- Autor: kam_ila
- Wyświetleń: 3535
- Dodano: 2023-01-30 / 12:00
- Komentarzy: 3
Pacjenci po Covid będą mogli uzyskać pomoc w gabinetach rehabilitacji
W 20 gabinetach rehabilitacyjnych województwa opolskiego osoby m.in. z problemami oddechowymi otrzymają specjalistyczną pomoc. Urząd marszałkowski realizuje pilotażowy program rehabilitacji osób z deficytami zdrowotnymi wywołanymi przez COVID-19 w województwie opolskim. Związany z nim jest projekt stworzenia Centrum Skonsolidowanych Usług Rehabilitacyjnych, który realizuje wraz z partnerami Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie.
Ponad 300 osób będzie mogło skorzystać ze specjalistycznej pomocy rehabilitantów i fizjoerapeutów w 20 gabinetach w całym województwie opolskim. Zajęcia będą ustalane indywidualnie i będą trwały do 12 tygodni. Zarówno przed, jak i po terapii, każda osoba przejdzie badania i zostanie poddana ocenie fizjoterapeutycznej. Rehabilitacja oparta będzie na kinezyterapii. Obejmie nie tylko zajęcia, ale każdy będzie nauczony, jak w warunkach domowych przeprowadzać własne działania wspomagające (ćwiczenia rozciągające, terapia manualna, ćwiczenia relaksacyjne). Udział w programie rozpocznie się od indywidualnego spotkania z fizjoterapeutą.
Jak mówi prowadzący gabinet neurorehabilitacji w Opolu dr Grzegorz Biliński, na powikłania po przebyciu COVID-19 należy spojrzeć bardzo szeroko. - Diagnozuję uszkodzenia układu nerwowego, spowolnienie psychoruchowe, problemy z równowagą, koncentracją i męczliwością mózgową. Skupiam się nie tylko na problemach związanych z wydolnością i schorzeniami pulmonologicznymi. Zauważając dodatkowe problemy, kieruję naszych pacjentów do naszej psycholog. Mamy inne podejście do młodych ludzi i starszych osób, wymagają oni m.in. innych zajęć - mówi Grzegorz Biliński.
Anna Turczeniewicz-Wiecheć z Fizjomet z Kędzierzyna-Koźla, która wcześniej skorzystała z programu doposażenia gabinetu, będzie również prowadziła zajęcia rehabilitacyjne. - Kierowani są do nas pacjenci z naszego regionu. Każdy, kto do nas przyjdzie, przejdzie badanie, później dopasowujemy program ćwiczeń. Przewidzieliśmy dla każdego pacjenta 24 spotkania. Oprócz ćwiczeń oddechowych będziemy prowadzić zajęcia związane z ogólnym rozluźnieniem wraz z terapią po stronie psychoemocjonalnej - mówi Anna Turczeniewicz-Wiecheć.
W ramach interwencji prowadzone są minimum dwa spotkania tygodniowo, w czasie których wykonywany jest trening fizyczny pod nadzorem fizjoterapeuty. Osoby biorące udział w projekcie wykonują pod nadzorem fizjoterapeuty trening mięśni oddechowych (na urządzeniach oporowych, np. zastawka z dociskiem sprężynowym, ew. z wykorzystaniem trenażera oddechu). Ćwiczenia w tym zakresie mogą trwać 60 minut, prowadzone są indywidualnie, dostosowane do potrzeb i możliwości pacjentów.
Jak wyjaśnia marszałek województwa Andrzej Buła, wartość tego projektu wynosi prawie 12 milionów złotych, z czego dofinansowanie unijne to prawie 10 milionów złotych. Liderem programu jest Województwo Opolskie, które realizuje go wspólnie ze Stobrawskim Centrum Medycznym w Kup, OCR w Korfantowie oraz Centrum Terapii Nerwic w Mosznej.
Drugi program, o wartości prawie 34 milionów złotych z dofinansowaniem unijnym 27 milionów złotych, ma na celu poprawę jakości i dostępności usług rehabilitacyjnych, w tym ukierunkowanych na minimalizację następstw po przebytej chorobie COVID-19. - To przede wszystkim rozbudowa Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie, ale także doposażenie gabinetów rehabilitacji. To są ważne podmioty, które są istotnym elementem leczenia. W dwóch projektach w sumie wzięło udział ponad 30 gabinetów. Jak chodzi o doposażenie, to właściciele gabinetów otrzymali po 150 tysięcy złotych. To jest program obejmujący wszystkich, od Paczkowa do Rudnik. Co ważne, te gabinety w tym programie nie muszą mieć podpisanych umów z NFZ - dodaje marszałek Andrzej Buła.
Z rozbudowy Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie zadowolony jest prezes placówki, Wojciech Machelski. Zaznacza, że jest to znaczące zwiększenie komfortu leczenia. Nawiązując do programu rehabilitacji pocovidowej przypomina, że jego projekcie również była prowadzona rehabilitacja zarówno stacjonarna z pobytem w szpitalu, jak i wyjazdowa. - Projekt realizowany w partnerstwie ma na celu poprawę jakości i dostępności usług rehabilitacyjnych, w tym ukierunkowanych na minimalizację następstw po przebytej chorobie COVID-19. A po remoncie w OCR poprawi się komfort dla wszystkich pacjentów. Nadal będą mogli być poddawani operacjom związanymi z endoprotezą stawu biodrowego i kolanowego, dodatkowo wykonujemy zabiegi kręgosłupów i prowadzimy rehabilitację po zabiegach i neurologiczną. Przygotowujemy się do leczenia przy niedowładzie kończyn w celu usprawniania - informuje prezes.
Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego dodaje, że obydwa programy stawiają głównie na rehabilitację. - Większość z nas odczuwa gorszy komfort życia. Od czasów pandemii otrzymywaliśmy dużo sygnałów o koniecznej pomocy i wsparcia osób, które chorowały. Dlatego tak szeroka pomoc. Budujemy, wyposażamy, wspomagamy rehabilitację. Wszystko po to, żeby zapewnić pomoc jak najbliżej miejsca zamieszkania - dodaje podkreślając, że województwo opolskie realizuje program polityki zdrowotnej, który podchodzi do pacjenta holistycznie.
Zdjęcie (1/23)
(Fot. Dżacheć)
Następne
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
devilopole: Napisał postów [738], status [rozpisany/na]
Trzeba dalej robić pieniądze na wirusie celebrycie.