• Autor: kam_ila
    • Wyświetleń: 2744
    • Dodano: 2022-12-07 / 11:40
    • Komentarzy: 4

    W opolskim Ratuszu przedstawiono projekt budżetu miasta Opola na 2023 rok

    (Fot. Kam_ila)

    (Fot. Pav)

    Prezydent miasta Opola, Arkadiusz Wiśniewski przedstawił projekt budżetu miasta Opola na 2023 rok. W projekcie budżetu znalazła się autopoprawka dodająca kilka punktów w szerokim wachlarzu inwestycji. Budżet będzie dyskutowany na najbliższej sesji 15 grudnia.

    - Czasy są trudne, ale nie da się w sposób automatyczny zaciągnąć hamulca. To budżet pełny wyzwań, w trudnym roku, bo zakładamy, że najtrudniejsze przed nami. Te wszystkie problemy, inflacja, spadający wzrost gospodarczy rosnące bezrobocie skumuluje się w przyszłym roku - mówi prezydent miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski.

    Dochody budżetu to 1,159 mln złotych, z czego 97 mln czyli 8 proc to dochody majątkowe. Dochody budżetu w latach 2021 i 2022 były wyższe. - Pieniądze, które trafiły na wydatki miasta trafiły do Warszawy - wtrąca prezydent.

    - Połowa podatku PIT, który płacą mieszkańcy była podatkiem, który dotychczas zostawał w Opolu, teraz te zapisy się zmieniły. Mamy z tego tytułu 40 mln mniej, a to efekt Polskiego Ładu czyli zmiany pozbawiające samorządów pieniędzy - mówi.

    Miasto Opole planuje wydać 271 mln zł na wydatki majątkowe, co stanowi 20 proc wydatków ogółem. W wydatkach bieżących dominuje oświata, na co idzie 43 proc wydatków, następnie działalność społeczna (13proc), Administracja Publiczna 9 proc i inne.

    Prezydent dodaje, że oświata ma coraz większą lukę finansową, czyli niemal 200 mln złotych. - Staramy się o to, żeby dotacje na oświatę były większe, zgodnie z zapisami konstytucyjnymi - słyszymy.

    Ważnym punktem w budżecie jest budowa Stadionu Opolskiego. Stadion Opolski, na którego czekają mieszkańcy jest flagową inwestycją miasta. - Zdecydowaliśmy się na niego w ostatniej chwili. To obiekt, który buduje się na kilkadziesiąt lat więc zadbaliśmy o jego jakość i dobry projekt. Takie obiekty powstają w całej Polsce, a cena na obecne czasy jest dobra. Inwestorem jest spółka miejska, co oznacza, że możemy odliczać VAT - zaznacza Wiśniewski.

    W przyszłym roku kontynuowane będą też inne inwestycje miejskie, jak budowa Domu Pomocy Społecznej w Opolu. W przebudowie jest także ulica Krapkowicka, Centrum przesiadkowe Opole Południe i ulica Róży Wiatrów.

    - Na ulicy Krapkowickiej pod poszerzonym wiaduktem będzie droga dwujezdniowa. Wczoraj trafiły do nas oferty przetargowe, sądzę że przystąpimy wkrótce do prac. Dzięki naszej wstrzemięźliwości zaoszczędzimy około 5 mln złotych (chodzi o ponawianie przetargów i niedokładanie do inwestycji). Przy moście Halupczoka powstaje duży parking oraz przystanek autobusowy. To rozwiązanie ma odciążyć Wyspę Bolko od samochodów. Ulica Róży Wiatrów, gdzie powstają nowe domy to kluczową droga do tego miejsca. Na tę inwestycję pozyskaliśmy pieniądze z Polskiego Ładu - mówi prezydent.

    W opolskim zoo również powstaje nowa atrakcja. Wodny świat czesko-polskiego pogranicza ma zachęcić do odwiedzania opolskiego ogrodu zimą. W planach na przyszły rok jest także przebudową placu dworcowego o wartości 12,860 mln zł.

    Na Zaodrzu powstaje również przedszkole przy ul. Krapkowickiej, na wzór tego, które otwarto na Malince. Miasto przygotowuje też dokumentację w celu budowy szkoły w tym rejonie.

    Do planu budżetu dodano 11 pozycji autopoprawką. Znalazły się tam m.in modernizacja stadionu Żużlowego, budowa Centrum Kulturalno-Rekreacyinego w Kolonii Gosławickiej, przebudowa ul. Górnej czy budowa śmietników podziemnych przy ulicy Szpitalnej.

    Renata Ćwirzeń-Szymańska, Skarbnik Miasta Opola mówi o zmniejszonej dynamice dochodów miasta, związanej ze zmianą przepisów.

    - Zmniejszona dynamika dochodów związana jest z ubytkiem w podatku PIT. Dochody majątkowe są ściśle związane ze środkami zewnętrznymi, unijnymi. Jeśli chodzi o wydatki bieżące trzeba wziąć pod uwagę czynnik inflacji i wzrastające z każdym rokiem najniższe wynagrodzenie. To ogromna presja przekładająca się na bieżące wydatki w roku 2023. W ciągu 10 lat miasto dołożyło do oświaty ponad miliard złotych - mówi pani skarbnik.

    W podsumowaniu budżetu zaznaczono, że rating krajowy miasta Opola został utrzymany na niezmienionym poziomie.




    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2022-12-08 08:03:00 [91.236.172.*] id:1652920  
    Maksymilian077: Napisał postów [459], status [maniak] Reputacja
    Przestańcie dalej zadłużać miasto! Wydajcie tyle, ile macie wpływów!

    Nick:
    Treść:
    2022-12-08 07:50:17 [89.67.3.*] id:1652917  
    DonPedro69: Napisał postów [11148], status [VIP] Reputacja
    A może o mafii niejakiego Grodzkiego napiszecie? Nie? Dlaczego?! Bo nie jesteście obiektywni i niezależni.

    Nick:
    Treść:
    2022-12-08 03:49:15 [5.173.97.*] id:1652916  
    KubaXY: Napisał postów [3354], status [Szycha] Reputacja
    Gdyby prezydentem Opola byl janusz "kurzaja", to co ulica stalby katolicki ciemnogrod za miliardy, a w szkolach co druga lekcja, to religia

    Nick:
    Treść:
    2022-12-07 17:20:36 [83.7.212.*] id:1652901  
    dzony: Napisał postów [6600], status [VIP] Reputacja
    i tak POLITYCY KRADNĄ nasze złotówki!!!!!!!!!!!!!!!!!!! tak POLiTYCY to największe ZŁODZIEJE W KAŻDYM kraju!!!!!

    Nick:
    Treść: