- Autor: kam_ila
- Wyświetleń: 6709
- Dodano: 2022-11-22 / 15:30
- Komentarzy: 3
Centrum Naukowo-Badawcze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego zostało oficjalnie otwarte
Otwarte oficjalnie 22 listopada Centrum Naukowo-Badawcze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu zajmuje się wsparciem kadry naukowej w prowadzeniu badań medycznych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii oraz transferem ich wyników do gospodarki. To także ośrodek szkoleniowy dla studentów i miejsce, w którym z badań klinicznych korzystają pacjenci z województwa opolskiego.
- Utworzyliśmy w USK Centrum Naukowo-Badawcze w skład, którego wchodzi Uniwersyteckie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych oraz Centrum Badań i Innowacji w Chorobach Cywilizacyjnych: sercowo-naczyniowych i kręgosłupa - podaje Dariusz Madera, dyrektor generalny USK w Opolu.
Na uruchomienie UCWBK szpital pozyskał, jako partner Uniwersytetu Opolskiego, grant z budżetu państwa od Agencji Badań Medycznych w wysokości ponad 8,7 mln zł, a Centrum Badań i Innowacji - za ponad 31 mln zł - powstało dzięki dofinansowaniom z puli unijnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego (ponad 16 mln zł) i Ministerstwa Nauki i Edukacji (ponad 2,4 mln zł).
Centra ulokowano w zaadoptowanym budynku na terenie kompleksu szpitala. Pracownie, laboratoria i pokoje badawczo-lekarskie wyposażono w najwyższej klasy aparaturę medyczną. m.in. trzyteslowy rezonans magnetyczny, aparat do pomiarów przezskórnej prędkości tlenu do badań z zakresu chirurgii naczyniowej, urządzenie klasy premium do badań USG serca (jedno z kilkunastu takich w Polsce), holograficzny system do obrazowania podczas wykonywania zabiegów m.in. kardiologicznych czy chirurgicznych. CN-B USK w Opolu dysponuje też infrastrukturą informatyczną, pozwalającą na przetwarzanie dużej ilości danych i realizację programów badawczych z zakresu sztucznej inteligencji.
- Zespół naszego centrum to specjaliści od doradztwa naukowego, planowania, organizacji, koordynacji badań, a także obsługi prawnej, wsparcia w pozyskiwaniu finansowania na badania i rozliczeń - wylicza dr hab. n. med. Marek Cisowski, prof. UO, dyrektor CN-B USK w Opolu. - Naszym celem jest komplementarne wsparcie badań medycznych, w tym przede wszystkim nad chorobami cywilizacyjnymi, w takich dziedzinach, jak kardiologia, neurologia, ortopedia czy choroby naczyń - wymienia prof. Cisowski.
- Dzięki temu nasi partnerzy oraz pacjenci, którzy biorą udział w projektach naukowo-badawczych, mają zagwarantowaną najwyższą jakość realizowanych usług - komentuje Dariusz Madera i dodaje, że oferta centrum skierowana jest do naukowców z dziedziny medycyny i ochrony zdrowia, firm medycznych, ale też szeroko pojętego biznesu.
- Aktywność naukowa środowiska medycznego Opola doprowadziła do powstania Centrum Naukowo-Badawczego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Utworzyliśmy je także z myślą o studentach i absolwentach kierunku lekarskiego, żeby mogli tu realizować naukowe pasje i ambicje. Liczymy, że to jeden z czynników, który skłoni ich do związania się na dłużej z naszym regionem - mówi prorektor ds. nauki Uniwersytetu Opolskiego prof. dr hab. Jacek Lipok.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
24mikol: Napisał postów [1421], status [zrobił/a karierę]
Nie było na otwarciu p.Violetty w czerwieni ani duchownego w purpurze? Jakoś tak szaro