- Autor: News4media
- Wyświetleń: 1185
- Dodano: 2022-11-16 / 18:33
- Komentarzy: 4
Inflacja uprzykrza życie seniorom. Muszą oszczędzać na lekach
Wzrost cen znacznie pogorszył komfort życia starszej części społeczeństwa. Niektórzy te wymuszone oszczędności mogą przypłacić swoim zdrowiem.
Sytuacja ekonomiczna polskich seniorów nie jest najlepsza. Żeby przeżyć, muszą rezygnować z najważniejszych produktów. Nerwowe liczenie zaskórniaków to efekt niskich emerytur i szalejącej inflacji.
Finansowe zmartwienia
Jak wynika z badania "Jesień życia w Polsce", opublikowanego przez "Fakt", polscy seniorzy (60+) nie mogą liczyć na spokojną starość. Najbardziej martwią ich:
- ceny żywności - 27,41 proc.,
- wydatki związane z utrzymaniem mieszkania -16,36 proc.,
- koszty ogrzewania mieszkania - 15,92 proc.,
- ceny leków - 14,39 proc.,
- ryzyko wybuchu wojny - 11,56 proc.,
- ceny paliw - 7,48 proc.,
- możliwość zachorowania na COVID-19 - 5,78 proc.,
- inne - ponad 1 proc.
Rezygnują z rzeczy pierwszej potrzeby
Ponad połowa ankietowanych wskazała, że ich sytuacja finansowa pogorszyła się w ostatnim roku. Niestety próby zoptymalizowania dochodów i wydatków w czasach rozpędzonej inflacji często kończą się niczym. Żeby domknąć budżet domowy, seniorzy rezygnują nawet z produktów pierwszej potrzeby, takich jak jedzenie (4,98 proc.) czy leki (18,52 proc.). A cena tych ostatnich - zgodnie z danymi GUS-u - tylko w październiku wzrosła o 8,5 proc.
"Jak wynika z opublikowanej ankiety, 64 proc. seniorów musi przeżyć za 500 złotych miesięcznie. Zaledwie co 10 dysponuje kwotą większą niż 901 złotych" - informuje Strefa Biznesu.
Czas na zmiany
"Fakt" stwierdził, że wynik ankiety powinien być wskazówką dla rządzących. Żeby pomóc seniorom w kryzysie i nie stawiać ich przed dramatycznym wyborem kupna jedzenia zamiast leków lub odwrotnie, można np. rozszerzyć program Leki 75+. Tym bardziej że pula środków zaplanowanych do wydania na ten cel jest o wiele wyższa od tych wydawanych.
- Kwestie dotyczące rozszerzenia wykazu Leki 75+ o nowe substancje czynne z wykazu leków refundowanych czy możliwości obniżenia kryterium wieku uprawniającego do bezpłatnych leków są w Ministerstwie Zdrowia rozważane. Znajdują się na etapie wewnętrznych ustaleń i tym samym nie jest znany termin ich ewentualnego wprowadzenia - stwierdził wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski w odpowiedzi na interpelację poselską.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
devilopole: Napisał postów [738], status [rozpisany/na]
Ten artykuł musicie rozumieć w ten sposób - jak bardzo zostaliśmy wydojeni z kasy. A teraz najlepsze - jak myślicie , gdzie ta kasa płynie ? Tylko parę procent ludzi zna odpowiedź , reszta niech się postara albo dalej myśli że inflacja to wina pana Put... , lub Tus...