• Autor: kam_ila
    • Wyświetleń: 1884
    • Dodano: 2022-11-14 / 07:53
    • Komentarzy: 0

    Kamery termowizyjne już w gminach

    Podczas spotkania z koordynatorami programu ochrony powietrza w gminach marszałek Andrzej Buła razem z członkiem zarządu Antonim Konopką przekazali kamery termowizyjne. Otrzymało je 42 gminnych koordynatorów programu ochrony powietrza, biorących udział w projekcie LIFE.


    Przypomnijmy - opolski projekt LIFE ma na celu lepsze zarządzanie jakością powietrza w regionie. To zwiększenie zdolności i poprawa jakości administracji publicznej województwa opolskiego na wszystkich szczeblach w tej dziedzinie. Marszałek województwa Andrzej Buła podkreśla, że największą wartością tego programu jest to, że w 42 gminach znaleźli się ludzie, chętni do działania pasjonaci, którzy zostali w swoich samorządach koordynatorami programu ochrony powietrza. - Właśnie na tych ludziach chcemy oprzeć nasze działania w regionie, związane z ochroną środowiska - podkreśla marszałek. - Zaoferowaliśmy im bardzo wiele, ale i oczekujemy teraz zaangażowania w tej dziedzinie dodaje Andrzej Buła.

    Jak mówi kierownik projektu, Tomasz Krystosek, najpierw powołano w gminach koordynatorów programu ochrony powietrza i dano im możliwość uzupełnienia wiedzy na studiach podyplomowych, później przekazano im sprzęt komputerowy, czujniki czadu czy mierniki wilgotności węgla, a teraz przyszedł czas na kampery termowizyjne. - Koordynatorzy i ten sprzęt mają służyć mieszkańcom, wiec można się do nich zgłaszać. Te kamery są przydatne do wykonywania uproszczonych audytów środowiskowych - informuje kierownik dodając, że wszystkie informacje i kontakty do gminnych koordynatorów dostępne są na stronie http://powietrze.opolskie.pl/ .

    Członek zarządu województwa Antoni Konopka podkreśla, że te kamery termowizyjne to takie "kamienie milowe" w walce o czyste powietrze i oszczędność energii. - To urządzenie w znakomity sposób umożliwia rozpoznane tych punktów w budynkach, którymi ucieka ciepło - mówi.

    Kamery termowizyjne FLIR C5 wraz z licencją na oprogramowanie do raportowania badań termowizyjnych budynków kosztują ponad 3 i pół tysiąca złotych za sztukę - w sumie na ten cel przeznaczono z projektu prawie 150 tysięcy złotych.

    Zdjęcie (1/3)

    (Fot. UMWO)

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".