- Autor: kam_ila
- Wyświetleń: 3010
- Dodano: 2022-11-10 / 12:43
- Komentarzy: 2
"Renta wdowia". Lewica rusza ze zbiórką podpisów pod projektem ustawy
"Renta Wdowia" zostanie ponownie złożona do laski marszałkowskiej, tym razem jako obywatelski projekt ustawy. Lewica oraz Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych proponują, aby pozostała przy życiu osoba może zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia.
Obecnie renta rodzinna w przypadku, gdy umrze jeden ze współmałżonków, to jest 85 procent wyższego świadczenia. Obywatelski projekt ustawy przewiduje również, że prawo do renty wdowiej będą mieli wszyscy uprawnieni do świadczeń, nie tylko ubezpieczeni w ZUS, ale także w KRUS oraz emeryci mundurowi. Swoimi zapisami obejmuje również osoby, które zostały wdową lub wdowcem nawet kilka lat temu.
Skąd pomysł, aby złożyć projekt ustawy złożyć jako obywatelski? W maju 2022 r. "Renta Wdowia" trafiła do parlamentu, ale marszałek Elżbieta Witek od tego czasu trzyma go w sejmowej zamrażarce. Obywatelski projekt ustawy musi zostać zaprezentowany na forum Sejm, o ile wnioskodawcy zbiorą pod inicjatywą ustawodawczą 100 tysięcy podpisów, które muszą być uzbierane w przeciągu 3 miesięcy od chwili zarejestrowania komitetu. Dziś rozpoczęło się zbieranie 1000 podpisów, które są potrzebne do zawiadomienia marszałka Sejmu o powołaniu komitetu poparcia.
- To bardzo ważny temat. Mamy do czynienia z pomysłem, które eksploatowałem już w roku 2015. Ten pomysł wraca w roku 2022 i Nowa Lewica rozpoczyna zbiórkę podpisów pod projektem obywatelskim ustawy o Rencie Wdowiej. Senior, który pozostaje sam na tym świecie ma trudności z godnym życiem. Dziś mamy do czynienia z rentą rodzinną, którą może przejąć osoba pozostająca na świecie po zmarłym, ale musi wybrać. Jak wytłumaczyć sytuację, gdzie dwoje małżonków przez kilkadziesiąt lat rozlicza się z ZUS, a pozostający na świecie po zmarłym małżonku musi wybrać. Chcemy, by taka osoba dziedziczyła 50 procent emerytury po osobie, która zmarła - mówi Piotr Woźniak z Nowej Lewicy.
Politycy podkreślają, że dzisiaj emeryci to jest to ta grupa społeczna, która najbardziej cierpi na kryzysie, który nas otacza, to jest ta grupa, która najbardziej odczuwa skutki inflacji.
Przepisy ustawowe stanowią, że po zebraniu 1000 podpisów z poparciem dla obywatelskiego projektu ustawy pełnomocnik komitetu inicjatywy ustawodawczej zawiadamia marszałka Sejmu o utworzeniu komitetu. Jeżeli zawiadomienie odpowiada warunkom określonym w ustawie marszałek Sejmu, w terminie 14 dni od jego doręczenia, postanawia o przyjęciu zawiadomienia.
Tysiąc podpisów dołączonych do zawiadomienia stanowi część wymaganej liczby 100 tys. podpisów osób popierających obywatelski projekt ustawy. Projekt taki powinien być wniesiony do Sejmu w ciągu 3 miesięcy od dnia, w którym marszałek Sejmu wyda postanowienie o przyjęciu zawiadomienia o powstaniu komitetu.
Zdjęcie (1/5)
(Fot. kam_ila)
Następne
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
paleo: Napisał postów [322], status [maniak]
A dlaczego lewica po prostu nie zrealizowała tego wtedy gdy rządziła, a dzisiaj zbiera za tym podpisy? Bo wtedy odpowiadała za budżet państwa i skrupulatnie liczyła państwowe pieniądze. Dzisiaj bardzo łatwo jest lewicy wydawać budżetowe pieniądze, gdy się za ten budżet nie odpowiada.