- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 2261
- Dodano: 2023-11-05 / 14:22
- Komentarzy: 4
Rekordowa imigracja zarobkowa. Skąd pochodzą i gdzie pracują cudzoziemcy?
(Fot. Hosny Salah /Pixabay)
W ciągu ostatnich dwóch lat imigracja zarobkowa do Polski osiągnęła rekordowe liczby. Dane Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wskazują, że w 2021 roku wydano ponad pół miliona pozwoleń na pracę dla osób spoza UE. To o jedną czwartą więcej niż w 2020 roku i aż ośmiokrotnie więcej niż w 2015 roku.
Polska staje się miejscem pracy dla ponad miliona cudzoziemców, z czego blisko połowa zatrudnionych jest na umowy. Dominującą grupą są Ukraińcy, co nie dziwi, ale zauważalny wzrost odnotowano w liczbie legalnie pracujących cudzoziemców, odprowadzających składki ZUS i płacących podatki.
Wzrost liczby pracujących cudzoziemców w Polsce
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2022 roku liczba legalnie pracujących cudzoziemców w Polsce wzrosła o ponad 27%, osiągając liczbę 1 miliona 4400 osób. Z tej grupy, ponad 432 tys. pracowało na umowy cywilnoprawne.
Na koniec grudnia 2022 r. udział cudzoziemców w ogólnej liczbie pracujących w Polsce wynosił 6,5 proc.
Pochodzenie i wiek pracujących cudzoziemców
Pracujący w Polsce obcokrajowcy reprezentują ponad 150 państw. Wiodącą grupą są Ukraińcy, stanowiąc około 73 proc. zatrudnionych cudzoziemców w 2022 roku. Obywatele Białorusi zajmują drugie miejsce z udziałem 10,1 proc.
Ponad 350 tys. przypadków dotyczyło Ukraińców i Białorusinów, ale wzrasta również liczba pracowników z innych regionów, takich jak Filipiny, Indie, Bangladesz, Indonezja, Gruzja, Nepal i Uzbekistan. Na znacznie większą skalę zapraszamy też mieszkańców Afryki - Nigerii, Kamerunu, Angoli, Algierii czy Maroka - których liczby idą już w tysiące.
Gdzie pracują cudzoziemcy w Polsce?
Większość imigrantów pracuje w kilku branżach. W 2021 roku prawie jedna czwarta pozwoleń dotyczyła pracowników przetwórstwa przemysłowego, kolejne jedna piąta to branża budowlana, transport i gospodarka magazynowa oraz "działalność wspierająca". Te cztery działy odpowiadały za niecałe 90 proc. pozwoleń na pracę wydanych w 2021 roku. Kolejne 6 proc. zatrudnionych to sektor gastronomiczny i handel detaliczny.
Pracujący cudzoziemcy mają średnio 36 lat, co oznacza, że są młodsi od obywateli Polski, których średnia wieku wynosi 42 lata.
Cudzoziemcy a gospodarka
Gdyby nie pracownicy z zagranicy, to te kluczowe dla polskiej gospodarki sektory nie miałyby jak funkcjonować. Dlatego też w ściąganiu cudzoziemców przodują województwa, w których znajduje się największy potencjał przemysłowy i gospodarczy. Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego w ubiegłym roku cudzoziemcy stanowili już niecałe 4 proc. zatrudnionych w Polsce. Co czwarta firma w Polsce zatrudnia osoby niebędące obywatelami państw UE.
Demografia a cudzoziemcy
Zdaniem ZUS, cudzoziemcy przybywający do Polski mogą w pewnym stopniu poprawić sytuację demograficzną, ale nie zahamują niekorzystnych trendów związanych ze starzeniem się społeczeństwa. Obecnie na jednego emeryta przypada 4 pracujących, ale za 20 lat ma to być już tylko 2. ZUS sugeruje, że utrzymanie "współczynnika obciążenia demograficznego" wymagałoby corocznego przyrostu cudzoziemców w wieku produkcyjnym o 200-400 tysięcy osób, aby osiągnąć 2,2 mln w 2030 roku, co stanowiłoby blisko 10% populacji w wieku produkcyjnym.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
neo: Napisała postów [2106], status [Szycha]
Ale boli zmiana włądzy...