- Autor: kam_ila
- Wyświetleń: 1585
- Dodano: 2022-12-26 / 16:00
- Komentarzy: 1
Święta Bożego Narodzenia na świecie. Tradycje innych krajów bywają...naprawdę dziwne
Ludzie na całym świecie spędzają święta w wyjątkowy sposób. Tradycje wielu krajów mogą budzić kontrowersje. Warto zobaczyć jak świętują zarówno nasi sąsiedzi, jak i osoby zza oceanu.
Pachnąca, pięknie przyozdobiona choinka, sianko pod obrusem, dzielenie się opłatkiem, 12 potraw na wigilijnym stole i wspólne kolędowanie - tak najczęściej wyglądają święta Bożego Narodzenia w Polsce. Przyjrzeliśmy się, jak te wyjątkowe dni obchodzą inne kraje.
W niektórych niemieckich domach na czubku świątecznego drzewka można dostrzec zielonego ogórka. Jest to ozdoba z dmuchanego szkła w kształcie ogórka, którą najpierw ukrywa się w gałęziach choinki. Osoba, która go pierwsza znajdzie dostaje dodatkowy prezent.
Hiszpania rozpoczyna świętowani już 8 grudnia, w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Dużą wagę przywiązuje się tu do szopki bożonarodzeniowej. Każda rodzina na święta kupuje nową szopkę. Wieczerza wigilijna, w odróżnieniu do polskiej tradycji, rozpoczyna się dopiero po pasterce. Głównym daniem jest "ciasto Trzech Króli" i pieczona ryba, a zamiast opłatka jest chałwa. Następnie wszyscy wychodzą na ulice, śpiewają kolędy, tańczą i bawią się aż do rana. W ten wieczór do dzieci nie przychodzi ani Mikołaj, ani gwiazdka. Prezenty otrzymuje się dopiero 6 stycznia, w święto Trzech Króli.
Wigilia w Czechach może kojarzyć się lekko z polskimi Andrzejkami. To wszystko z tego powodu, że Czeszki w Wigilii wróżą sobie zamążpójście. W Czechach, po wejściu do domu, niezamężne panie ściągają jednego buta i rzucają go za siebie. Jeśli ułoży się on noskiem w stronę drzwi, kobieta wyjdzie wkrótce za mąż.
Podczas świąt w Australii jest środek lata, dlatego częściej niż przy stole, możemy zobaczyć rodziny, które spędzają ten czas na plaży. W domach rodziny ubierają jednak choinkę, pod którą prezenty w ten dzień przyniesie Święty Mikołaj. W większości domów podczas świątecznego lunchu podawany jest pieczony indyk.
W Szwecji nie ma tradycji wspólnego śpiewania kolęd, ale za to Szwedzi tańczą wspólnie wokół przystrojonej choinki. Kolację wigilijną w Szwecji rozpoczyna moczenie ciemnego chleba w wywarze, który pozostał po gotowaniu wołowiny. Później przychodzi czas na kolejne dania, a wśród nich nie może zabraknąć zapiekanki z ziemniaków, puddingu ryżowego, ryb, cynamonowych ciasteczek, pierniczków, czy grzanego wina. Prezenty przynosi Święty Mikołaj, czyli Jultomte tuż po kolacji wigilijnej.
W niektórych słowackich domach zwyczajem jest rzucanie jedzeniem. Tuż przed rozpoczęciem wieczerzy wigilijnej, głowa rodziny nakłada na łyżkę jedną z przygotowanych potraw i ciska jedzeniem w sufit. Uważa się, że im więcej potrawy pozostanie na suficie, tym więcej szczęścia zaznają domownicy w nadchodzącym roku.
Na greckim świątecznym stole możemy znaleźć Christopsomo, okrągły bochenek ozdobiony krzyżem. Wokół niego stawiane są symbole z ciasta przedstawiające wszystko, co symbolizuje długowieczność. Greckie bożonarodzeniowe dania to indyk, jagnięcina, cielęcina i ciasta bakaliowe. Często święta Grecy spędzają w gronie przyjaciół. Prezenty natomiast wręczają sobie dopiero 1 stycznia, a przynosi je św. Bazylii.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
DonPedro69: Napisał postów [11148], status [VIP]
Mógłbym napisać więcej o czeskich zwyczajach i menu, ale to nie mój artykuł. Natomiast zainteresowanie tym krajem, kulturą i językiem jak najbardziej. Nazdar!