- Autor: Dżacheć
- Wyświetleń: 713
- Dodano: 2023-01-27 / 07:31
- Komentarzy: 1
Na Opolszczyźnie więcej zwolnień lekarskich. Grudzień rekordowy
Mieszkańcy województwa opolskiego coraz częściej korzystają ze zwolnień lekarskich. W minionym roku do opolskich placówek ZUS wpłynęło ponad 532 tys. zaświadczeń lekarskich, w poprzednim niecałe 495 tys.
W ostatnich miesiącach mieszkańcy Opolszczyzny częściej korzystali ze zwolnień chorobowych z tytułu choroby własnej. To zresztą tendencja widoczna w całej Polsce. W 2021 r. lekarze wystawili osobom zgłoszonym od ubezpieczeń społecznych w ZUS niemal 20 mln 452 tys. zaświadczeń chorobowych. Rok później czyli w 2022 r. ZUS zarejestrował prawie 21 mln 830 tys. zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy.
- Od grudnia 2018 roku obowiązkiem lekarzy jest wystawianie zwolnień chorobowych w formie elektronicznej. W szczególnych sytuacjach albo na wyraźnie życzenie pacjenta dopuszczalne jest wydanie zwolnienia papierowego. Obecnie w regionie jest 3338 lekarzy uprawnionych do orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lub konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym członkiem rodziny - mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.
Analizując ubiegły rok pod kątem absencji chorobowej na Opolszczyźnie wyraźnie widać, że najrzadziej z chorobowego korzystaliśmy w miesiącach wakacyjnych. Najmniej było ich w lipcu, bo 34,7 tys., w czerwcu 36,6 tys. i w sierpniu 39,1 tys.
- W żadnym z miesięcy 2022 roku nie został przekroczony próg 50 tysięcy wystawionych e-zwolnień. Wyjątkiem był grudzień, bo w tym miesiącu lekarze wypisali pacjentom z województwa opolskiego niemal 63,2 tysięcy zaświadczeń lekarskich z tytułu choroby własnej - wyjaśnia rzecznik prasowy ZUS w Opolu.
Wyjątkowość grudnia w dokumentowaniu czasowej niezdolności do pracy potwierdzają statystyki ZUS z całego kraju. Wówczas w Polsce uprawniony do tego personel medyczny wystawił nieco ponad 2,5 mln zwolnień chorobowych. W pozostałych miesiącach 2022 r. liczba e-ZLA w kraju oscylowała od 1 mln 440 tys. do 1 mln 942 tys. Podobnie jak na Opolszczyźnie najmniej "chorobowymi" miesiącami były lipiec, czerwiec i sierpień. Grudzień 2022 r. zdetronizował marzec z 2021 r., kiedy to w całej Polsce lekarze wystawili z tytułu choroby własnej około 2,2 mln zwolnień od pracy.
Od kilku lat utrzymuje się przewaga zaświadczeń wydawanych kobietom. Na przykład w 2017 r. stanowiły one 54,6 proc. wystawionych zaświadczeń z tytułu choroby własnej. Rok później tj. w 2018 r. odsetek ten wyniósł 54,8 proc., w 2019 r. - 55,4 proc., w 2020 r. - 55,3 proc., natomiast w 2021 r. - 54,8 proc.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
malutka30: Napisała postów [86], status [młodszy wyjadacz]
I jaki z tego morał ?