- Autor: kam_ila
- Wyświetleń: 1923
- Dodano: 2023-01-11 / 18:00
- Komentarzy: 9
Polska gospodarka potrzebuje odnawialnych źródeł energii
Przedstawiciele partii PSL oraz Polski 2050 uważają, że inwestowanie w odnawialne źródła energii może być sposobem na zmniejszenie kosztów prądu.
Partia Polska 2050 w 2021 roku przygotowała dokument programowy "Polska na zielonym szlaku". Zakłada on, że do 2050 roku nasza gospodarka będzie oparta na czystej energii. Dziś PSL razem z przedstawicielami Polski 2050 spotkali się z dziennikarzami na konferencji prasowej.
- W Polsce za rządów PiS dzieje się niedobrze. Wzrost cen energii, który odbija się na gospodarstwach indywidualnych, przedsiębiorstwach, odbija się na konsumentach. Tarcze, które są stosowane to leczenie objawów, a nie przyczyn tej fatalnej sytuacji. 60 mld złotych, z tytułu opłat ETS, które miały służyć modernizacji linii przesyłowych zostało spożytkowane przez partię rządzącą na propagandę. Chcę przypomnieć, że za rządów PiS, od 2015 roku dziesiątki milionów ton węgla zostało sprowadzone z Rosji. Ustawowo zablokowano produkowanie czystej energii - Wymienia Marcin Oszańca, prezes PSL w województwie opolskim.
Oszańca informuje, że z ich obliczeń wynika, że wystarczy 2,5 tysiąca biogazowni, żeby zaspokoić potrzeby energetyczne i uniezależnić się od paliw z zagranicy. - Z jednego megawata mocy biogazowni otrzymujemy osiem gigawatogodzin energii elektrycznej, tą samą ilość energii cieplnej oraz 30 tysięcy metrów sześciennych świetnego nawozu (pofermentu) - słyszymy.
Rząd PiS wdrożył przepisy blokujące całkowicie budowę elektrowni wiatrowej na lądzie. Wojna w Ukrainie, która trwa już prawie rok nie spowodowała poważniejszych ruchów. Od lipca nowelizacja ustawy leży w zamrażarce. - Kryzys energetyczny rozpoczął się wcześniej, przed wybuchem wojny w Ukrainie. - Gdyby od 2016 roku prawidłowo rozwijała się energetyka wiatrowa, można byłoby całkowicie zastąpić węgiel importowany z Rosji. Można byłoby postawić elektrownie o mocy 10 gigawatów - mówi Piotr Sitnik, przewodniczący zarządu regionu opolskiego partii Polska 2050.
Sitnik zaznacza, że wiele samorządów traci na tym, że nie może inwestować w energię wiatrową. Elektrownie niestety nie powstały. - Taki wiatrak to jest konkretny podatek dla gminy, a w przypadku kilkudziesięciu wiatraków jest to dodatek nawet kilku milionów złotych - słyszymy.
- Jest wielu rolników, którzy mają grunty 6 klasy i chętnie postawiliby farmę wiatrową. Co ważne, wtedy on nie powinien być prosumentem, jeżeli produkowałby nadmiar energii, ale powinien móc ją sprzedać. Należy przywrócić ustawę prosumencką, co da się zrobić na jednym posiedzeniu Sejmu. Firmy dziś wykańcza koszt energii elektrycznej - mówi Stanisław Rakoczy, członek honorowy PSL.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
dzony: Napisał postów [6587], status [VIP]
oszanca.... Ja sprawdze osobiscie na czym ty jedzisz!!!