• Autor: dondiego00
    • Wyświetleń: 3086
    • Dodano: 2023-02-24 / 08:30
    • Komentarzy: 0

    Katarzyna Mordowska-Broszkiewicz - Jest to trudne, ale można wyjść z anoreksji

    (Fot. Dżacheć)

    Często obok nas żyją ludzie na pozór szczęśliwi, którzy zmagają się ze śmiertelną chorobą, która zmienia życie nie tylko chorego, ale całej jego rodziny. Martwimy się o nie i chcielibyśmy im pomóc, ale często nie wiemy, jak to zrobić.

    Anoreksja to zaburzenie psychiczne polegające na celowym ograniczeniu przyjmowania pokarmów. Towarzyszy jej silna obawa przed przytyciem, narzucanie sobie niskiego progu masy ciała, ocenianie siebie jako osoby otyłej, mimo niskiej wagi. Ponadto głodzeniu mogą towarzyszyć: intensywne ćwiczenia fizyczne, prowokowanie wymiotów, przyjmowanie leków przeczyszczających. Jest to zaburzenie, w którym śmiertelność jest najwyższa - mówi Katarzyna Mordowska-Broszkiewicz - socjoterapeutka z Ośrodka Zaburzeń Odżywiania w Opolu. Mówi się, że jest to śmiertelność na poziomie 5-10%, co jest dużym wskaźnikiem - dodaje Katarzyna Mordowska-Broszkiewicz.

    Przyczyny anoreksji u dzieci mogą wynikać zarówno z chorób, jak i problemów psychicznych. Młody anorektyk ma zniekształconą ocenę własnego ciała, nie dostrzega skutków choroby, a na wszelką pomoc reaguje agresją. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, że dziecko odlicza kalorie oraz to że zwraca uwagę jak je i kiedy przyjmuje posiłki - mówi
    Dodatkowo anoreksja pojawia się w momencie kiedy występuje tzw. wyrzut hormonalny spowodowany naturalną fazą rozwojową, w której ciało nastolatków się zmienia - dodaje Katarzyna Mordowska-Broszkiewicz

    O tym jak rozmawiać z dzieckiem o anoreksji, na co zwrócić uwagę w przypadku rozpoznania zaburzenia u swojego dziecka rozmawialiśmy dziś w programie Druga Kawa z Katarzyną Mordowską-Broszkiewicz socjoterapeutka z Ośrodka Zaburzeń Odżywiania w Opolu.





    reklama

    Dziel się swoją opinią i dowiedz się co myślą inni.
    Włącz się do dyskusji z aktywną społecznością 24opole.