- Autor: kam_ila
- Wyświetleń: 1439
- Dodano: 2023-01-18 / 09:47
- Komentarzy: 0
Oddział Chirurgii Naczyniowej w USK w Opolu z II stopniem referencji
Oddział Chirurgii Naczyniowej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu uzyskał drugi stopień referencji, co dla pacjentów oznacza możliwość korzystania z pełnego zakresu zabiegów. W ub.r. na obydwu oddziałach chirurgicznych leczono 2843 pacjentów.
- Podział od czerwca ub.r. oddziału chirurgii na naczyniową oraz ogólną, onkologiczną i małoinwazyjną oraz zakup - dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego - nowego angiografu do Pracowni Endowaskularnej w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej, na którym wykonujemy badania i zabiegi naczyniowe, pomogły w rozwoju działalności chirurgicznej w naszym szpitalu. Po wielu latach starań uzyskaliśmy wyższy, II stopień referencji w zakresie chirurgii naczyniowej - opisuje prof. dr hab. n. med. Grzegorz Oszkinis, kierownik oddziałów chirurgicznych i kliniki w USK i Uniwersytecie Opolskim.
- Działania te sprawiły, że możemy leczyć chorych z najbardziej zaawansowanymi chorobami układu tętniczego. Wykonujemy u nich zabiegi implantacji stentgraftów w leczeniu chorób aorty piersiowej i brzusznej, w tym tętniaki, rozwarstwienia, krwiaki śródścienne, pourazowe pęknięcia aorty. A dzięki uzyskaniu II stopnia referencji mamy także możliwości wykonywania zabiegów w operacjach aorty piersiowej i brzusznej z wykorzystaniem stengraftów z odgałęzieniami typu T - branch i fenestrowanych - wylicza profesor.
Poza tym zespół chirurgów naczyniowych z USK w Opolu leczy - wewnątrznaczyniowo i tradycyjnie - inne schorzenia układu tętniczego i żylnego, m.in. ostre i przewlekłe niedokrwienia kończyn dolnych i górnych, zwężenia żył biodrowych, zespół przekrwienia miednicy; wykonuje angioplastyki gałęzi aorty, tętnic nerkowych, podobojczykowych, szyjnych, pnia ramienno-głowowego, tętnicy krezkowej górnej, embolizuje tętniaki tętnicy śledzionowej, tętnic nerkowych oraz malformacje naczyniowe w różnych lokalizacjach.
Z kolei zespół chirurgów ogólnych rozwija w opolskim szpitalu chirurgię bariatryczną, endokrynologiczną (we współpracy z rozszerzającym działalność pododdziałem endokrynologii) i onkologiczną. Doświadczeniem z nowych metod leczenia chirurdzy z opolskiego USK dzielą się z kolegami z Europy, organizując dla nich szkolenia i pokazy.
- Łącznie w obydwu oddziałach chirurgicznych opolskiego szpitala klinicznego w ub.r. leczono 2843 pacjentów. To o ponad 100 więcej w stosunku do roku 2019, przed pandemią COVID-19. Przez 7 miesięcy samodzielnego funkcjonowania Oddziału Chirurgii Naczyniowej w 2022 r. przyjęto do niego 1138 pacjentów. Cieszy mnie rozwój chirurgii w naszym szpitalu, co ma odzwierciedlenie zarówno w większej liczbie pacjentów, jak i uzyskaniu II stopnia referencji dla chirurgii naczyniowej oraz zwiększeniu liczby i zakresu wykonywanych u nas zabiegów - komentuje dr n. med. Andrzej Kucharski, dyrektor ds. lecznictwa w USK w Opolu.
- Wszystkie te sukcesy byłyby nie do zrealizowania, gdyby nie wysiłek i poświęcenie naszego zespołu lekarek i lekarzy, pielęgniarek i pielęgniarzy, rehabilitantów, techników, psychologów, pracowników administracyjnych i personelu pomocniczego - podkreśla prof. Grzegorz Oszkinis. A na 2023 rok zapowiada zintensyfikowanie działań w zakresie chirurgii onkologicznej.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.