• Autor: kam_ila
    • Wyświetleń: 791
    • Dodano: 2022-12-30 / 18:31
    • Komentarzy: 0

    Fajerwerki wymyślili Chińczycy, by odstraszać złe duchy. Dziś używamy ich inaczej

    (Fot. Archiwum)

    Fajerwerki są nieodłącznym elementem świętowania ważnych uroczystości, w szczególności hucznego wejścia w Nowy Rok. Wymyślili je Chińczycy w innym celu. Miały odstraszać złe duchy!

    W 206 r. p.n.e. w czasach dynastii Han w Chinach był zwyczaj prażenia bambusów, aby wywołać huk odstraszający złe duchy. W późniejszych czasach sztuczne ognie były wykorzystywane przy religijnych obrządkach oraz podczas modlitw o szczęście i pomyślność.

    Dopiero rozwój pirotechniki zapoczątkował wynalezienie w Chinach w IX w. prochu czarnego. Był on jedyną znaną mieszanką pirotechniczną aż do połowy XIX wieku.

    - Fajerwerki bardzo szybko zyskały swoją popularność. Pierwsze pokazy sztucznych ogni robiono na dworze cesarskim w Chinach w XII wieku. Do roku 1965 do odpalania ładunków używano lontu pirotechnicznego o stałym czasie spalania. Czas odpalenia kolejnych ładunków regulowano używając różnej długości lontu. Od 1965 do odpalania sztucznych ogni używano elektrycznych zapłonników pozwalających na dużo lepszą ingerencję w czas odpalania oraz zwiększających bezpieczeństwo obsługi technicznej pokazów.

    Ogólna wiedza o pirotechnice przyszła do Europy późno, bo dopiero w XVI w prawdopodobnie przez kraje arabskie. W Europie największy wkład wnieśli Włosi organizując pokazy i rozwijając przemysł pirotechniczny. Kolejni byli Francuzi i Niemcy, a w końcu XVI wieku wiedza ta dotarła także do Anglii. Fajerwerkami świętowano królewskie i dworskie uroczystości, zwycięskie bitwy, święta religijne. Z biegiem czasu w kilku krajach Europy strażnikami wiedzy pirotechnicznej stali się głównie wojskowi. Do tej pory fajerwerki wykorzystuje się w celach bojowych i operacjach wojskowych do oświetlania pola walki, sygnalizacji, maskowania oraz wzniecania ognia. Pierwszy pokaz pirotechniczny w Polsce został zorganizowany w 1918 roku, w kilka dni po odzyskaniu niepodległości, który trwał 3 minuty - podaje pirofan.pl.

    Przepisy określają warunki pracy w handlu fajerwerkami. Każde stoisko, na którym prowadzona jest sprzedaż fajerwerków, musi być wyposażone w odpowiednią liczbę gaśnic oraz koc gaśniczy. Sprzedaż powinna być prowadzona w pomieszczeniach ze sprawną, wydajną wentylacją.

    Fundacja Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej podaje 7 zasad bezpieczeństwa przy kontakcie z fajerwerkami:

    1. Podejmując decyzję o zakupie zawsze pomyśl, gdzie będziesz odpalać fajerwerki. Jeśli w pobliżu jest np. ZOO, schroniska dla zwierząt, czy szpital, zawsze wybierz opcję zakupu cichych fajerwerków.

    2. Przed odpaleniem fajerwerków sprawdź, czy obok miejsca odpalenia nie przechodzą ludzie czy zwierzęta.

    3. Nigdy nie kieruj ładunków w stronę istot żywych i miejsc łatwopalnych.

    4. Zawsze czytaj instrukcję obsługi i stosuj się do zawartych w niej informacji.

    5. Nigdy nie odpalaj fajerwerków pod wpływem alkoholu.

    6. Jeśli nie ma odpowiednich warunków do użycia fajerwerków, zrezygnuj ze strzelania. Widowisko możesz zawsze obejrzeć na imprezie plenerowej organizowanej przez Twoje miasto.

    7. Jeśli posiadasz zwierzę, które boi się błysków lub odgłosów wystrzałów, zabezpiecz je w sugerowany przez weterynarzy i specjalistów sposób.

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".