- Autor: kam_ila
- Wyświetleń: 42486
- Dodano: 2023-01-13 / 20:28
- Komentarzy: 12
Bursa na Struga zdobędzie nowego właściciela? Jest jeden chętny
Ponad 7 mln złotych wynosiła cena wywoławcza budynku po dawnej bursie przy ulicy Struga w Opolu. Miasto Opole rozstrzygnęło przetarg, w którym zgłosił się jeden chętny nabywca.
W myśl przepisów oferent, który wygrał przetarg ma 21 dni na zawarcie aktu notarialnego. Kim jest zwycięzca? Tego miasto nie ujawnia. Nieruchomość stoi na działce o powierzchni pół hektara. Wymaga kompleksowego remontu. Zgodnie z planem zagospodarowania to nieruchomość pod usługi.
Cena wywoławcza budynku sięgała 7 milionów 140 tysięcy i 400 złotych. Wadium wyliczono na 715 tysięcy. Z uwagi na fakt, że do przetargu stanął jeden oferent, taką właśnie kwotą (w przypadku podpisania aktu notarialnego) zasili budżet miasta.
Niektórzy mogą pamiętać bursę przy ulicy Struga w Opolu ze studenckich czasów. Dom studenta "Archimedes" jeszcze kilkanaście lat temu tętnił życiem, ale tylko chwilę. Było wiele planów na zagospodarowanie budynku, jednak z biegiem lat coraz bardziej zarastał i niszczył się.
Historia budynku sięga roku 1956, prawdopodobnie powstawał równocześnie z tamtejszą szkołą. Decyzja o budowie szkoły została wydana 6 lat wcześniej, a jej głównym inwestorem była Cementownia "Piast", nie mamy pewności jednak, czy ten sam inwestor brał udział w budowie internatu.
W roku 1957 szkole koło dzisiejszej bursy nadano nazwę: "Technikum Przemysłu Budowlanego Materiałów Wiążących", a dziś jest to już Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu. Osoby, które opowiadają o nauce w szkole na ulicy Struga wspominają dzisiejszą bursę jako dobrze prosperujący internat. - Internat za moich czasów miał się świetnie i trudno było o miejsce w nim, później został przekształcony w bursę - czytamy we wpisie znalezionym w internecie.
W 2000 roku obiekt od miasta dostała Politechnika Opolska, która według zaczerpniętych informacji miała w nim stworzyć mieszkania dla nauczycieli z Opola. Mieszkania nigdy tam jednak nie powstały, ale przez kilka lat działał tam Dom Studenta Nr 5 ARCHIMEDES Politechniki Opolskiej. Nazwę wybrali studenci w zorganizowanym przez uczelnię konkursie, a nagrodą było semestralne zwolnienie z opłat za miejsce w akademiku (opłaty miesięczne ustalone były w 2000 r. na poziomie 130 zł za miesiąc a budynek mógł pomieścić 300 osób). Archimedes nie cieszył się jednak dużą popularnością, co skłoniło uczelnię do rezygnacji z tej siedziby i w grudniu 2008 roku budynek znów trafił do rąk miasta.
Chwilę później pojawił się pomysł na utworzenie w budynku "drugiego ratusza", z tej koncepcji jednak miasto szybko zrezygnowało. Od kilku lat budynek niszczeje, a koszt utrzymania nieruchomości kosztuje miasto kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Patryk100: Napisała postów [1023], status [rozpisany/na]
Niech zgadnę... nabywca nie ma nic wspólnego z Wiśnia? Nawet się nie znają, prawda? A ABW wcześniej go sprawdziła.. jak mnie mnie na Targu... czy nie sprzedaję podrobionych medalików z Częstochowy... To już jest jakaś Katastrofa Państwa! nic, nic nam już nie pomoże!