• Autor: kam_ila
    • Wyświetleń: 1021
    • Dodano: 2022-12-16 / 20:24
    • Komentarzy: 0

    Trwa szał świątecznych zakupów. UOKiK przypomina o naszych konsumenckich prawach

    (Fot. UOKiK)

    Wybór podarunków dla najbliższych oraz przygotowania do świąt sprawiają, że grudzień to okres wielu wyzwań. Dlatego UOKiK przygotował kilka praktycznych porad dla konsumentów w ramach akcji #IdąŚwięta.


    Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawuje nadzór nad rynkiem i wraz z Inspekcją Handlową dba o to, by do konsumentów trafiały tylko bezpieczne produkty. Współpracuje również z Krajową Administracją Skarbową - która ujawnia i zatrzymuje już na granicy towary stanowiące zagrożenie i takie, które niespełniają wymagań. - Do końca 3 kwartału 2022 roku funkcjonariusze KAS nie dopuścili do obrotu ok. 40 milionów sztuk towarów - podkreśla Szef Krajowej Administracji Skarbowej mł. insp. Bartosz Zbaraszczuk.

    - Wyobraźnia dziecka jest nieograniczona, tak jak ich pomysły na zabawę. Dlatego przy wyborze prezentów - szczególnie dla najmłodszych - bądźmy ostrożni i wybierajmy zabawki, co do których jakości mamy pewność - tłumaczy Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. - Zależy nam, aby zabawki, które Mikołaj przyniesie maluchom, były bezpieczne, dlatego weryfikujemy je wspólnie ze Służbą Celno-Skarbową, jeszcze przed wprowadzeniem na polski rynek. W tym roku ponad połowa modeli miała nieprawidłowości - dodaje Prezes Urzędu.

    Sprawdzono 41 modeli zabawek, co stanowi ponad 34,4 tys. produktów. W ponad połowie modeli UOKiK wykazał nieprawidłowości.

    Sprawdzano zabawki:

    typu slime - tzw. gluty, będące lepkimi i ciągnącymi się substancjami,
    dźwiękowe - czyli gitary, dzwoneczki, pianinka, dzwonki i piszczące zabawki,
    pociskowe - czyli pistolety na naboje piankowe, pistoleciki i kusze.

    Najczęstsze odstępstwa w skontrolowanych zabawkach: nieprawidłowa dokumentacja, przekroczone bezpieczne ilości boru - (substancji chemicznej odpowiedzialnej za lepkość w zabawkach typu slime), były za głośne (dopuszczalny poziom hałasu to 110 decybeli), wadliwa konstrukcja (ostre krawędzie i małe elementy, które dziecko może połknąć).

    Ponad 80 proc. zbadanych slime'ów okazało się toksycznych. Wykryto przekroczoną zawartość boru - w jednym modelu nawet sześciokrotnie. Przekroczenie bezpiecznej dawki tego związku chemicznego może wywołać nudności i wymioty, skurcze mięśni, pobudzenie, a w skrajnych przypadkach zaburzenia układu nerwowego.

    W okresie przedświątecznym stajemy przed trudnym dylematem, jakim prezentem uszczęśliwić bliską osobę. Często poszukując bezpiecznego rozwiązania, decydujemy się na zakup karty podarunkowej. Zastanów się, dla kogo kupujesz kartę i dokładnie przeczytaj regulamin. Sprawdź, jak można skorzystać z karty:

    - jaki jest jej termin ważności,
    - jakie zakupy umożliwia,
    - czy jest jednorazowego czy wielokrotnego użytku,
    - czy można skorzystać z niej stacjonarnie czy internetowo,
    - czy umożliwia zakupy tylko u jednego sprzedawcy czy u kilku,
    - czy trzeba zarejestrować ją przed zakupami.

    Pamiętajmy: datę ważności określa sprzedawca. Informacja o niej musi być wyraźna, jasna i zrozumiała. Niektórych kart można użyć tylko stacjonarnie, inne - tylko online. Nie każdy będzie mógł skorzystać z bonu, który umożliwia zakupy tylko przez internet - weź to pod uwagę.

    Pamiętajmy też o różnicach między zakupami przez internet i stacjonarnie.

    Gdy zamawiasz online - produkt możesz zwrócić w ciągu 14 dni od zakupu. Musisz posiadać dowód zakupu, np. potwierdzenie transakcji lub elektroniczną fakturę. Powiadom sprzedawcę i dokonaj zwrotu zgodnie z jego instrukcją. UWAGA! Istnieją wyjątki od tej reguły - produkty, których nie możesz odesłać. Są to m.in. produkty spersonalizowane. Wybierając t-shirt ze swoim zdjęciem lub biżuterię z inicjałami - zwróć uwagę na to, czy są w rozmiarze obdarowywanego.

    - Zachęcamy do rozsądnych zakupów. Kupujmy tyle, ile faktycznie potrzebujemy i wybierajmy mądrze. Sam fakt obdarowywania bliskich z pewnością przyniesie im mnóstwo radości, jednak przemyślmy to, co przyda im się najbardziej. Nietrafione prezenty tylko obciążą środowisko, a takich, które są spersonalizowane - nie będzie można zwrócić - mówi Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny.

    Gdy kupujesz w sklepie stacjonarnym - upewnij się przed zakupem, czy sklep umożliwia odstąpienie od umowy, jeżeli tak, to na jakich warunkach. Zwrot produktu zależy od dobrej woli sprzedawcy - to on ustala zasady. Może np. oferować wyłącznie wymianę lub zwrot środków na kartę podarunkową.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".