• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 585
    • Dodano: 2022-10-31 / 14:10
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Księgowość pełna czy uproszczona? Jakie rozwiązanie wybrać?

    Każdy przedsiębiorca, rozpoczynając swoją działalność gospodarczą, musi zdecydować, jaką będzie prowadził księgowość - czy będzie ona pełna, czy też uproszczona. Każda z nich ma zarówno wady, jak i zalety. Ważne, żeby była jak najlepiej dopasowana do specyfiki danej firmy.

    Wszyscy właściciele przedsiębiorstw poza prowadzeniem swojej działalności zarobkowej mają wiele obowiązków do spełnienia. Jednym z nich jest rozliczanie się z urzędem skarbowym. To z kolei wiąże się z koniecznością prowadzenia księgowości. Przedsiębiorcy mają tu do wyboru księgowość uproszczoną lub pełną.


    Rachunkowość nie musi być skomplikowana


    Księgowość uproszczona jest znacznie prostszym rozwiązaniem niż prowadzenie ksiąg handlowych. Pozwala na stosowanie mniej skomplikowanych rozwiązań w kwestii rejestrowania i gromadzenia informacji finansowych przedsiębiorstwa. Jest to proste zestawienie przychodów i kosztów w układzie pozwalającym na zebranie wszystkich danych potrzebnych do wypełnienia deklaracji podatkowej. Dzięki temu jest to również znacznie tańsza opcja.


    Ten rodzaj rachunkowości jest najczęściej wybierany przez właścicieli małych firm. Ewidencja wszelkich operacji gospodarczych w przedsiębiorstwie jest tu prowadzona na podstawie Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów, karty podatkowej lub ryczałtu. To przedsiębiorca wybiera, która forma jest dla niego optymalna, o ile nie istnieje powód wykluczenia z danej formy opodatkowania w odniesieniu do prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.


    Rachunkowość pomocna w zarządzaniu firmą


    Pełna księgowość jest znacznie bardziej skomplikowanym typem rozliczania działalności gospodarczej. Wymaga bowiem ewidencjonowania znaczne większego zakresu zdarzeń, przez co o wiele pełniej dokumentuje finanse firmy. Pozwala na uzyskanie szczegółowych informacji o sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, co zapewnia maksymalną przejrzystość danych ekonomicznych związanych z jego funkcjonowaniem. Pomaga to zarządowi firmy podejmować właściwe decyzje związane z optymalizacją podatkową i planowanymi inwestycjami.


    Prowadzenie pełnej księgowości wymaga też znacznie większego nakładu pracy księgowego niż w przypadku księgowości uproszczonej. To powoduje, że jej prowadzenie jest droższe.



    Pełna księgowość dla każdego, ale nie każdy musi ją wybrać


    To forma ewidencjonowania działań finansowych firmy, którą dobrowolnie może wybrać każdy przedsiębiorca. Jednak część z nich jest do tego zobligowana ze względu na rodzaj prowadzonego przedsiębiorstwa. Dotyczy to spółek akcyjnych, z ograniczoną odpowiedzialnością, komandytowych, komandytowo-akcyjnych oraz tych firm, których przychody wynoszą ponad 2 mln euro rocznie.


    Prowadzenie pełnej księgowości wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Rzetelne biuro rachunkowe online to na przykład Podatkomat - co ważne, ogromną część obsługi może być tu świadczona całkowicie zdalnie. Wśród internetowych usług jest również pełna księgowość IT - dedykowana programistom, testerom i innym przedsiębiorcom związanym z tą branżą. Wsparcie specjalistów z pewnością pozwoli na bezpieczne rozliczenie podatków i dopełnienie wszelkich koniecznych formalności.


    Z takiego wsparcia warto korzystać również w przypadku księgowości uproszczonej. Choć nie jest ona zbyt skomplikowaną formą ewidencjonowania działalności firmy, to jednak wymaga znajomości aktualnych regulacji prawnych, a te w ostatnim czasie ulegają częstym zmianom.


    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".