- Autor: kam_ila
- Wyświetleń: 1934
- Dodano: 2022-11-06 / 12:32
- Komentarzy: 0
Nowy angiograf pozwala na prowadzenie kompleksowej diagnostyki i zabiegów wewnątrznaczyniowych
Niższe dawki promieniowania, szersze możliwości wykonywania badań i zabiegów w naczyniach krwionośnych - to zalety nowego urządzenia, które trafiło do Zakładu Diagnostyki Obrazowej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.
Niższe dawki promieniowania, szersze możliwości wykonywania badań i zabiegów w naczyniach krwionośnych - to zalety nowego angiografu w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu.
Urządzenie, które trafiło do Zakładu Diagnostyki Obrazowej, kosztowało ponad 3,3 mln zł. Zostało kupione dzięki finansowaniu unijnemu z puli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.
Nowy angiograf zastąpił wysłużone urządzenie w Pracowni Angiografii ZDO. Korzystają z niego głównie chirurdzy naczyniowi i radiolodzy.
- Angiografia to badanie obrazowe z wykorzystaniem promieni rentgenowskich i kontrastu, służące do oceny naczyń krwionośnych i przeprowadzania zabiegów endowaskularnych, czyli wewnątrznaczyniowych, których celem, których celem może być na przykład poszerzenie przepływu w zmienionych chorobowo tętnicach - wyjaśnia dr n. med. Katarzyna Sznajder, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej. - Nowe urządzenie jest bezpieczniejsze dla pacjentów, bo pozwala na przeprowadzanie badań i zabiegów przy użyciu mniejszych dawek promieniowania, lekarzom zapewnia wyższą jakość obrazu i daje większe możliwości zabiegowe - dodaje dr Sznajder.
Prof. dr hab. n. med. Grzegorz Oszkinis, kierownik Oddziału i Kliniki Chirurgii USK/UO podaje, że rocznie w szpitalu wykonywanych jest obecnie ok. 1000 zabiegów endowaskularnych u pacjentów ze schorzeniami naczyń tętniczych i żylnych, a ich liczba i zakres systematycznie zwiększa się.
- Prowadzimy kompleksową diagnostykę i leczenie w zakresie tętnic jamy brzusznej i kończyn dolnych z powodu miażdżycy; układu żylnego (zwężenia żył centralnych i zespół żylaków miednicy małej); tętniaków naczyń obwodowych; zwężeń tętnic szyjnych; zakładania stentgraftów w tętniakach aorty brzusznej; u chorych dializowanych z powikłaniami przetok tętniczo-żylnych - wylicza prof. Oszkinis.
Angiograf kupiono w ramach unijnego projektu "Opolskie wspiera szpitale w walce z Covid-19", realizowanego przez samorząd województwa i partnerów, wśród których jest USK.
- Dziękujemy władzom regionu za wsparcie kwotą niemal 2,9 mln zł, co pozwoli nam na lepsze zabezpieczenie potrzeb pacjentów z województwa opolskiego w zakresie chirurgii wewnątrznaczyniowej - mówi dyrektor generalny szpitala Dariusz Madera.
Zdjęcie (1/4)
(Fot. USK Opole)
Następne
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.