• Autor: kam_ila
    • Wyświetleń: 809
    • Dodano: 2022-10-20 / 18:58
    • Komentarzy: 0

    Podczas "Żywej Biblioteki" będą obalać stereotypowe myślenie o drugim człowieku

    (Fot. organizator)

    Organizatorzy mówią, że Żywa Biblioteka działa tak, jak zwykła biblioteka. Czytelnik lub czytelniczka, która przyjdzie do Miejskiej Biblioteki Publicznej w najbliższy poniedziałek w godzinach 15:00 - 19:00 będzie mieć możliwość wyboru nie tylko z katalogu książek, które zwykle stoją tam na półkach, ale także z katalogu książek, które są ludźmi. Tego dnia bowiem osoby należące do mniejszości lub grup narażonych na uprzedzenia będą czekać na rozmowę.


    Żywa Biblioteka to międzynarodowy ruch promujący prawa człowieka i dialog pomiędzy ludźmi. W Opolu takie wydarzenie było organizowane już kilkukrotnie. Tradycyjnie organizatorzy dbają o to, aby katalog żywych książek, które można wypożyczyć był jak najbardziej bogaty. Już w ten poniedziałek będzie szansa, żeby poznać i porozmawiać na nurtujące nas tematy między innymi z pastorem, poliamorystką, osobą transpłciową, pastafarianką, gejem, osobą z niepełnosprawnością, czy rodzicem dziecka w spektrum autyzmu. Organizatorzy zapowiadają 15 różnorodnych, żywych książek.

    - Nasze wydarzenie służy przede wszystkim przeciwdziałaniu dyskryminacji i osłabianiu stereotypowego spojrzenia na drugiego człowieka. Chodzi o to, aby poprzez spotkanie, rozmowę i wysłuchanie doświadczeń wynieść coś więcej niż to, co słyszymy o tych osobach każdego dnia - tłumaczy Mikołaj Dzięciołowski, członek Tęczowego Opola, koordynator Żywej Biblioteki. - Drugim naszym celem jest również budowanie w osobach, które zdecydowały się być książkami, poczucia pełnej przynależności w społeczeństwie, w którym na co dzień są wykluczone lub dyskryminowane, bo należą do grup mniejszościowych.

    Żywa Biblioteka jest darmowa i otwarta dla wszystkich uczestników i uczestniczek. Grupa wolontariuszy z Tęczowego Opola, które jest jednym z organizatorów, będzie na miejscu, aby każdy kto przyjdzie, mógł odnaleźć ladę wypożyczeni, dowiedzieć się, jakie książki są obecnie dostępne do wypożyczenia, przejrzeć katalog książek, w którym każda książka posiada swój prolog - opis. Pomogą też wytłumaczyć na czym to wydarzenie polega, jeśli ktoś będzie uczestniczył w nim po raz pierwszy.

    - Zorganizowanie Żywej Biblioteki to długie tygodnie przygotowań. Katalog książek musiał zostać starannie dobrany, aby być różnorodny i ciekawy. Jestem przekonany, że każdy czytelnik, czy czytelniczka znajdzie w nim interesującą książkę lub taką, z którą będzie czuć bliskość. - mówi Dzięciołowski z zarządu stowarzyszenia Tęczowe Opole. - Zależy nam, żeby zarówno uczestnicy i uczestniczki oraz książki czuli się komfortowo. W trakcie rozmów będzie można pytać o wszystko, co nam przyjdzie do głowy. Musimy jednak pamiętać, że książka, którą wypożyczyliśmy także może postawić granicę i nie odpowiadać na pytanie, które uzna za niewłaściwe bądź powodujące dyskomfort.

    Organizatorami Żywej Biblioteki w Opolu są lokalne organizacje pozarządowe zajmujące się prawami człowieka - Stowarzyszenie Tęczowe Opole, Fundacja Laboratorium Zmiany, Fundacja Geko. Wydarzenie sponsorowane jest z Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy oraz przez Miasto Opole.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".