• Wyświetleń: 1144
    • Dodano: 2022-10-27 / 12:00
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Małe województwo z wielkimi perspektywami

    Między dolnym a górnym Śląskiem leży najmniejsze województwo w Polsce. Opolszczyzna nie kojarzy się nam z wielką piłką na najwyższym poziomie. Na szczeblu centralnym walczy Odra Opole, występująca w pierwszej lidze, ale województwo to od lat nie miało przedstawiciela w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. Czy pozostając w cieniu swoich wielkich sąsiadów, ten region może z optymizmem patrzeć w piłkarską przyszłość? Zobaczmy, jak w województwie opolskim przedstawia się fundament tejże przyszłości, czyli praca z młodzieżą.

    To zagadnienie omówimy na bazie analizy szkółek piłkarskich, działających na terenie województwa opolskiego. Jak tego dokonać? Do porównania, klasyfikacji i oceny piłkarskich szkółek posłuży wyjątkowe narzędzie, jakim jest Program Certyfikacji Szkółek Piłkarskich prowadzony przez Polski Związek Piłki Nożnej. Jest to innowacyjny projekt skierowany do podmiotów prowadzących szkolenie dzieci w zakresie piłki nożnej. Jego ideą jest wyznaczanie standardów pracy z młodymi zawodnikami, pomoc w ich szkoleniu oraz weryfikacja szkółek. Przyznanie szkółce piłkarskiej certyfikatu na jednym z czterech poziomów (złotym, srebrnym, brązowym lub zielonym) jest równoznaczne ze spełnieniem przez nią wielu kryteriów i gwarancją odpowiedniej jakości szkolenia.

    Przyjrzyjmy się temu, jak w tym programie prezentują się piłkarskie akademie z Opolszczyzny. Certyfikat w ramach programu uzyskało czterdzieści cztery szkółki. Aż osiem zdobyło brązową gwiazdkę, pięć srebrną i jedna - złotą. Trzydzieści szkółek posiada zieloną gwiazdkę. Jest to bardzo dobry wynik jak na wielkość województwa opolskiego i jego historyczną piłkarską siłę. Można wskazać kilka większych województw, które posiadają mniej szkółek w programie, lub w których nie znalazła się ani jedna oceniona na najwyższym złotym poziomie.

    Złotą gwiazdką może pochwalić się Akademia Piłkarska OKS Odra Opole. Szkółka największego klubu w regionie posiada bardzo stabilne fundamenty. Swoje działania buduje na podstawie doświadczenia takich uznanych marek szkolenia młodzieży, jak Lech Poznań czy Raków Częstochowa. Kilkuset zawodników trenuje w kilkunastu drużynach reprezentujących pełen przekrój wiekowy, od najmłodszych roczników do drugiej drużyny, a także w sekcji dziewcząt. Kilkudziesięciu trenerów zapewnia fachowe zaplecze, które w połączeniu z bardzo dobrą - jak na polskie warunki - bazą sportową pozwala stworzyć organizację na miarę potrzeb i ambicji stolicy województwa.

    UKS Unia Opole, Metalowiec Łambinowice, KS Polonia Nysa, Victoria Chróścice i UKS Spiders Krapkowice - to szkółki ze srebrną gwiazdką. Spojrzenie na tę listę pokazuje, że dobrą szkółkę można budować w każdym miejscu i w dowolnej formie prawno-organizacyjnej. Liczy się kadra, program szkolenia i infrastruktura, które pozwalają osiągać określone rezultaty. A takich dobrych projektów nie brak w całym regionie. Przyszłość piłki na Opolszczyźnie rysuje się tym samym pozytywnie.

    Szczegółowe informacje o certyfikowanych szkółkach piłkarskich z województwa opolskiego oraz o Programie Certyfikacji Szkółek Piłkarskich znajdziecie na stronie www2.laczynaspilka.pl/certyfikacja

    Program dofinansowano ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki.

    Artykuł sponsorowany

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".