• Autor: News4media
    • Wyświetleń: 3621
    • Dodano: 2022-11-15 / 18:20
    • Komentarzy: 0

    Ważna zmiana na stacjach. Wchodzi nowe paliwo

    Już od jutra (środa 16 listopada) stacje będą oferowały nowy rodzaj paliwa. To nie ich widzimisię, ale wymóg prawny.

    Nie chodzi o jakąś rewolucyjną zmianę, ale sprawę ważną dla każdego właściciela samochodu. I dobrze jest sobie o niej przypomnieć.

    Zgodnie z przepisami w konkretnych okresach roku stacje mają sprzedawać równie konkretne paliwa.

    - Okres letni trwa od 1 maja do 30 września.
    - Okres przejściowy trwa od 1 marca do 30 kwietnia i od 1 do 31 października.
    - Okres zimowy trwa od 1 listopada do końca lutego.

    Właśnie kończymy okres przejściowy i od środy 16 listopada na stacjach będzie sprzedawane paliwo zimowe.

    Przytoczony 1 listopada to data obowiązująca dla benzyny, 16 listopada dotyczy diesla.

    "W niektórych przypadkach warto poczekać z tankowaniem do 16 listopada, żeby mieć pewność, że do baku lejemy produkt zimowy. Może być to szczególnie ważne dla osób, które w najbliższych tygodniach zamierzają mało jeździć. Po nalaniu zimowego paliwa kierowcy będą pewni swego nawet w razie nadejścia większych przymrozków. Oczywiście z powodów logistycznych na części stacji zimowe paliwo pojawi się już wcześniej. Jeśli więc musimy zatankować teraz, to dla pewności można zapytać na stacji o parametry sprzedawanego paliwa" - podpowiada serwis autokult.pl.

    Co to jest paliwo zimowe?

    To benzyna i olej napędowy o specyficznych właściwościach, dzięki którym łatwiej jest uruchomić silnik przy niskich temperaturach.

    Zasadniczym parametrem paliwa zimowego - mowa o dieslu - jest "temperatura zablokowania zimnego filtra (CFPP)". Chodzi o temperaturę, w której wytrącająca się z paliwa parafina może zatkać filtr paliwa. Zimą musi to być przynajmniej minus 20 stopni Celsjusza.

    W przypadku benzyny chodzi o "prężność par". Musi wynosić 60-90 kPa. Benzyna o takich parametrach jest bardziej lotna, a to ułatwia rozruch silnika przy niskiej temperaturze.

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".