• Autor: kam_ila
    • Wyświetleń: 2382
    • Dodano: 2022-11-30 / 15:57
    • Komentarzy: 0

    Za nami szósta gala "Opolszczyzna Aktywna Społecznie"

    Opolska Niezapominajka 2021 dla Stowarzyszenia na rzecz promocji talentów "Akces". Społecznikiem Roku Województwa Opolskiego za 2021 rok został Marcin Grabuńczyk. Nagrodę specjalną redakcji "Monitora Trzeciego Sektora" i tytuł "Przedsiębiorca Społeczny 2021 Roku" otrzymała Spółdzielnia Socjalna "Parasol" z Nysy.


    Stowarzyszenie na rzecz promocji talentów "Akces" zostało tegorocznym laureatem nagrody Opolska Niezapominajka 2021. Wyróżnienia powędrowały do: Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Wsi Niezdrowice, Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz Stowarzyszenia Kraina św. Anny.

    Stowarzyszenie Akces powstało z myślą o uzdolnionych dzieciach i młodzieży. Misją Stowarzyszenia jest wspieranie kształcenia muzycznego oraz organizowanie wszelkiego rodzaju imprez artystycznych. Celem z jednej strony jest promocja najzdolniejszych uczniów, umożliwianie im ustawicznego dokształcania, koncertowania, brania udziału w licznych przesłuchaniach, warsztatach, konkursach, przeglądach z drugiej strony zapewnienie mieszkańcom miasta, zwłaszcza dzieciom i młodzieży, możliwości udziału w imprezach artystycznych, tym samym przyczyniając się do wychowania pokolenia młodych ludzi wrażliwych na muzykę, kulturę i sztukę. - Z niesłabnącym entuzjazmem i coraz większą skutecznością realizujemy przedsięwzięcia na rzecz i dla mieszkańców województwa opolskiego, z wykorzystaniem dotacji udzielonej przez Zarząd Województwa Opolskiego. Udaje się nam zorganizować wiele przedsięwzięć. Chcemy dać każdemu dziecku możliwość rozwoju. To są bardzo zdolne dzieci, pasją ich jest śpiew - mówi Elżbieta Bieniecka prowadząca stowarzyszenie.

    Marcin Grabuńczyk został Społecznikiem Roku Województwa Opolskiego za 2021 rok. - Jest to człowiek wielu talentów. Prowadzi szereg działań edukacyjnych i proekologicznych. Pasjonat inicjatyw społecznych, tematyki zarządzania, motywacji oraz rozwoju osobistego. Jest prezesem Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Społeczności Lokalnej "Aktywni", prezesem Stowarzyszenia Obywatelski Komitet Głubczyc; członkiem Stowarzyszenia Miłośników Muzeum i Ziemi Głubczyckiej oraz kilku innych. Działa głównie na obszarze powiatu głubczyckiego edukując społeczność na łamach lokalnego portalu, powiatowego czasopisma oraz social mediów. Wspiera lokalne przytulisko dla zwierząt, współtworzył przystanie dla owadów, inicjował akcje ekologiczne m.in. inteligentną pasiekę on-line, współtworzył międzypokoleniowy plener malarski - wymienia Barbara Kamińska z Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego UMWO.

    Sam nagrodzony przyznaje się, że najważniejsze jest dla niego integrowanie społeczeństwa. - Tworzymy różne możliwości łączenia pokoleń. Okazało się, że świetnym na to sposobem są gry planszowe. Teraz organizujemy spotkania literackie, wspólnego Mikołaja, spotkania plenerowe, proponujemy różnorodną aktywność. Najważniejsza jest moim zdaniem cykliczność i konsekwencja - mówi Marcin Grabuńczyk.

    Wyróżnienia w tej kategorii trafiły do: Andrzeja Wójtowicza, Gabrieli Kollmann, Elżbiety Marii Zborowskiej i Mieczysława Kani. Ten ostatni nie kryje zaskoczenia z wyróżnienia, jakie otrzymał. Mieczysław Kania od 50 lat jest czynnym działaczem i członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Mąkoszycach. Był m.in. głównym wykonawcą remontu zabytkowego, ponad 100-letniego strażackiego wozu konnego. - Życie w naszej wiosce kręci się wokół straży pożarnej. Każdy stara się jakoś pomagać. Cały czas jestem aktywnym strażakiem. Zabytkowy wóz strażacki, to cała nasza historia. Pochodzi on z Tarnowca. Przez wiele lat niszczał. Postanowiliśmy go odnowić. Dziś pompuje, pracuje i jest jak nowy, tak jak kiedyś. Dziś jest własnością Mąkoszyc - mówi Mieczysław Kania.

    W trakcie gali wręczono również nagrody w konkursie "Podmiot Ekonomii Społecznej Roku Województwa Opolskiego". Wręczane są one w kategoriach: "Lokalność", "Reintegracja" i "Zespół".

    Laureatem w kategorii "Lokalność" zostało Stowarzyszenie Animacji Lokalnej ARKONA, a wyróżnienie otrzymało Stowarzyszenie Opowiadamy. Laureatem "Reintegracji" jest Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi "Nadzieja", a wyróżnionym WARTOO SP. Z O.O. W kategorii "Zespół" laureatem jest Centrum Integracji Społecznej Cispol w Polanowicach, a wyróżnienie otrzymała Spółdzielnia Socjalna LAS VEGAS. Nagrodę specjalną redakcji "Monitora Trzeciego Sektora" i tytuł "Przedsiębiorca Społeczny 2021 Roku" przyznano Spółdzielni Socjalnej "Parasol" z Nysy.

    - Pomysł na nazwę nie był mój, ale jest adekwatny. Parasolem obejmujemy wszystkich mieszkańców od dzieci, młodzież, dorosłych po seniorów. Jesteśmy bardzo potrzebni, wpisujemy się w pomoc społeczną. Staramy się dotrzeć do każdego mieszkańca powiatu nyskiego. Choć nie jesteśmy metropolią, to i tak spotykamy się z wieloma problemami. Mamy coraz biedniejsze społeczeństwo. Każdy dziś liczy każdą złotówkę, ubożejemy. Bieda zaczyna być bardzo poważnym problemem. Staramy się temu zaradzić - tłumaczy Marzena Głogowska-Szukszto, prezes Spółdzielni Socjalnej "Parasol" z Nysy.

    Centrum Integracji Społecznej CISPOL od lat działa w Polanowicach pod Byczyną. Prezes Wioletta Kardas uważa, że choć zmienia się otoczenie, problemy zostają podobne. - To nie może być coś innego, mamy do czynienia z ludźmi. Przez ostatnie 17 lat pracujemy na rzecz drugiego człowieka. Cieszymy się z naszych warsztatów, dzięki temu możemy prezentować rzeczy, które tam powstają. Najważniejsze jest to, co zmienia się w ludziach, którzy otrzymują każdorazowo impuls do działania - mówi Wioletta Kardas.

    Wicemarszałek województwa opolskiego Zuzanna Donath-Kasiura podkreśla, że dziś należy nie tyle walczyć o wolontariuszy, ale o nich dbać. - W naszym województwie mamy wielu społeczników. To są takie osoby, które myślą o innych. Dzięki nim jesteśmy lepszymi ludźmi. Dzięki nim nasze województwo jest najlepsze pod słońcem - zaznacza Zuzanna Donath-Kasiura.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".