Dlaczego świat motoryzacji potrzebuje hybryd?
Nie będzie przesadą stwierdzenie, że w biegu za nowoczesnością i innowacjami w pewnym momencie branża motoryzacyjna zapomniała o potrzebach ludzi i środowiska. Jakich? Choć nie wyobrażamy sobie życia bez samochodu, to jednak życie bez czystego powietrza również nas zgubi. Coraz większa świadomość klientów i zaangażowanie producentów doprowadziło do powstania aut hybrydowych. Ich udział w ogólnej ilości produkowanych samochodów stale rośnie, co daje nam nadzieję na poprawę sytuacji i lepszą ochronę zasobów środowiska naturalnego.
Mniejsze zanieczyszczenie środowiska naturalnego
Nie da się ukryć, że zanieczyszczenia pochodzące ze spalania paliw mają duży udział w ogólnym zanieczyszczeniu środowiska naturalnego. Spaliny to spory problem, który możemy rozwiązać tylko za sprawą elektromobilności rynku motoryzacyjnego.
Silnik elektryczny stosowany w samochodach hybrydowych obok silnika spalinowego ma za zadanie przejmować jego funkcje lub wspierać jego działanie. To oznacza zasilanie energią elektryczną, a więc znacznie mniejsze spalanie paliwa i ograniczenie ilości emitowanych do atmosfery spalin.
Mniejsze zapotrzebowanie na ropę naftową
Już od lat słyszymy głosy o tym, że ropa naftowa nazywana też czarnym złotem wreszcie się skończy. Jej zasoby nie są niewyczerpalne, dlatego trzeba mieć na uwadze to, ze za jakiś czas jej ceny jeszcze poszybują w górę. Zresztą z kryzysem wydobycia i dystrybucji mówimy już coraz głośniej, choćby w kontekście toczącej się wojny. Samo wydobycie ropy naftowej również nie jest dobre dla środowiska, bo często dochodzi do katastrof klimatycznych w obrębie platform wiertniczych. Jedyną opcją częściowego uniezależnienia się od ropy naftowej jest zwiększenie udziału samochodów hybrydowych, a docelowo elektrycznych w ogólnej liczbie samochodów na świecie. I to się właśnie dzieje.
Mniej skomplikowana budowa silnika
Warto jeszcze zwrócić uwagę na aspekty techniczne związane z konstrukcją silników w samochodach hybrydowych. Są one bardziej kompaktowe i pozbawione wielu elementów, które miały skłonności do zużywania się i psucia w silnikach spalinowych. Zatem gdy myślimy o wysokim koszcie zakupienia takiego auta, od razu zastanówmy się, jak ten koszt rozłoży się w czasie. Okaże się, że koszty utrzymania również nie muszą być wysokie, lecz optymalnie dopasowane do możliwości kierowcy.