- Autor: News4media
- Wyświetleń: 2401
- Dodano: 2022-10-31 / 15:30
- Komentarzy: 7
Ostry protest w policji. Zamiast mandatów będą pouczenia
(Szef MSWiA Mariusz Kamiński i komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk)
MSWiA przekonuje, że w mundurówce nigdy nie było tak dobrze, jak teraz. Jednocześnie przygotowują przepisy, którym sprzeciwiają się policyjni związkowcy. Protest przybiera na sile.
"Waloryzacja uposażeń w służbach mundurowych podległych MSWiA wejdzie w życie 1 marca 2023 r. W ciągu 10 miesięcy funkcjonariusze otrzymają waloryzację w pełnej kwocie za cały rok.
Resort zaproponował także, żeby po 15 latach służby należność z tytułu wysługi lat wzrastała co roku o dodatkowy 1 proc. W przypadku stażu powyżej 32 lat kwota ta będzie wliczana do podstawy wymiaru emerytury mundurowej. Świadczenie to będzie powszechne, niezależne od wypłacanego już obecnie świadczenia motywacyjnego" - to fragment komunikatu biura prasowego MSWiA sprzed kilku dni.
Jest to reakcja na akcję protestacyjną mundurówki, którą zaczęły policyjne związki. Chcą podwyżki o wysokość realnej inflacji (policyjna Solidarność chce 20 proc.) i dodatku stażowego do pensji.
"MSWiA, obawiając się protestów, proponuje rozszerzenie dodatku stołecznego (dostają go policjanci z Warszawy) na straż graniczną i straż pożarną.
Przywrócony zostanie także dodatek graniczny dla funkcjonariuszy straży granicznej, pełniących służbę na wschodniej "zielonej granicy" - dodaje resort. Dodaje także, że minimalny próg dodatku funkcyjnego zostanie podwyższony do 20 proc., a to korzyść dla 10 tys. funkcjonariuszy.
Rozmowy o tych rozwiązaniach trwają i na razie związkowcy nie wycofują się z protestu.
Nawet sekretarki będą musiały składać oświadczenia majątkowe
Tymczasem na horyzoncie jest nowy kłopot. MSWiA pracuje nad przepisami, które mają uporządkować sprawy pracownicze w mundurówce. Jeden z pomysłów to obowiązek składania oświadczeń majątkowych i uzyskiwanie zgody przełożonego na podejmowanie dodatkowej pracy przez wszystkich pracowników administracyjno-biurowych. Obecnie dotyczy to tylko urzędników mianowanych i na wysokich stanowiskach w służbie cywilnej.
- Ten projekt to bubel prawny. Ta ustawa nas ubezwłasnowalnia i upokarza - powiedziała money.pl Joanna Stec-Trzpil, przewodnicząca Związku Zawodowego Pracowników Policji.
Punktuje, że będzie to naruszenie zasad Konstytucji RP i likwidacja korpusu służby cywilnej w policji. Dodaje, że nawet sekretarki będą musiały składać oświadczenia majątkowe przy podjęciu dodatkowej pracy,.
Na ponad 24 tys. pracowników zatrudnionych w policji około 30 proc. to urzędnicy korpusu służby cywilnej.
Nie będzie mandatów
"Jeśli weźmiemy pod uwagę wysokość rocznych wpływów, jakie tylko z samych mandatów policja wnosi do budżetu państwa (około półtora miliarda złotych rocznie) i porównamy je z tym, ile brakuje do podpisania porozumienia, okazuje się, że tak naprawdę spieramy się o kwotę niższą niemal trzykrotnie! To właśnie dlatego w kolejnej odsłonie naszego protestu postanowiliśmy wykorzystać element presji finansowej".
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
[moderacja]: Napisał postów [5645], status [VIP]
[moderacja]