W związku z prowadzonymi na przełomie lutego i marca 2023 roku pracami, przy drodze krajowej nr 46 na wysokości Górki Hanuszowskiej, zostały odnalezione fragmenty marmurowego postumentu z inskrypcjami, a w dniach następnych po zdjęciu głębszej warstwy ziemi odsłonięte zostały fundamenty pomnika.
W związku z prowadzonymi na przełomie lutego i marca 2023 roku pracami, przy drodze krajowej nr 46 na wysokości Górki Hanuszowskiej, zostały odnalezione fragmenty marmurowego postumentu z inskrypcjami, a w dniach następnych po zdjęciu głębszej warstwy ziemi odsłonięte zostały fundamenty pomnika. Wprawdzie Muzeum Powiatowe w Nysie nie prowadzi w tym miejscu badań archeologicznych, jednak o wszystkich zdarzeniach i postępach prac było informowane na bieżące przez pracownika firmy BUDIMEX SA.
Pracownicy Muzeum kilkakrotnie udawali się na miejsce prowadzonych prac i wykonali dokumentację fotograficzną. Stwierdzono poza fragmentami pomnika także odsłonięty fundament wykonany z kamieni łamanych (granit) i nieregularnych otoczaków o różnej średnicy, z przewagą dużych. Ponadto obok fundamentu pomnika, od strony północnej, poniżej stwierdzono starszy fundament, przypuszczanie z kaplicy jaka mogła znajdować się w tym miejscu w czasach historycznych.
W sobotę (11 marca 2023) prowadzono prace rozbiórkowe fundamentu z użyciem koparki, w trakcie których, w specjalnej niszy odnaleziono "Kapsułę czasu". Z uwagi na zawartość jest to odkrycie, które można nazwać - "odnalezienie skarbu".
- Pomnik na "Górce Hanuszowskiej" w miejscu nazywanym "górka kapliczna" (Kapellenberg) został wystawiony w celu uczczenia poległych i kombatantów, uczestników tzw. "wojny wyzwoleńczej 1813-1815", czyli VI koalicji antynapoleońskiej, zakończonej abdykacją Napoleona. Niestety, dla polskiej sprawy miało to również niekorzystne skutki, wiązało się z likwidacją Księstwa Warszawskiego i utratą nadziei na odzyskanie niepodległości - czytamy na stronie Muzeum Powiatowego w Nysie.
Pomnik został ustawiony na wzniesieniu, z którego rozciąga się niezwykle malowniczy widok na Nysę i góry, na styku ówczesnych powiatów nyskiego i grodkowskiego. Ten punkt strategicznie odegrał ważną rolę w czasie oblężenia Nysy przez wojska napoleońskie w 1807 roku, a następnie w czasie walk o Nysę w marcu 1945 roku.
- Wkopanie kamienia węgielnego miało miejsce 18 października 1816 roku. Była to nowoczesna na owe czasy instalacja, bowiem na marmurowym postumencie wykonanym przez Franza Aldera z pobliskich Sławniowic, ustawiono wspierający się na czterech łapach obelisk wykonany ze stopu żelaza. Najprawdopodobniej pomnik został zniszczony w trakcie walk o Nysę w marcu 1945 roku. W czasie obecnych prac drogowych saperzy odkryli w tym miejscu liczne niewybuchy. Można dodać, że wcześniej w tym miejscu znajdowała się prawdopodobnie barokowa kaplica, od której przyjęła się dawna nazwa. Współcześnie był tam ustawiony wysoki krzyż drewniany z blaszanym wizerunkiem Chrystusa - czytamy na stronie Muzeum Powiatowego w Nysie.
- Kapsuła wykonana z blachy miedzianej w formie urny, była lekko uszkodzona mechanicznie. Wewnątrz znajdowały się zawilgocone zwitki papieru i skorodowane, nie zidentyfikowane przedmioty. Po rozpakowaniu zawartości stwierdzono: arkusz skóry, mocno skorodowany, z nieczytelnymi, szczątkowo zachowanymi napisami; pliki papierów, w tym broszura z tytułem w języku niemieckim: Program zu der Feierlichkeit, welche am 18 ten dieses Monats Statt finden soll. oraz broszura papierowa z tytułem w języku niemieckim: Lieder, welche am 18ten October 1816 / bei der Legung des Grundsteins / zum eisernen Denkmahle fur die geffalenen Vaterlands = Vertheibiger aus dem Neiss=Grottkauschen Kreise iheils auf dem Kapellen=Berge bei Neisse, theils in dem Resourcen Saale zuNeisse gesungen worden sind / Gedruckt bei Franz Anton Rosenkranz; podłużny arkusz papieru z rysunkiem technicznym pomnika, (ze skalą, bez wymiarów), srebrne pruskie monety zdawkowe (4 szt.), medal za wojnę 1813-1814 roku, ustanowiony 24 grudnia 1813 r. przez króla Fryderyka Wilhelma III i dwa Krzyże Żelazne 1813, pierścionek z oczkiem (damski), przypuszczalnie złoty - pisze Muzeum.
Wymienione przedmioty zostały udokumentowane fotograficznie i wstępnie zabezpieczone przez pracowników pracowni konserwacji Muzeum Powiatowego w Nysie. W poniedziałek 13.03.2023 r. dokonano transportu marmurowych fragmentów postumentu pomnika z miejsca odnalezienia na dziedziniec Muzeum.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
2023-03-15 19:26:25 [188.123.205.*] id:1657715 ombre: Napisał postów [20209], status [VIP]
Gdyby nie głupie polskie prawo to nie takie skarby byłyby odnajdywane i
zgłaszane.
Pokaż -
Ukryj Odpowiedzi [1]
2023-03-17 20:19:34 [94.254.185.*] id:1657811 luxusowy: Napisał postów [22583], status [VIP]
Masz rację... Niestety...
2023-03-15 11:43:23 [89.67.3.*] id:1657699 DonPedro69: Napisał postów [11148], status [VIP]
Ciekawostka. No tak, taki pomnik po wojnie nie mógł się ostać. :(
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
ombre: Napisał postów [20209], status [VIP]
Gdyby nie głupie polskie prawo to nie takie skarby byłyby odnajdywane i zgłaszane.