- Autor: kam_ila
- Wyświetleń: 3864
- Dodano: 2022-12-09 / 07:26
- Komentarzy: 0
Super robot medyczny pomaga opolskim lekarzom w trakcie operacji
Technologia niedawno jeszcze zastrzeżona dla wojska wkracza na sale operacyjne. Za sprawą robota Versius, możliwe jest wykonywanie bardzo precyzyjnych operacji przy niewielkiej inwazji w ciało pacjenta.
Urządzenie zostało wymyślone na potrzeby militarne, aby w trakcie wojny amerykańscy żołnierze byli zdalnie operowani w polowej sali operacyjnej. Lekarz mógł być obecny w odległej klinice w centrum metropolii, a chory np. w środku pustyni. Jak mówi Marek Staszewski dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii, takich operacji zaprzestano po tym, jak robot z powodu przerwanej łączności przestał pracować, a przy chorym nie było specjalisty. - Obecnie robot Versius coraz częściej wykorzystywany jest w szpitalach cywilnych na świecie i zyskuje na popularności. W Polsce pracuje mniej niż 20 takich urządzeń - mówi Marek Staszewski.
Versius z powodzeniem pomaga opolskim specjalistom. Pierwsze zabiegi odbywały się pod okiem operatorów dr Jamesa Hamiltona i profesora Stefano Gidaro, którzy specjalnie przyjechali z zagranicy do Opola, aby pokazać możliwości urządzenia. Sam robot sprzyja nie tylko lekarzom, ale również pacjentowi, który po operacji ma nieznaczne nacięcia, a sama operacja jest zaliczana do tzw. nieinwazyjnych.
Operację przeprowadza lekarz, który siedzi przed panelem sterującym czterema ramionami robota. Jedno z ramion to kamera, do pozostałych są podłączone urządzenia chirurgiczne. Urządzenie nie wymaga przestrzeni, a ramiona pozwalają na bardzo precyzyjną, lepszą od dłoni pracę wewnątrz pacjenta.
- Co ciekawe, sami pacjenci bardzo entuzjastycznie podchodzą do operacji przy współudziale robota i mają do tego typu zabiegów zaufanie - podkreśla Marek Staszewski.
Kierownik oddziału ginekologii i położnictwa opolskiej onkologii profesor Ewa Milnerowicz-Nabzdyk zaznacza, że technologia pomaga w dostępie do trudnych przestrzeni i bardzo precyzyjnej pracy. - Wykonujemy bardzo skomplikowane procedury laparoskopowe. Mamy wiele możliwości korzystania z artykulacji narzędzi oraz poruszania ramionami robota. Technologia jest wykorzystywana do różnych zastosowań. To, co należy podkreślić, to to, że możemy korzystać z obrazów na żywo w wysokiej jakości i technologii 3D. Chirurg siedzi przy konsoli i może prowadzić operację długotrwałą i nie ma efektu zmęczenia. Takie zastosowanie robota jest bardzo przydatne - opowiada profesor Ewa Milnerowicz-Nabzdyk.
Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła podkreśla, że Opole ma bardzo ambitny personel medyczny. - To właśnie nasi lekarze szukają najlepszych rozwiązań. To służy pacjentom i jest pozytywnie odbierane. Kiedy stoimy przed wyzwaniami, staramy się je zrealizować - mówi marszałek.
Dodajmy, że urządzenie jest dzierżawione od specjalistycznej firmy zajmującej się tego typu udostępnianiem nowoczesnego sprzętu szpitalom. Zakup urządzenia dla wielu szpitali jest niemożliwy z powodu ceny, która sięga powyżej 12 milionów złotych.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.