- Autor: kam_ila
- Wyświetleń: 1758
- Dodano: 2023-03-06 / 20:11
- Komentarzy: 6
Liczba niezrealizowanych i nieodwołanych wizyt na NFZ sięgnęła 17 mln rocznie
Z danych opublikowanych przez NFZ wynika, że rocznie pacjenci rezygnują z około 17 mln świadczeń. Bardzo często wizyty nie są zastępowane oczekującym pacjentem, ponieważ bardzo dużo pacjentów nie informuje placówek, że nie skorzysta z refundowanego świadczenia.
Ponad 17 milionów wizyt nie odbyło się z różnych powodów tylko w 2022 roku. To i tak mocno zaniżone dane, ponieważ nie wszystkie zaplanowane świadczenia widnieją w systemie NFZ.
17 mln wizyt rocznie w Polsce zostało "zmarnowanych", ponieważ pacjent nie odwołał wcześniej wizyty u lekarza lub nie stawił się na umówionym zabiegu. Bardzo możliwe, że w wielu przypadkach pacjenci po prostu nie dożywają wizyty. Po długim, wielomiesięcznym czekaniu niektórzy zniecierpliwieni kolejkowicze przenoszą się do systemu prywatnej opieki zdrowotnej, czasami po czasie dochodzą do wniosku, że czują się wystarczająco dobrze lub po prostu zapominają o wyznaczonym terminie. Sprawdziliśmy, jak te dane wyglądają na Opolszczyźnie.
- W 2022 roku zaplanowanych do realizacji wizyt było 488 412. Brak informacji o rezygnacji ze świadczenia to średnio 4,9% wszystkich odwołanych wizyt. Są to dane wprowadzane do systemu w czasie rzeczywistym. Pokazują, ilu pacjentów zrezygnowało z wizyt bądź zabiegów, w rozbiciu na tych, którzy poinformowali świadczeniodawcę o rezygnacji oraz takich, którzy nie przekazali informacji o rezygnacji - przekazuje Barbara Pawlos, rzecznik prasowy opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia i podkreśla, że NFZ bierze pod uwagę tylko niektóre dziedziny, niektóre kolejki, niektóre zabiegi.
Na Opolszczyźnie tylko w 2022 roku z blisko pół miliona zaplanowanych świadczeń (które widnieją w systemie) pacjenci zrezygnowali z ponad 44 tysięcy z nich. Spośród tych rezygnacji, w ponad połowie przypadków pacjenci nie poinformowali o tym, że nie stawią się na wizytę, co uniemożliwiło innym czekającym na "przeskoczenie" kolejki.
Z zaplanowanych badań rezonansu magnetycznego zrezygnowało 2291 osób, z czego 730 nie poinformowało o swoim nieprzybyciu. Z tomografii komputerowej zrezygnowało ponad 1100 osób, z czego ponad 20 procent nie odwołało wcześniej wizyty.
Kolejnym z rzędu odwoływanym świadczeniem jest zabieg gastroskopii. Na Opolszczyźnie większość z zaplanowanych i odwołanych wizyt nie odbyła się z powodu nieobecności pacjenta. Podobnie jest w przypadku kolonoskopi (684 wizyty odwołano, 780 nie odbyło się z powodu braku pacjenta).
Inne świadczenia:
ZABIEGI W ZAKRESIE SOCZEWKI (ZAĆMA)
Poinformowano o rezygnacji ze świadczenia - 257
Brak informacji o rezygnacji ze świadczenia - 471
ŚWIADCZENIA Z ZAKRESU ONKOLOGII
Poinformowano o rezygnacji ze świadczenia - 1152
Brak informacji o rezygnacji ze świadczenia - 1229
ŚWIADCZENIA Z ZAKRESU ORTOPEDII I TRAUMATOLOGII NARZĄDU RUCHU
Poinformowano o rezygnacji ze świadczenia - 3931
Brak informacji o rezygnacji ze świadczenia - 7851
ŚWIADCZENIA Z ZAKRESU KARDIOLOGII
Poinformowano o rezygnacji ze świadczenia - 3735
Brak informacji o rezygnacji ze świadczenia - 6360
ŚWIADCZENIA Z ZAKRESU ENDOKRYNOLOGII
Poinformowano o rezygnacji ze świadczenia - 1842
Brak informacji o rezygnacji ze świadczenia - 2008
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Polpha: Napisał postów [9713], status [VIP]
karać po 200zł za drugą i następną nieodwołaną wizytę.