- Autor: kam_ila
- Wyświetleń: 888
- Dodano: 2022-12-13 / 13:44
- Komentarzy: 2
Mija 41 lat od wprowadzenia stanu wojennego
Na opolskim Skwerze Solidarności, gdzie przed laty mieściła się pierwsza siedziba Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego "S", w 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, złożono wiązanki kwiatów i symboliczne znicze.
Dokładnie 41 lat temu na ulice Opola wyjechały czołgi. Opolanie wspominają wprowadzenie stanu wojennego. W dniu 13 grudnia 1981 roku o godzinie 6.00 rano generał Wojciech Jaruzelski w wystąpieniu poinformował o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu stanu wojennego na terenie całej Polski. Zatrzymania działaczy opozycyjnych i związkowców z Solidarności rozpoczęły się 12 grudnia przed północą. Przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego trwały około roku.
W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej wykorzystano w sumie 70 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów.
- Spotykamy się tu co roku. W tym roku pogodowo jest tak samo jak wtedy. Wspominamy kolegów, którzy byli zabierani w środku nocy, ja byłem zabrany rok później. Obudziłem się tego dnia zorientowałem się słuchając radio, że coś się dzieje. Pojechałem do zarządu regionu, bo tam dyżurowali chłopacy. Bezpieka wpadła i wymiotła wszystkich z listy, niektórych z łóżek. Zaczęliśmy liczyć kto został, kogo zabrali. W poniedziałek do pracy wpadli, pospisywali wszystkich, otwierali wszystkie pokoje. Pozabierali wszystko, dalekopisy, biurowe rzeczy - wspomina Janusz Wójcik.
Zbigniew Bujak zapamiętał ten dzień również szczególnie. - Aura dziś przypomina do złudzenia ten czas. To zamknięcie łączności i komunikacji między miastami pociągnęło za sobą sporo ofiar, nawet cywilnych. Ktoś nie dojechał do szpitala, komuś nie udzielono pomocy. Ilość ofiar w zasadzie do dzisiaj nie jest nam znana. Uważaliśmy tamten dzień za okropny, ale dziś mamy porównanie i to jest Ukraina, gdzie sytuacja jest stokroć gorsza - mówi.
31 grudnia 1982 r. stan wojenny został zawieszony, a 22 lipca 1983 r. odwołany, przy zachowaniu części represyjnego ustawodawstwa. Dokładna liczba osób, które w wyniku wprowadzenia stanu wojennego poniosły śmierć, nie jest znana.
We wtorek 13 grudnia o godzinie 10.00 złożono kwiaty na Skwerze Solidarności.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Peugeot406: Napisał postów [1031], status [stały bywalec]
Wielkość opolskiego Skweru Solidarności jest dokładnym odzwierciedleniem tego, co się wówczas działo w woj. opolskim. Niewiele, na rogatkach, przy koksownikach stało wojsko, które sprawdzało każdy pojazd, godzina milicyjna, patrole i spokój... jak to na dużej wsi bywa (pomiędzy Wrocławiem a Katowicami).