- Wyświetleń: 317
- Dodano: 2022-11-18 / 14:11
- Komentarzy: 0
- Artykuł sponsorowany
Jak ocenić wiarygodność pożyczkodawcy?
Sektor usług pozabankowych cały czas się rozwija. Firmy pożyczkowe przygotowują dla swoich klientów ciekawe oferty, z których z pewnością każdy może wybrać produkt idealny dla siebie. Na co zwracać uwagę podczas przeglądania propozycji, aby pożyczyć pieniądze korzystnie? Jak ocenić wiarygodność pożyczkodawcy, żeby zabezpieczyć swoje interesy?
Jak sprawdzić, czy firma pożyczkowa jest wiarygodna?
Instytucja pożyczkowa, która chce oferować konsumentom pożyczki, musi spełniać szereg wymogów. Dzięki temu zwiększa się bezpieczeństwo klientów, a wiarygodność danego podmiotu się podwyższa.
Instytucja pożyczkowa, która działa na podstawie ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim (t.j. Dz.U. 2011 nr 126 poz. 715 z późn. zm.), musi prowadzić działalność gospodarczą w formie spółki akcyjnej albo spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Z tego powodu istnieje wymóg jej wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Znajdują się w nim podmioty takie jak m.in. przedsiębiorcy, stowarzyszenia czy fundacje.
Wniosek o wpis jest szczegółowo weryfikowany, więc obecność w rejestrze rozwiewa wątpliwości co do rzeczywistego istnienia instytucji. Dane zawarte w KRS są jawne. Dzięki temu każdy może sprawdzić pożyczkodawcę, którego ofertę rozważa. Jeśli okaże się, że danego podmiotu nie ma w rejestrze albo jego kapitał zakładowy jest niższy niż 200 000 złotych, to wiarygodność pożyczkodawcy jest niska.
Istnieją również możliwości weryfikacji dedykowane w przypadku firm pożyczkowych. Swój Rejestr Instytucji Pożyczkowych prowadzi Komisja Nadzoru Finansowego. Znajdują się w nim firmy, które działają na podstawie ustawy o kredycie konsumenckim. Obecność w rejestrze świadczy o tym, że na dzień dokonania wpisu instytucja spełniła wszelkie wymogi prawne do udzielania pożyczek, a także że KNF nie ma informacji o późniejszym ich naruszaniu - zwiększa więc wiarygodność podmiotu.
- Instytucje pożyczkowe cieszące się renomą na rynku skupiają się również w Polskim Związku Instytucji Pożyczkowych. Organizacja powstała w celu reprezentowania branży pożyczkowej w debacie publicznej - wskazuje ekspert VIVUS. - Związek ma podnosić standardy etyczne i biznesowe, a także wspierać rozwój pożyczkodawców. Jego członków wyróżnia stawianie klienta w centrum działalności poprzez świadczenie wysokiej jakości, bezpiecznych i łatwo dostępnych usług - dodaje ekspert.
Nie zapomnij o sprawdzeniu rankingów i opinii klientów
Oprócz wskazanych powyżej możliwości weryfikacji wiarygodności pożyczkodawcy nie zapominaj również o innych aspektach. Instytucje pożyczkowe cieszące się wysoką renomą na rynku regularnie pojawiają się w ogólnodostępnych rankingach pożyczek. Znajdziesz je bez trudu w internecie.
Podmioty, które regularnie zajmują w nich czołowe pozycje, wyróżniają się ciekawą ofertą i przestrzeganiem najwyższych standardów. Dzięki porównywarkom pożyczek sprawdzisz warunki poszczególnych ofert i łatwo zestawisz najważniejsze kryteria.
Jeśli kierujesz się RRSO (Rzeczywistą Roczną Stopą Oprocentowania), pamiętaj, aby porównywać produkty o analogicznych warunkach w zakresie przede wszystkim okresu spłaty. Dzięki temu porównanie będzie w pełni miarodajne.
Pomocne mogą być również dostępne w internecie opinie dotychczasowych klientów danej instytucji. Wiarygodny pożyczkodawca udzielił już z pewnością wielu pożyczek. Zadowoleni klienci to najlepszy dowód na to, że oferta jest bezpieczna i korzystna.
Przed podpisaniem umowy pożyczki dokładnie zapoznaj się z jej treścią
Próba dokonania oceny wiarygodności pożyczkodawcy jest bardzo ważna i nie możesz o niej zapominać. Nawet jeśli po przeprowadzeniu powyższych kroków nic nie wzbudziło Twoich podejrzeń, przed podpisaniem umowy dokładnie zapoznaj się z jej treścią.
Zweryfikuj, czy rozumiesz wszystkie postanowienia. Zwróć uwagę na koszty. Pamiętaj, że w ich zakres wchodzą nie tylko odsetki, ale również prowizje i inne opłaty. Jeśli masz wątpliwości co do poszczególnych zapisów, poproś o szczegółowe wyjaśnienia. Dzięki temu będziesz mieć pełną wiedzę co do zakresu zobowiązania i podejmiesz decyzję o zaciągnięciu pożyczki świadomie.
Na stronie internetowej VIVUS.pl poznasz szczegóły dotyczące pożyczek online.
Prawa pożyczkobiorcy na podstawie ustawy o kredycie konsumenckim
Podmioty działające na podstawie wspomnianej już ustawy o kredycie konsumenckim muszą przestrzegać ustanowionych w niej zasad. W ten sposób zwiększa się wiarygodność podmiotu, a prawa konsumenta są zabezpieczone.
Pożyczkobiorca ma prawo do informacji na temat oferowanego produktu. Firma pożyczkowa musi do wglądu udostępnić mu wzór umowy. Dodatkowo obowiązkowe jest jasne prezentowanie kosztów pożyczki, w tym wskazywania RRSO. Obowiązują również limity kosztów.
Jeśli mimo zawarcia umowy pożyczki zmienisz swoje plany, masz prawo do odstąpienia od umowy w terminie 14 dni bez podawania przyczyny. Treść umowy możesz więc zweryfikować zarówno przed, jak i po jej podpisaniu.
Warto również wspomnieć, że ustawa o kredycie konsumenckim daje pożyczkobiorcy prawo do wcześniejszej spłaty swojego długu. W ten sposób - jeśli będzie dysponował nadmiarowymi środkami - zmniejszy całkowite koszty pożyczki i szybciej uwolni się od zobowiązania.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.