- Autor: kam_ila
- Wyświetleń: 1785
- Dodano: 2023-02-07 / 10:38
- Komentarzy: 0
Pierwsi pacjenci zostali włączeni do projektu badań klinicznych "NephroD" w opolskim USK
Pierwsi krytycznie chorzy pacjenci, poddawani ciągłej terapii nerkozastępczej na oddziale intensywnej terapii, zostali włączeni w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu do niekomercyjnego badania klinicznego. Polega ono na ocenie wpływu dwóch różnych dawek suplementacyjnych witaminy D3 na proces leczenia.
- Badanie pn. "Porównanie skuteczności dwóch dawek witaminy D3 u pacjentów krytycznie chorych poddanych ciągłej terapii nerkozastępczej - NephroD" dotyczy stosunkowo młodej i dynamicznie rozwijającej się dziedziny intensywnej terapii, jaką jest intensywna terapia endokrynologiczna. Jej celem jest ocena wpływu choroby krytycznej na narządy wydzielania wewnętrznego oraz odpowiednia modyfikacja standardów terapeutycznych w celu uzyskania lepszych efektów leczniczych - wyjaśnia kierujący tym projektem dr hab. n. med. Tomasz Czarnik, prof. Uniwersytetu Opolskiego, kierownik Oddziału i Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii USK i UO.
- Wyniki tego badania mogą być istotne dla modyfikacji protokołów leczenia pacjentów w oddziałach intensywnej terapii, ale także oddziałach ogólnych, nefrologii, stacjach dializ oraz jednostkach podstawowej opieki zdrowotnej. Największe nadzieje, związane z suplementacją witaminy D3 w intensywnej terapii, wiąże się ze zmniejszeniem częstości występowania u leczonych pacjentów ciężkich powikłań infekcyjnych, w tym wstrząsu septycznego, które skutkują zwiększonym ryzykiem śmierci pacjenta krytycznie chorego - kontynuuje Tomasz Czarnik.
Zespół badawczy współtworzą: anestezjolog dr n. med. Ryszard Gawda, radiolog dr n. med. Katarzyna Sznajder, pielęgniarka Małgorzata Nabrdalik, farmaceutka Weronika Chojna, diagnosta laboratoryjny Ewa Gawrylak-Dryja i Karolina Kropelnicka, koordynator z ramienia Uniwersyteckiego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych USK w Opolu. Pierwsi pacjenci zostali zrekrutowani w Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii USK w Opolu.
Planowane jest otwarcie jeszcze dwóch ośrodków klinicznych w Krakowie oraz Lublinie.
- Jest to pierwsze badanie, w którym USK w Opolu pełni rolę tzw. sponsora badania klinicznego, czyli kieruje nim oraz odpowiada pod względem formalnym i prawnym za organizację wszystkich procesów badania oraz bezpieczeństwo uczestników. Mamy już za sobą pierwszy etap realizacji projektu, w którym opracowano specjalistyczną dokumentację badania, zakupiono i przygotowano badany lek oraz uzyskano wymagane prawem opinie i zgody na realizację badania klinicznego w Polsce. Obecnie przeszliśmy do etapu rekrutacji pacjentów do badania i ich obserwacji w ośrodkach klinicznych - opisuje dr Antonina Dziedzic-Danel, dyrektor ds. operacji klinicznych UCWBK.
- Pozyskanie finansowania z budżetu państwa od Agencji Badań Medycznych na opisywane badanie to duże osiągnięcie naszego szpitala, ale też duża odpowiedzialność. Badanie kliniczne to bardzo zaawansowany, wieloetapowy projekt, który wymaga nadzoru oraz koordynacji w ścisłym reżimie prawnym oraz w zgodzie ze standardami dobrej praktyki klinicznej - komentuje Dariusz Madera, dyrektor generalny USK w Opolu i przypomina, że w celu realizacji komercyjnych i niekomercyjnych projektów badawczych w szpitalu uruchomiono w 2022 r. Centrum Naukowo-Badawcze. W jego skład weszło UCWBK, sfinansowane przez ABM z budżetu państwa, oraz Centrum Badań i Innowacji w Chorobach Sercowo-Naczyniowych i Kręgosłupa, sfinansowane z unijnej puli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.