- Wyświetleń: 1843
- Dodano: 2023-01-25 / 11:20
- Komentarzy: 0
- Artykuł sponsorowany
Jak Krajowy Rejestr Domen Zakazanych walczy z szarą strefą hazardu w Polsce?
W poniższym tekście odpowiemy na pytanie, jak Krajowy Rejestr Domen Zakazanych MF walczy z szarą strefą hazardu, w tym zakładów bukmacherskich w Polsce.
JAK KRAJOWY REJESTR DOMEN ZAKAZANYCH WALCZY Z SZARĄ STREFĄ HAZARDU W POLSCE?
Popularność zakładów bukmacherskich w Polsce nieustannie się zwiększa. Powstają grupy typerów, profesjonalne fora i blogi z poradami jak najlepiej obstawiać wyniki zakładów. Ilość graczy z roku na rok także rośnie, tak samo jak liczba legalnych bukmacherów z licencją przyznaną przez Ministra Finansów, która jest wymagana do prowadzenia działalności, od momentu nowelizacji ustawy o grach hazardowych. Jak uniknąć nielegalnych operatorów zakładów bukmacherskich? O to również zadbano w znowelizowanych przepisach ustawy. Powstał Krajowy Rejestr Domen Zakazanych z regularnie aktualizowaną listą stron internetowych, prowadzonych przez nielegalnych bukmacherów, a także spisem kasyn online działających niezgodnie z polskim prawem.
Dominacja szarej strefy
Pierwsza wersja nowej ustawy hazardowej, które weszła w życie w styczniu 2010 roku, powstała w pośpiechu i zawierała sporo luk prawnych, które skrzętnie wykorzystywali zagraniczni bukmacherzy i operatorzy internetowych stron oferujących hazard online. Nie musieli się oni przejmować ani polskimi przepisami prawnymi, ani podatkami, a aparat państwowy nie uzyskał możliwości skutecznej walki z nielegalnymi podmiotami. Ta niezdrowa sytuacja doprowadziła do tego, że w 2013 roku legalni bukmacherzy stanowili w Polsce zaledwie niecałe 10% całego rynku, a operatorzy zarejestrowani za granicą aż 90%. Wszystko zmieniła nowelizacja ustawy o grach hazardowych.
Nowelizacja Ustawy Hazardowej
Nowelizacja ustawy hazardowej z 1 kwietnia 2017 roku jasno określiła przepisy dotyczące legalnej działalności operatorów zakładów bukmacherskich w Polsce. Sporo zagranicznych firm, wykorzystujących do tej pory luki prawne i działające w Polsce nie do końca zgodnie z prawem, musiało się wycofać z naszego rynku. W ich miejsce pojawiło się wielu legalnych polskich i zagranicznych bukmacherów. Ich legalność poświadcza licencja uzyskiwana od Ministra Finansów po spełnieniu szeregu wymogów, między innymi bycia spółką, posiadania siedziby lub przedstawicielstwa w Polsce i płacenie polskich podatków. Listę i ranking legalnych bukmacherów można znaleźć tutaj - ranking bukmacherów internetowych Probukmacher.pl. Co jeszcze spowodowała nowelizacja ustawy hazardowej?
Walka z szarą strefą
Nowelizacja o ustawy o grach hazardowych skutecznie rozpoczęła walkę z szarą strefą i ograniczanie jej wpływów. Ukróciła działalność nielegalnych podmiotów i napędziła rozwój nowych, funkcjonujących zgodnie z prawem. Sprzyja to zdrowej konkurencji między bukmacherami i korzystnie wpływa na ich oferty. Nie warto korzystać z usług operatorów działających nielegalnie, bo grożą za to surowe kary grzywny, także dla graczy. Ten fakt także działa na niekorzyść rozwoju szarej strefy i skutecznie zniechęca nie tylko użytkowników, ale i nielegalnych bukmacherów, dla których konsekwencje są jeszcze surowsze, a kary o wiele wyższe. Jednak prawdopodobnie najskuteczniejszym narzędziem walki z szarą strefą, jakie wprowadziła nowelizacja ustawy hazardowej, jest aktualizowana na bieżąco lista stron nielegalnych bukmacherów internetowych i kasyn online działających niezgodnie z polskim prawem, czyli Krajowy Rejestr Domen Zakazanych MF (Ministerstwa Finansów). Korzystanie z zagranicznych stron hazardowych jest w naszym kraju nielegalne.
