• Autor: kam_ila
    • Wyświetleń: 1627
    • Dodano: 2022-12-04 / 08:03
    • Komentarzy: 0

    Góra Św. Anny - w tej lokalizacji powstanie kolejny radar sieci POLRAD

    (Fot. Archiwum)

    IMGW-PIB rozpoczyna budowę nowego radaru meteorologicznego. Góra Św. Anny - w tej lokalizacji powstanie kolejny radar sieci POLRAD. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy otrzymał właśnie pozwolenie Wojewody Opolskiego na realizację inwestycji wraz z niezbędną infrastrukturą.


    Pierwszy radar meteorologiczny uruchomiono w Polsce blisko 60 lat temu, a sieć radarów, obejmująca swym zasięgiem niemal cały kraj, funkcjonuje od około dwóch dekad. W porównaniu z innymi metodami pomiarów, meteorologia radarowa to nowa dziedzina badania atmosfery. Mimo to rozwija się bardzo dynamicznie. Na przestrzeni lat możliwości techniczne radarów znacznie się poprawiły, a otrzymywane dane są coraz lepszej jakości.

    - Radary stanowią cenne źródło informacji o pogodzie tu i teraz. Możemy dzięki nim śledzić rozwój i przemieszczanie się opadów, a także określić prędkość wiatru, czy wielkość gradu. Dane pozyskane za pomocą radarów wykorzystujemy w modelach meteorologicznych i hydrologicznych oraz przy tworzeniu prognoz i wydawaniu ostrzeżeń. Urządzenia te ogrywają również ogromną rolę w osłonie lotnictwa. Co ważne, informacje z pomiarów radarowych dostępne są dla każdego mieszkańca Polski, dzięki czemu możecie w każdej chwili sprawdzić co dzieje się w waszej okolicy - czy nie nadchodzi burza lub silne opady - czytamy na stronie IMGW-PIB.

    Radar na Górze Św. Anny jest istotnym elementem Projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły, współfinansowanym przez Międzynarodowy Bank Odbudowy, i Rozwoju, Bank Rozwoju Rady Europy, Fundusz Spójności UE oraz budżetu państwa. Realizacja tego programu znacząco poprawi bezpieczeństwo ludności, mienia i infrastruktury. Planowane inwestycje, w tym na Górze Św. Anny, stanowią kolejny milowy krok dla polskiej meteorologii radarowej. Zwiększą się możliwości pomiarowe, poprawi się jakość danych. Możliwe będzie mierzenie dodatkowych parametrów i generowanie większej liczby produktów. Znacznie zwiększy się również pokrycie obszaru Polski przez dane radarowe.

    Zakończenie prac budowlanych, instalacja, uruchomienie i włączenie radaru na Górze Św. Anny do pracy operacyjnej przewidziane jest na lipiec/sierpień 2023 roku.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".