- Autor: kam_ila
- Wyświetleń: 9347
- Dodano: 2023-02-01 / 12:08
- Komentarzy: 4
TOWU po 11 miesiącach kończy działalność w Turawa Park
Solidarność i ogromna empatia mieszkańców Opolszczyzny to klucz do sukcesu Tymczasowego Ośrodka Wsparcia Ukrainy, który funkcjonował 11 miesięcy. Teraz pomocą zajmie się opolski oddział PCK, który będzie działał w budynku TOROPOLU.
Opolanie zaskoczyli cały kraj, a przede wszystkim uchodźców z Ukrainy, zaangażowaniem w pomoc ofiarom wojny. Chęć wsparcia i wielkie zaangażowanie setek ludzi przerodziły się w ogromny akt społecznej solidarności.
W dniu 26 lutego 2022 roku Centrum Handlowe Turawa Park otworzyło swoje drzwi na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. W ciągu kilku godzin zgłosiły się dziesiątki wolontariuszy i setki darczyńców z całej Opolszczyzny. To był pierwszy krok do powstania największego w regionie oraz jednego z największych ośrodków pomocy w Polsce. TOWU działało do końca stycznia. Teraz pomoc przenosi się do TOROPOLU, gdzie zadba o nią opolski oddział Polskiego Czerwonego Krzyża.
"Tymczasowy Ośrodek Wsparcia Ukrainy powstał spontanicznie, ponieważ w momencie wybuchu wojny w Ukrainie zaistniała taka potrzeba. Było to możliwe dzięki szybkiej reakcji właściciela Centrum Handlowego Turawa Park, który zdecydował się udostępnić gigantyczną przestrzeń ponad 7000 metrów kwadratowych powierzchni oraz naszej lokalnej społeczności, ludziom gotowym nieść pomoc potrzebującym. Nikt w z nas, nawet w najśmielszych wyobrażeniach, nie spodziewał się, że TOWU będzie funkcjonowało tak długo." - powiedziała Agnieszka Pyzanowicz-Francke, dyrektor Centrum Handlowego Turawa Park.
Jeden z opolskich wolontariuszy, który cały ten okres angażował się w pomoc uchodźcom wspomina spędzony w TOWU czas.
- Nie da się zliczyć emocji, które towarzyszą temu doświadczeniu. Przyszedłem tu 1 marca 2022 r., profil na Facebooku zaprosił mnie, by pomóc "na dwie godzinki". Z dwóch godzinek zrobiło się 11 miesięcy. W tym czasie liczba opuszczonych przeze mnie dni wolontariatu wynosi dokładnie pięć. Żałuję każdego z nich. Byłem tu, gdy pracowały ekipy, których już dawno nie ma, gdy pomoc trwała od rana do późnego wieczora 7 dni w tygodniu. Widziałem wszystkie przemeblowania, zmiany przestrzenne na terenie hali, reguły funkcjonowania itd. Dziś wydaje się, że niektóre rzeczy miały miejsce tak dawno temu (pomarańczowe kamizelki? naklejanie karteczek z imieniem?), a nie minął przecież nawet rok. Pamiętam, jak przez pierwsze dwa miesiące miałem nadzieję, że to wszystko minie maksymalnie do czerwca, bo przecież miałem plany, chciałem zrobić tyle rzeczy... A dziś, gdy nasze centrum się zamyka, chciałoby się, by było otwarte jak najdłużej. Paradoks - pisze jeden z wolontariuszy TOWU, Michał Pytlik.
- 1 marca o Ukrainie wiedziałem tyle, ile wie ktokolwiek interesujący się trochę światem, nie znałem nawet słowa "surżyk". Dziś jestem po wykładach nt. historii Ukrainy, zaczytuję się namiętnie w książkach, często jako jedyny Polak w towarzystwie bawię się na ukraińskich imprezach i staram się jak mogę, by z Ukraińcami rozmawiać wyłącznie po ukraińsku. Kiedy przyjmujesz kogoś do domu, bierzesz odpowiedzialność za to, by czuł się w nim jak najlepiej - tak uważałem i uważam do teraz - wspomina.
Od końca lutego bieżącego roku do połowy grudnia, w TOWU ponad 150 000 razy udzielono wsparcia obywatelom Ukrainy, którzy opuścili swój kraj z lęku przed wojną. Wartość pomocy udzielonej uchodźcom w tym miejscu, od 17 marca do niemal końca grudnia 2022 roku przekroczyła 3 miliony złotych. Do pomocy w Tymczasowym Ośrodku Wsparcia Ukrainy w Centrum Handlowym Turawa Park zgłosiło się ponad 3000 wolontariuszy, a część z nich pomaga do dnia dzisiejszego.
"Opolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża dziękuje wszystkim darczyńcom, zarówno tym indywidualnym, jak i firmom, które wsparły i wspierają nasze działania pomocowe skierowane do uchodźców z Ukrainy. Szczególne podziękowania kieruję do wszystkich Wolontariuszy, którzy "zbudowali" Tymczasowy Ośrodek Wsparcia Ukrainy, poświęcali i poświęcają swój wolny czas, aby TOWU mogło sprawnie funkcjonować i spełniać swoją misję" - powiedział Dawid Drożdż - dyrektor okręgowy PCK.
Punkt w TOROPOLU zostanie otwarty w drugiej połowie lutego.
Zdjęcie (1/76)
(Fot. Dżacheć)
Następne
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Gaz: Napisał postów [5645], status [VIP]
Szkoda a tak fanie było.