Rejestr Domen Zakazanych MF
Rejestr Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą, czyli Krajowy Rejestr Domen Zakazanych, to lista nielegalnych stron internetowych oferujących hazard online, opublikowana w Internecie i aktualizowana przez Ministerstwo Finansów. Rejestr został uruchomiony 1 lipca 2017 roku, zatem 3 miesiące po nowelizacji ustawy hazardowej i codziennie są do niego dodawane nowe wpisy z adresami nielegalnych stron z zakładami bukmacherskimi oraz grami kasynowymi. Znajduje się on tutaj - hazard.mf.gov.pl. W ciągu 48 godzin od pojawienia się strony w rejestrze, dostawcy Internetu są zobowiązani ją zablokować dla wszystkich użytkowników przebywających na terenie naszego kraju, podobnie jak operatorzy płatności internetowych. Dostawcy usług płatniczych online mają ustawowy obowiązek w ciągu maksymalnie 30 dni od pojawienia się domeny w rejestrze, zaprzestać świadczenia usług w jej obrębie. Kara grzywny za brak zastosowania się do tego przepisu i zablokowania nielegalnej strony, zarówno w przypadku firm telekomunikacyjnych, jak i operatorów usług płatniczych, wynosi do 250 tysięcy złotych, a jej ostateczny wymiar zależy od ilości czasu i liczby graczy, którzy zdążyli zagrać.
Czy rejestr przynosi efekt?
Jak pokazują statystyki, walka z szarą strefą przez blokowanie dostępu do konkretnych stron internetowych z zakładami bukmacherskimi i innymi grami hazardowymi przynosi zamierzony efekt. Udział nielegalnych operatorów na rynku maleje. Wynajdywaniem stron do Rejestry Domen Zakazanych zajmuje się specjalna komórka Opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego i robi to skutecznie. Firmy telekomunikacyjne i dostawcy usług płatniczych w większości wypadków terminowo wywiązują się ze zobowiązań blokowania zakazanych domen. Kary administracyjne i karno-skarbowe za korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów i kasyn online także raczej skutecznie odstraszają użytkowników. Ta pierwsza wynosi całość wygranych środków nie pomniejszonych o kwoty wpłaconych stawek. Grzywna wynikająca z kodeksu karnego skarbowego może wynieść natomiast do 120 stawek dziennych. Ograniczenie szarej strefy przyspieszyło rozwój legalnych podmiotów organizujących zakłady wzajemne oraz wpłynęło korzystnie na ich obrót, co może zachęcić część zagranicznych firm do rozpoczęcia legalnej działalności hazardowej w Polsce. Wtedy gracze w jeszcze mniejszym stopniu narażeni będą na ewentualność nielegalnej gry, którą dosadnie odradzamy. Jeśli uprawiać jakąkolwiek formę hazardu, to tylko zgodnie z prawem.
Artykuł przygotowany przez Dawida Żurawskiego, doświadczonego eksperta Probukmacher.pl, który śledzi legalne zakłady sportowe w Polsce od ponad 6 lat.
Komunikat o ryzyku związanym z uczestnictwem w zakładach bukmacherskich
Pamiętaj, że uczestnictwo w zakładach wzajemnych jest hazardem. Uprawiając hazard można stracić kontrolę nad graniem i uzależnić się. Uprawianie patologicznego hazardu, czyli tego, będącego wynikiem uzależnienia, może w skrajnych przypadkach prowadzić do zadłużenia, problemów zdrowotnych, zawodowych oraz rodzinnych. Pamiętaj, aby uczestnicząc w zakładach bukmacherskich:
nigdy nie pożyczać pieniędzy na grę;
nigdy nie starać się odrobić strat po przegranej grze;
zachować równowagę pomiędzy grą i innymi zajęciami;
nie traktować gry jako sposób na zarabianie pieniędzy;
grać tylko pieniędzmi przeznaczonymi na rozrywkę, nie używać tych przeznaczonych na codzienne wydatki.
Symptomy uzależnienia od hazardu mogą się ujawnić m.in. poprzez: silną i trudną do odparcia chęć zagrania, utratę kontroli na ilością czasu i pieniędzy przeznaczanymi na grę, poczuciem winy związanym z uczestniczeniem w grze, wydawaniem większej części lub wszystkich pieniędzy na grę, pożyczaniem pieniędzy w celach przeznaczenia pożyczki na uczestnictwo w grach hazardowych, traktowaniem gry jako ucieczki od pozostałych problemów życiowych, utratę zainteresowania rodziną, znajomymi lub innymi rozrywkam
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.