• Wyświetleń: 433
    • Dodano: 2022-11-03 / 13:25
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Prace deficytowe - jak wybrać ścieżkę kariery?

    Właśnie dlatego, jeżeli stoisz przed wyborem szkoły, ścieżki zawodowej lub myślisz o przebranżowieniu, warto dowiedzieć się, na jakie prace istnieje zapotrzebowanie. Dzięki temu łatwiej będzie ci podjąć zawodowe decyzje.

    Czym są zawody deficytowe?

    Zawód deficytowy to taki, do wykonywania którego brakuje w danym kraju specjalistów. W takiej sytuacji na rynku pracy pojawia się znacznie więcej ofert pracy niż kandydatów z odpowiednimi kwalifikacjami. Osoby, które są specjalistami w zawodach deficytowych, mogą wybierać spośród ofert i negocjować lepsze warunki zatrudnienia. Choć zazwyczaj deficyt w branży oznacza, że pracodawcy przyciągają pracowników wyższymi zarobkami, nie zawsze tak jest, zwłaszcza w przypadku pracy w sektorze publicznym.

    Zawody deficytowe w Polsce

    Branża medyczno-opiekuńcza

    Ze względu na starzenie się społeczeństwa, a także wzrost świadomości Polaków na temat zdrowia, istnieją duże niedobory pracowników w branży medyczno-opiekuńczej. Do braków przyczyniają się też stosunkowo niskie pensje i możliwość otrzymania większych zarobków w pracy za granicą.

    Obecnie ze znalezieniem pracy nie powinni mieć problemów opiekunowie osób starszych, masażyści, fizjoterapeuci, położne, pielęgniarki, ratownicy medyczni, lekarze, a także psychoterapeuci i psycholodzy.

    Branża budowlana

    Z niedoborem pracowników mierzy się także branża budowlana. Brakuje w niej pracowników niemal każdego szczebla, od niewykwalifikowanych pracowników fizycznych, aż po inżynierów. W tej branży na niemal natychmiastowe zatrudnienie mogą liczyć:

    • zbrojarze,
    • betoniarze,
    • stolarze budowlani,
    • cieśle,
    • dekarze,
    • blacharze,
    • monterzy,
    • murarze,
    • tynkarze,
    • operatorzy sprzętów budowlanych,
    • inżynierowie budowlani,
    • robotnicy budowlani.

    Branża logistyczna

    Branża logistyczna przeżywa swój rozkwit. Rozwijała się ona już od jakiegoś czasu, a pandemia COVID-19 jeszcze bardziej przyczyniła się do przyspieszenia wzrostu. Oznacza to, że istnieje duże zapotrzebowanie na pracowników w tej branży. Podobnie jak w sektorze budowlanym, także i tu brakuje zarówno specjalistów z wyższym wykształceniem, jak i pracowników fizycznych. Bez problemu pracę znajdą kierowcy tirów, autobusów i ciągników siodłowych, mechanicy pojazdów, magazynierzy oraz inżynierowie ds. transportu.

    Branża produkcyjna

    Osoby, które posiadają konkretny fach w ręku, mogą liczyć na szybkie zatrudnienie. W branży produkcyjnej brakuje elektryków, operatorów obrabiarek skrawających, spawaczy, ślusarzy, stolarzy i elektromechaników.

    Branża finansowa

    Branża finansowa może być skomplikowana, jeśli chodzi o zdobycie pracy. Jednak i tutaj są zawody, na które istnieje spore zapotrzebowanie. Niemal w całej Polsce brakuje pracowników ds. rachunkowości i księgowości. Poszukiwani są także samodzielni księgowi.

    Branża edukacyjna

    Szkoły, zwłaszcza publiczne, zdecydowanie nie kuszą potencjalnych pracowników wysokimi zarobkami. To jedna z przyczyn i jednocześnie odpowiedź na pytanie, dlaczego ta branża cierpi na brak wykwalifikowanych pracowników. W Polsce brakuje niemal wszystkich nauczycieli. Szczególnie duże zapotrzebowanie jest na nauczycieli języków obcych. Nauczyciele praktycznej nauki zawodu powinni od ręki znaleźć zatrudnienie. W wielu miejscach brakuje także przedszkolanek i pracowników żłobków.

    Jak zdobyć pracę w Polsce?

    Niezależnie od tego, czy starasz się o pracę w zawodzie deficytowym, czy też w branży, w której nie brakuje pracowników, musisz posiadać odpowiednie kwalifikacje, doświadczenie i umiejętności, a często też wykształcenie. Co więcej, musisz wyróżnić się na tle konkurencji i pokazać pracodawcy wszystkie swoje zalety. Właśnie dlatego powinieneś zwrócić szczególną uwagę na to, aby napisać doskonałe CV i list motywacyjny.

    Artykuł sponsorowany

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".