• Autor: News4media
    • Wyświetleń: 5272
    • Dodano: 2022-12-16 / 18:03
    • Komentarzy: 1

    Leśnicy ostrzegają: zimą czai się okiść. Może być groźny dla ludzi

    Lasy Państwowe ostrzegają, że podczas zimowych spacerów leśnych trzeba zachować ostrożność.

    Chodzi o śnieg. Niż Brygida przyniósł na początku tygodnia obfite opady. Widać to zwłaszcza we wschodniej Polsce, gdzie - jeżeli ktoś idzie po nieodśnieżonych terenach - zapada się po kolana.

    Taka aura, można powiedzieć - bajkowa, zachęca także do spacerów. Także po lesie, bo tam właśnie zima prezentuje się wyjątkowo malowniczo.

    Ale leśnicy uczulają, że można się tam zetknąć z groźnym zjawiskiem.

    "Okiść jest niebezpieczna nie tylko dla drzew, ale również dla leśnych spacerowiczów. Dlatego zwracajcie uwagę i uważajcie na przeciążone śniegiem gałęzie i drzewa... choć widok białego lasu jest cudny" - napisali leśnicy na facebookowym profilu Lasów Państwowych.

    Czym jest okiść?

    To zapomniane słowo, którego dziś nie używa się powszechnie, a o którym leśnicy zazwyczaj przypominają, gdy spadnie dużo śniegu. Przypominają nie tyle o słowie, co o jego znaczeniu.

    "Specyficzną konsekwencją okresu zimowego, a w szczególności obfitych opadów śniegu, jest również okiść śnieżna - zjawisko budzące negatywne skojarzenia u wielu leśników. Okiść śnieżna to nic innego jak stan pokrycia koron drzew mokrym i ciężkim śniegiem. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest najczęściej łamanie się całych drzew, fragmentów koron, a wszystko to za sprawą ciężaru zalegającego śniegu, który w skrajnych przypadkach może dochodzić do 800 kg w przeliczeniu na 1 metr sześcienny opadu" - informują leśnicy.

    W większości przypadków uszkadzane są pojedyncze drzewa, ale długotrwałe opady śniegu utrzymujące się w warunkach sprzyjających powstaniu okiści mogą prowadzić do powstania szkód na dużej powierzchni lasu.

    Śniegołom i śniegował

    Łamiące się pod ciężarem śniegu gałęzie mogą być niebezpieczne dla leśnych spacerowiczów.

    "Okiść powstaje w dość specyficznych warunkach meteorologicznych. Fundamentalne znaczenia ma tu bez wątpienia temperatura - ta optymalna to okolice 0 stopni Celsjusza. Wtedy to mokry, ciężki śnieg padający na wyziębione gałęzie przymarza warstwami do ich powierzchni, powodując systematyczne ich dociążanie. W konsekwencji czasowej dochodzi do przeciążenia poszczególnych fragmentów drzewa i jego wychylenia od pionu co najczęściej prowadzi do trwałego pochylenia drzewa, złamania (śniegołom) lub jego wywrócenie (śniegował)" - podają leśnicy.

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2022-12-18 14:33:07 [37.248.172.*] id:1653478  
    Polpha: Napisał postów [9676], status [VIP] Reputacja
    Już zabraniają wejścia do lasu w niektórych rejonach

    Nick:
    Treść: