• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 697
    • Dodano: 2022-10-25 / 13:12
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Własny sklep internetowy - czy się opłaca?

    Obecnie wiele osób zastanawia się nad porzuceniem dotychczasowej kariery i założeniem własnego sklepu internetowego. W końcu wszyscy zauważamy zmiany w nawykach zakupowych i konsumpcyjnych na rynku internetowym - a szczególnie ci, którzy chcą założyć własny biznes. Czy więc założenie własnego e-sklepu jest dobrym pomysłem?

    Z czego wynika popularność sklepów internetowych?


    W ostatnich latach ilość zakupów online gwałtownie wzrosła na całym świecie. Jest to związane z wieloma czynnikami. Jednym z nich na pewno jest pandemia, które zmieniła nasze wyniki zakupowe. Ważnym aspektem jest też oszczędność czasu - ilość pracy i obowiązków sprawia, że nie chcemy już marnować czasu na dojazd do centrum handlowego. Przede wszystkim wynika to jednak na pewno z wygody. Nie ma w końcu nic łatwiejszego niż siedzenie na kanapie i robienie zakupów przy pomocy laptopa albo smartfona. Możemy w ten sposób porównywać różne opcje, czytać o nich opinie, oglądać zdjęcia.


    Czy rynek jest już nasycony stronami internetowymi?


    Po prawie 3 dekadach od powstania e-commerce można przypuszczać, że ta nisza została nadmiernie eksploatowana i prawdopodobnie jest nasycona. Oczywiście istnieje wiele podobnych przedsięwzięć, zwłaszcza gdy myślimy o bardzo poszukiwanych produktach, takich jak odzież, kosmetyki, perfumy i książki. Jeśli więc naprawdę myślisz o stworzeniu sklepu internetowego, wiedz, że musisz zaproponować coś innego i innowacyjnego. Musisz szukać sposobów, aby się wyróżnić i oferować najwyższą jakość.


    Czy rynek e-commerce jest bardzo konkurencyjny?


    Jak zauważyliśmy na początku tego wpisu, fakt, że relacje konsumenckie nieustannie się zmieniają, sprawia, że coraz więcej przedsiębiorców jest zainteresowanych inwestowaniem w rynek online. W efekcie pojawia się więcej możliwości, które dostrzegają nie tylko mali przedsiębiorcy, ale także duże firmy. Myśląc więc o konkurencji, musisz pamiętać, że Twój sklep internetowy będzie musiał konkurować też z dużymi markami. Czy to oznacza, że rynek jest bardzo konkurencyjny? Tak. Jeśli jednak wiesz, jak dobrze kierować swoje produkty do określonej grupy odbiorców, możesz odnieść sukces w swojej branży.


    O czym warto pomyśleć przed założeniem własnego sklepu internetowego?


    Przy każdym nowym przedsięwzięciu biznesowym, musimy przygotować się na możliwe sytuacje i problemy, które mogą się nam przydarzyć. Tak samo jest ze sklepem internetowym - jeśli myślisz, że możesz założyć stronę e-commerce z dnia na dzień, to niestety jesteś w błędzie. Wymaga to odpowiedniego planowania i wielu decyzji. Warto pomyśleć o:



    • asortymencie

    • kategoriach

    • projekcie strony - układzie, kolorach, czcionce

    • opcjach płatności

    • opcjach dostawy

    • opcjach reklamacji i zwrotu.


    To oczywiście tylko początek - prowadzenie strony wiąże się z setkami innych decyzji, które pojawiają się na bieżąco, w trakcie prowadzenia sklepu.


    Zalety stworzenia sklepu internetowego



    1. Jeśli posiadasz już sklep fizyczny, sprzedaż w świecie wirtualnym pozwala na zwiększenie Twoich zasięgów na całą Polskę, a nawet poboczne kraje.

    2. Sprzedaż w Internecie sprawia, że kontakt z klientami jest szybszy i stały. W końcu można nawiązać komunikację z klientami za pośrednictwem sieci społecznościowych, chatbotów, e-maili itp.

    3. Utworzenie sklepu internetowego jest tańsze niż prowadzenie sklepu stacjonarnego, ponieważ nie musisz się martwić o wydatki związane na przykład z czynszem lub zakupem powierzchni na założenie firmy.

    4. Możesz promować swoją firmę za pomocą SEO, co jest często tańsze niż tradycyjne formy reklamy. Dzięki temu możesz zaoszczędzić na działaniach marketingowych. Należy jednak wiedzieć, że ten rodzaj reklamy wymaga wiedzy marketingowej, szczególnie tej z zakresu pozycjonowania.

    5. Żeby założyć sklep internetowy, nie musisz być guru technologii. Istnieje wiele różnych programów i systemów, które Ci w tym pomogą, nie wspominając już o agencjach, które zajmują się tym profesjonalnie.


    A wady? Jak w przypadku każdego rodzaju biznesu i tutaj na pewno się znajdą. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, założenie własnego sklepu internetowego wymaga dużo planowania i pracy. Dodatkowo czeka na Ciebie duża konkurencja. Dobrze zaprojektowany i zarządzany sklep może przynieść jednak duże dochody i satysfakcję ze sprzedawania własnych produktów.


    Sklep internetowy - cena


    Zastanawiacie się ile kosztuje sklep internetowy? Koszt stworzenia sklepu internetowego zależy od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim oczywiście od ilości asortymentu i naszych wymagań (ilości opcji płatności, dostawy, zdjęć, grafik, filmów, kategorii). Zazwyczaj cena budowy takiego sklepu będzie się jednak wahać od 3000 do 12 000 złotych. Oczywiście mówmy tutaj o cenniku agencji interaktywnej, który założyłaby taki sklep internetowy. Koszt może wydawać się wysoki, ale oszczędność naszego czasu i profesjonalizm takiej strony są bezcenne.


    Sklep internetowy vs. Allegro


    Wiele osób zniechęconych ceną założenia sklepu internetowego może zastanawiać się nad sprzedażą na Allegro. Oczywiście, istnieje taka opcja i jest ona tańsza. Pamiętajmy jednak, że taka sprzedaż zawsze będzie się odbywać na warunkach zewnętrznej platformy, która może w każdej chwili je zmienić. Jeżeli zależy Wam na większej autonomiczności, to odpowiedzią jest własny sklep internetowy.


    Sklep internetowy - czy się opłaca?


    Odpowiadając na to pytanie, stawiamy na odpowiedź: tak. Jeżeli Wasz sklep internetowy zostanie profesjonalnie zaprojektowany i stale aktualizowany, a wszelkie treści będą utrzymywane na wysokim poziomie, to jego założenie będzie się opłacać. Sklepy internetowe mają to do siebie, że po początkowych kosztach ich prowadzenie nie wymaga dużego nakładu finansowego, dlatego polecamy takie rozwiązanie biznesowe.

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".