni zintegrowany system pozwalający na pełne zagospodarowanie odpadów wytwarzanych przez mieszkańców Opola. Dzięki temu powstanie niezbędne zaplecze techniczne do spełniania norm krajowych i unijnych w zakresie celów gospodarki odpadowej i gospodarki obiegu zamkniętego w zakresie zwiększania poziomu recyklingu i zmniejszania ilości odpadów trafiających na składowisko.

    - Centrum Zielonej Transformacji to pierwsze takie rozwiązanie w regionie. Dzięki niemu Opole będzie w stanie realizować wszystkie zadania gospodarki odpadowej zgodnie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego i wypełnić cele jakie stawia przed nami Unia Europejska. O podjęciu decyzji budowy Centrum Zielonej Transformacji Opole zadecydował pragmatyzm, nakazujący stworzenie systemu gwarantującego mieszkańcom utrzymanie stabilnych kosztów cen wywozu odpadów i produkcji ciepła" - powiedział Patryk Stasiak, prezes Zarządu Zakładu Komunalnego Opole Sp. zo.o.


    Planowana inwestycja zapewni stabilizację kosztów gospodarki odpadowej Opola i pozwoli na uniezależnienie lokalnego systemu gospodarki odpadowej od problemów krajowych szczególnie w zakresie zagospodarowania frakcji kalorycznej odpadów, czyli tzw. RDF, której nie można już poddać procesom recyklingu. Także i te odpady będą zagospodarowywane lokalnie i posłużą do produkcji ekologicznego i taniego ciepła na potrzeby mieszkańców Opola i energii elektrycznej dla CZT Opole. Wszystkie główne procesy technologiczne zostaną zamknięte w specjalnych halach, co w połączeniu z poważnym ograniczeniem ilości odpadów deponowanych na składowisku znacząco zmniejszy także oddziaływanie na najbliższe otoczenie zakładu.

    Inwestycja Centrum Zielonej Transformacji OPOLE będzie realizowana przez Zakład Komunalny sp. z o.o. w Opolu a pieniądze na budowę będą pochodzić głównie z dotacji i pożyczek z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

    NFOŚiGW w ramach programu priorytetowego "Racjonalna gospodarka odpadowa" posiada środki na inwestycje związane z gospodarowaniem odpadami i zapobieganiem powstawaniu odpadów, w tym na budowę instalacji. NFOŚiGW zarządza także środkami Funduszu Modernizacyjnego - nowego instrumentu Unii Europejskiej skierowanego na unowocześnianie sieci energetycznych i poprawę efektywności energetycznej.

    Centrum Zielonej Transformacji OPOLE powstanie do 2026 r. na terenie działającego już od wielu lat Centrum Zagospodarowania Odpadów w Opolu przy ul. Podmiejskiej, w południowej części Opola, w dzielnicy Groszowice, na którym już prowadzona jest gospodarka odpadami komunalnymi. Odbywa się tam unieszkodliwianie odpadów, głównie poprzez ich składowanie, ale też przetwarzanie śmieci, ich recykling oraz odzysk.

    Istotnym ogniwem łączącym poszczególne elementy CZT Opole będzie instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów (ITPO). Instalacja przede wszystkim pozwoli rozwiązać problemy gospodarki odpadowej poprzez wykorzystanie potencjału odpadów i przekształcenia je w ciepło i energię dla mieszkańców Opola. Jako paliwo będzie wykorzystywać frakcje energetyczne i biodegradowalne odpadów komunalnych zmieszanych i zbieranych selektywnie, które nie nadają się do recyklingu ani powtórnego wykorzystania - łącznie ok. 18 tys. paliwa alternatywnego RDF rocznie. Aktualnie Instalacje Termicznego Przetwarzania Odpadów to jedyne instalacje dysponujące nowoczesnymi i bezpiecznymi technologiami, które unieszkodliwiają odpady nienadające się do recyklingu i składowania.

    Są rozwiązaniem pozwalającym na wykorzystanie odpadów do produkcji ekologicznego ciepła i energii elektrycznej w sposób zgodny z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego. Planowana inwestycja będzie wyposażona w nowoczesne i sprawdzone technologie oraz będzie musiała spełniać wymagania w zakresie ochrony środowiska wynikające z przepisów UE i krajowych. Ze względu na bardzo niski poziom emisji, porównywalny do technologii wykorzystującej gaz, ITPO jest preferowanym rozwiązaniem w planie transformacji energetycznej Polski do 2040 r.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2022-10-18 19:32:19 [194.29.182.*] id:1650085  
    KK 35947: Napisał postów [3721], status [VIP] Reputacja
    Taaa będziemy trzymać śmieci w chmurze, będziemy innowacyjni :)

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2022-10-19 17:14:24 [89.67.15.*] id:1650146  
    wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
    Spalanie śmieci to norma w cywilizowanym świecie. Oczywiście trzeba to ogarnąć w cywilizowany sposób.