• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 3615
    • Dodano: 2023-02-04 / 16:53
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Kangurowanie noworodka - na czym polega i jakie daje korzyści?

    Poczucie bezpieczeństwa odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego człowieka. Szczególnie dla noworodka, który przechodzi z jednego świata do zupełnie nowego i wszystko jest dla niego obce. Wiadomo, że to niezwykle trudny czas zarówno dla malucha, jak i jego rodziców. Technika zwana kangurowaniem ma sprawić, że łatwiej będzie się odnaleźć w tych nowych rolach.

    Pomysł kangurowania wziął się z sytuacji, w której zbyt mała ilość łóżeczek spowodowała, że noworodki przebywały z mamami. Wtedy zaobserwowano, że znacznie łatwiej przystosowują się do nowych warunków życia. Nazwa wywodzi się oczywiście od kangurów - wyjątkowych ssaków, które po narodzinach jeszcze przez 10 miesięcy przebywają w torbie matki, gdzie dojrzewają, by stać się w pełni samodzielnymi osobnikami. Dowiedz się więcej o kangurowaniu z artykułu.

    Co to jest kangurowanie i jak się do niego przygotować?


    Początkowo kangurowanie może brzmieć niezwykle obco, jednak cały proces nie wymaga specjalnego przygotowania. Idea kangurowania skupia się na bliskim kontakcie ciał noworodka i rodzica, tzw. metodzie skóra do skóry. Po narodzinach malucha wystarczy przyjąć wygodną pozycję, przyłożyć do siebie dziecko i przykryć kocykiem. Kontakt ciało-ciało jest niezwykle istotny i odgrywa kluczową rolą w adaptacji, jeśli chodzi o nowe warunki. Co istotne, kangurowanie może być wprowadzane zarówno przez matkę, jak i ojca. Ten drugi wariant z powodzeniem jest wykorzystywany w przypadku cesarskiego cięcia, ponieważ wtedy noworodek jest wynoszony z sali operacyjnej do pokoju, w którym czeka tata, gotowy na przejęcie opieki. W ostatnich latach to niezwykle często wykorzystywane rozwiązanie, które przynosi szereg korzyści dla malucha, a także jego rodziców. Dlatego osoby, które nie brały pod uwagę tego rozwiązania, również będą mogły zdecydować się na kangurowanie. Wystarczy poinformować o takiej chęci personel, a z pewnością uczynią wszystko, by umożliwić jego realizację.


    Jak prawidłowo kangurować noworodka?


    Najważniejsze jest ułożenie malucha, który musi znajdować się między piersiami, a same ramionka dziecka powinny na płasko przylegać do ciała. Dzięki temu kontakt ,,skóra-skóra" jest maksymalnie duży, a to oznacza, że samo kangurowanie jest skutecznym zabiegiem. Koniecznie należy zwrócić uwagę na to, by główka maluszka była przyłożona bokiem, ponieważ dzięki temu można z łatwością kontrolować oddech, a tym samym zapewnić drożność dróg oddechowych. To szczególnie istotne, ponieważ wiele dzieci po narodzinach miewa problemy z oddychaniem, dlatego warto ułatwić ten proces. Przykrycie kocykiem da maluchowi komfort, czasami zaleca się także założenie czapeczki, jednak to kwestia indywidualna. Więcej informacji znajdziesz na portalu Niezbędnik Młodej Mamy. Publikowane tam porady ułatwiają cały proces przygotowania się do nowej roli i odpowiadają na szereg pytań, które mogą trapić przyszłych rodziców. Warto pamiętać, że dla wielu kangurowanie może początkowo okazać się sporym wyzwaniem, jednak trzymając malucha na swojej klatce piersiowej, można poczuć bicie jego serca, co działa kojąco również na układ nerwowy młodego rodzica.


    Jakie korzyści daje kangurowanie?


    W przypadku kobiet przede wszystkim wpływa korzystnie na obkurczanie się macicy i jednocześnie zmniejszenie krwawienia po porodzie. Kangurowanie przyśpiesza regenerację ciała matki, jak również pobudza laktacje. Wspomaga oddychanie u noworodka, dlatego jest szczególnie zalecane w przypadku wcześniaków. Przyczynia się także do wzmocnienia odporności dziecka. W przypadku ojca pozwala na nawiązanie pierwszego realnego kontaktu z maluchem. Narodziny dziecka to szczególny czas również dla młodego taty, dlatego warto dać mu szansę na nawiązanie więzi z maluchem. Kangurowanie jest w pełni bezpieczne, ponieważ odbywa się w wyznaczonym przez personel medyczny miejscu. Dlatego nawet po wykonaniu cesarskiego cięcia i wyniesieniu noworodka z sali operacyjnej, zapewniane jest bezpieczeństwo i brak kontaktu z innymi osobami przebywającymi w szpitalu. Korzystanie z tego rozwiązania może mieć pozytywny wpływ na więź, jaką uda się zbudować z dzieckiem, dlatego warto otworzyć się na taką opcję.


    OTC/12420/01/23



    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".