- Autor: kam_ila
- Wyświetleń: 579
- Dodano: 2022-10-24 / 11:04
- Komentarzy: 0
100 tysięcy złotych pozyskał powiat na ułatwienia dla niewidomych i niedosłyszących
(Fot. Zdjęcie poglądowe, źródło: umwarszawa.pl)
Powiat Opolski pozyskał 100 tys. zł na wprowadzenie ułatwień, przede wszystkim dla osób niewidomych i niedowidzących w budynku Starostwa przy ul. 1 Maja 29 oraz w wydziałach i jednostkach zlokalizowanych w budynkach przy ul. Książąt Opolskich i przy Pl. Wolności.
Są to pieniądze z unijnego projektu realizowanego przez PFRON.
- Jeśli chodzi o ułatwienia dla osób na wózkach w tych budynkach, to lata temu, zostały one wprowadzone w takim zakresie, na jaki pozwalały warunki techniczne. Brakowało natomiast ułatwień dla osób niewidomych i niedowidzących, stąd nasze starania o dofinansowanie - mówi starosta Henryk Lakwa.
Za pieniądze z grantu kupione zostaną terminale informacyjne, fachowo nazywane planami tyflograficznymi. Takie terminale wyposażone są w wypukły plan budynku urzędu, system nagłaśniający odczytujący komunikaty, klawiaturę oraz podpisy brajlowskie - wypukłe i w druku powiększonym.
- Dzięki temu osoby niewidome czy słabowidzące, ale też starsze i mające problemy ze słuchem uzyskają informacje o przestrzeni, w której się znajdują - dodaje starosta.
Takie terminale staną w budynku głównym Starostwa przy 1 Maja, w budynku przy ul. Książąt Opolskich, gdzie mieści się Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Zarząd Dróg Powiatowych, czy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności oraz w budynku przy Pl. Wolności, gdzie znajduje się między innymi Wydział Geodezji i Kartografii, obsługujący na co dzień bardzo dużo Klientów.
Oprócz terminali informacyjnych, we wszystkich trzech budynkach pojawią się między innymi tzw. pola uwagi, czyli żółte pasy informujące osoby niedowidzące, gdzie zaczynają się i kończą schody, oraz specjalne metalowe kątniki czy tabliczki informacyjne Braille' na drzwiach do pomieszczeń, a także inne drobniejsze ułatwienia.
W planie jest również zakup pętli indukcyjnej dla osób niedosłyszących. Jest to urządzenie, które poprzez aparat słuchowy (lub słuchawkę dołączoną do sprzętu) przekazuje wzmocniony i ukierunkowany sygnał z mikrofonu rozmówcy.
- Finalizujemy formalności związane z grantem, który uzyskaliśmy z projektu finansowanego ze środków UE i realizowanego przez PFRON.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.