- Autor: News4media
- Wyświetleń: 983
- Dodano: 2023-01-09 / 19:13
- Komentarzy: 1
Drogowe podsumowanie 2022 roku. Mniej wypadków i mniej zabitych
Policja ocenia, jaki był miniony rok na drogach. Z tych tragicznych statystyk wyłania się też pozytywny obraz. Mundurowi zatrzymują mniej pijanych za kółkiem.
Nowy, 2023 rok zaczął się tragicznie. W ostatni czwartek (5 stycznia) na jednej z ulic Lublina zginęło 3 nastolatków, a kolejny w ciężkim stanie trafił do szpitala. Rozpędzone audi a4 nagle zjechało z trasy i uderzyło w słup sieci trolejbusowej. Nie udało się uratować życia 18-letniego kierowcy oraz dwojga pasażerów. To 17-letni chłopak i 16-letnia dziewczyna. Kolejny 16-latek jest w szpitalu.
W internecie został umieszczony film, który nastolatki miały nagrać tuż przed wypadkiem. Kamera skierowana jest na licznik prędkości. Widać wskazówkę - jest w miejscu 140 km/h. Słychać też głos: - Jak zginąć to na dzień przed Trzech Króli, k...
O tak strasznych wypadkach słychać regularnie, ale policja właśnie podsumowała 2022 rok.
Mniej ofiar, mniej rannych, mniej pijanych kierowców
W 2022 roku na polskich drogach zginęły w wypadkach 1883 osoby. To - można ze smutkiem przyznać - dobra wiadomość, bo po raz pierwszy w historii liczba ofiar śmiertelnych nie przekroczyła 2 tys. osób. W ostatnich dwóch latach statystyki były znacznie gorsze.
W 2021 i 2020 roku na drogach zginęło kolejno o 362 i 608 osób więcej.
Zmniejszyła się również liczba rannych w wypadkach drogowych. W ubiegłym roku służby doliczyły się 24 703 osób, czyli o 1703 mniej niż rok wcześniej i o 1760 osób mniej niż dwa lata temu.
Policja poinformowała, że w ubiegłym roku zatrzymano 98 128 nietrzeźwych kierowców. Również pod tym względem sytuacja się poprawiła. W 2021 roku zatrzymano na polskich drogach 101 892 nietrzeźwych kierujących.
Zmniejszyła się również liczba interwencji związanych z przekroczeniem prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym. Za takie wykroczenie zatrzymano 28 976 kierowców. W 2021 r. było ich ponad 50 tys.
Dni wolne od pracy, długie weekendy i poniedziałki
Wróćmy jeszcze do pijanych za kółkiem. Najwięcej zatrzymań, bo ponad pół tysiąca, odnotowano w środę 16 sierpnia, dzień po zakończeniu wydłużonego weekendu sierpniowego.
Rekordowe są zawsze dni wolne od pracy, długie weekendy i poniedziałki.
Co do samych wypadków, to od lat panuje ten sam trend. Fatalne są miesiące letnie. Wynika to z tego, że w tym czasie Polacy więcej podróżują, a dobra, słoneczna pogoda sprawia, że wielu kierowców chce pojechać szybciej.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
DonPedro69: Napisał postów [11148], status [VIP]
Bicz finansowo-punktowy okazał się być dobrym rozwiązaniem. Co do tego nie miałem wątpliwości. Poraża niestety głupota młodych ludzi (i ich rodziców odnośnie aut na początek!).