- Autor: News4media
- Wyświetleń: 2461
- Dodano: 2023-01-12 / 18:47
- Komentarzy: 19
Skarbówka tworzy "policję" VAT-owską i bierze na celownik przedsiębiorców
W lutym w urzędach skarbowych powstaną specjalne piony, których zadaniem będzie walka z wyłudzeniami podatku VAT.
Kiedy w Polsce władzę przejął PiS, jednym z haseł wypisanych na sztandarach była walka z mafiami VAT-owskimi i paliowymi. Prokuratura, CBA i służby skarbowe od razu wzięły na celownik biznes. Śledziły, analizowały faktury i zatrzymywały przedsiębiorców, którzy dzięki karuzeli VAT-owej otrzymywali od państwa nienależny zwrot podatku.
"Grupa wyłudzała podatek VAT na podstawie fikcyjnych faktur oraz nierzetelnych transakcji krajowych i wewnątrzwspólnotowych, dokonywanych z wykorzystaniem utworzonej, powiązanej siatki spółek, które rzekomo dostarczały sobie różnego rodzaju towary oraz świadczyły na swoją rzecz usługi. Celem takiego działania było wykazywanie rzekomych kosztów działalności i w ten sposób umniejszanie zobowiązań podatkowych" - to fragment jednego z komunikatów CBA.
Biuro chwaliło się w nim rozbiciem kolejnej grupy VAT-owskiej. Straty państwa oszacowano na 14,25 mln zł. Zazwyczaj jednak w takich sprawach pojawiają się znacznie wyższe kwoty.
Minister: Próby wyłudzania VAT były, są i będą
Teraz te działania mają być jeszcze intensywniejsze.
- Od lutego w urzędach celno-skarbowych powstaną piony wyspecjalizowane w zwalczaniu przestępczości VAT-owskiej i akcyzowej. To będzie większa integracja komórek dochodzeniowo-śledczych, kontrolnych, analitycznych i tych zajmujących się odzyskiwaniem mienia. Zwalczanie przestępczości musi opierać się na większej współpracy - mówi w wywiadzie dla Business Insider Polska Bartosz Zbaraszczuk, wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej.
Dodaje, że takie grupy stale powstają i trzeba działać, bo nieuczciwi przedsiębiorcy wciąż szukają nowych metod działania. Już nie zawsze są to wielkie firmy, ale mniejsze, których działania trudniej namierzyć.
- Próby wyłudzania VAT były, są i będą. Ich skala jest jednak dużo mniejsza, a przestępcy próbują uprawiać swój proceder np. poza systemem bankowym, bo też uczą się tego, jak działamy i wiedzą, z jakiego instrumentarium korzystamy. Na pewno wyzwaniem jest wciąż kwestia nielegalnego hazardu - podkreśla wiceminister.
I wskazuje, że KAS zajmuje się nie tylko problemem VAT-u, ale też paliwami, a grupy przestępcze nadal próbują działać w obszarze tytoniowym.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Rex: Napisał postów [4680], status [VIP]
Dobrze Ale to już robi chyba KAS Ale ok w USA mają że 30 różnych służb Tylko przestępcom może to przeszkadzać Tak jak inne osoby na walkę z pezestapcami np za pomocą Pegasusa itp rozeiązaniom