- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 1312
- Dodano: 2023-02-22 / 16:31
- Komentarzy: 0
W jaki sposób w Opolu można czasowo wyrejestrować auto?
Czasowe wycofanie auta z ruchu drogowego jest według najnowszych przepisów możliwe od 31 stycznia 2022 roku, a została wprowadzone po to, by kierowcy poważnie uszkodzonych samochodów mogli spokojnie naprawić swój pojazd. Taka procedura nie zwalnia z obowiązku opłacenie ubezpieczenia OC, pozwala jednak je obniżyć. Jak wyrejestrować samochód na określony czas i w jaki sposób starać się o obniżenie OC? Wyjaśniamy.
Na czym polega czasowe wyrejestrowanie auta?
Czasowe wyrejestrowanie pojazdu do niedawna było możliwe wyłącznie w 4 przypadkach:
· samochodów ciężarowych i przyczep z wagą powyżej 3,5 tony,
· autobusów,
· ciągników samochodowych,
· pojazdów specjalnych.
Nowe, obowiązujące od 31 stycznia 2022 roku przepisy (art. 78a ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym) rozszerzyły ten zakres także o poważnie uszkodzone samochody osobowe.
Samochód można wyrejestrować na czas od 3 do 12 miesięcy bez możliwości przedłużenia tego okresu. Kolejny raz można wyrejestrować samochód dopiero po upływie 3 lat.
Kiedy możliwe jest czasowe wyrejestrowanie samochodu?
Nie każdy uszkodzony samochód można wyrejestrować. Warunkiem jest znaczne uszkodzenie auta, które obejmuje najważniejsze elementy konstrukcyjne nadwozia, podwozia albo ramy. Można wyrejestrować samochód również wtedy, gdy stwarza on zagrożenie w ruchu drogowym. Nowe przepisy mają dać kierowcy czas na wykonanie niezbędnych napraw. Czasowo wyrejestrowany samochód należy przechowywać poza strefą ruchu.
W jaki sposób można wyrejestrować pojazd z ruchu?
Aby czasowo wyrejestrować pojazd z ruchu, należy zgłosić się do wydziału komunikacji, w którym jest ona zarejestrowany i złożyć właściwy wniosek. Należy złożyć również następujące dokumenty:
· dowód własności pojazdu (np. fakturę zakupu),
· dowód tożsamości,
· dowód rejestracyjny samochodu,
· tablice rejestracyjne samochodu,
· kartę pojazdu (jeśli została wydana),
· potwierdzenie wniesienia opłat skarbowych,
· oświadczenie, że samochód jest poważnie uszkodzony i stanowi zagrożenie w ruchu drogowym (to podstawa, by ubiegać się o czasowe wyrejestrowanie).
Jeśli właściciel nie może osobiście stawić się w urzędzie, może upoważnić do tego kogoś innego - wymagane jest wtedy złożenie przez tę osobę również dokumentu pełnomocnictwa. Czas na rozpatrzenie wniosku przez urząd to 30 dni.
Wyrejestrowanie pojazdu z ruchu a OC
Według przepisów prawa, każdy samochód zarejestrowany w Polsce musi być ubezpieczony polisą OC. Co ważne, dotyczy to również aut zepsutych, nawet takich, które stoją w garażu i się niezdatne do jazdy. Dotyczy to więc również samochodów czasowo wyrejestrowanych z ruchu. Dobra wiadomość dla właścicieli jest taka, że choć nie mogą całkowicie zrezygnować z polisy OC, możliwe jest jej obniżenie.
Żeby to zrobić, należy pisemnie poinformować swojego ubezpieczyciela o czasowym wycofaniu samochodu z ruchu i złożyć wniosek o obniżenie składki. Warto to zrobić, ponieważ według przepisów, ubezpieczyciel musi obniżyć wysokość składki o co najmniej 95%! Najczęściej dzieje się to po zakończeniu umowy z ubezpieczycielem.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.