• Autor: kam_ila
    • Wyświetleń: 16617
    • Dodano: 2023-03-15 / 10:54
    • Komentarzy: 3

    Skarb pod Nysą. Odnaleziono "Kapsułę Czasu" sprzed 200 lat

    W związku z prowadzonymi na przełomie lutego i marca 2023 roku pracami, przy drodze krajowej nr 46 na wysokości Górki Hanuszowskiej, zostały odnalezione fragmenty marmurowego postumentu z inskrypcjami, a w dniach następnych po zdjęciu głębszej warstwy ziemi odsłonięte zostały fundamenty pomnika.


    W związku z prowadzonymi na przełomie lutego i marca 2023 roku pracami, przy drodze krajowej nr 46 na wysokości Górki Hanuszowskiej, zostały odnalezione fragmenty marmurowego postumentu z inskrypcjami, a w dniach następnych po zdjęciu głębszej warstwy ziemi odsłonięte zostały fundamenty pomnika. Wprawdzie Muzeum Powiatowe w Nysie nie prowadzi w tym miejscu badań archeologicznych, jednak o wszystkich zdarzeniach i postępach prac było informowane na bieżące przez pracownika firmy BUDIMEX SA.

    Pracownicy Muzeum kilkakrotnie udawali się na miejsce prowadzonych prac i wykonali dokumentację fotograficzną. Stwierdzono poza fragmentami pomnika także odsłonięty fundament wykonany z kamieni łamanych (granit) i nieregularnych otoczaków o różnej średnicy, z przewagą dużych. Ponadto obok fundamentu pomnika, od strony północnej, poniżej stwierdzono starszy fundament, przypuszczanie z kaplicy jaka mogła znajdować się w tym miejscu w czasach historycznych.

    W sobotę (11 marca 2023) prowadzono prace rozbiórkowe fundamentu z użyciem koparki, w trakcie których, w specjalnej niszy odnaleziono "Kapsułę czasu". Z uwagi na zawartość jest to odkrycie, które można nazwać - "odnalezienie skarbu".

    - Pomnik na "Górce Hanuszowskiej" w miejscu nazywanym "górka kapliczna" (Kapellenberg) został wystawiony w celu uczczenia poległych i kombatantów, uczestników tzw. "wojny wyzwoleńczej 1813-1815", czyli VI koalicji antynapoleońskiej, zakończonej abdykacją Napoleona. Niestety, dla polskiej sprawy miało to również niekorzystne skutki, wiązało się z likwidacją Księstwa Warszawskiego i utratą nadziei na odzyskanie niepodległości - czytamy na stronie Muzeum Powiatowego w Nysie.

    Pomnik został ustawiony na wzniesieniu, z którego rozciąga się niezwykle malowniczy widok na Nysę i góry, na styku ówczesnych powiatów nyskiego i grodkowskiego. Ten punkt strategicznie odegrał ważną rolę w czasie oblężenia Nysy przez wojska napoleońskie w 1807 roku, a następnie w czasie walk o Nysę w marcu 1945 roku.

    - Wkopanie kamienia węgielnego miało miejsce 18 października 1816 roku. Była to nowoczesna na owe czasy instalacja, bowiem na marmurowym postumencie wykonanym przez Franza Aldera z pobliskich Sławniowic, ustawiono wspierający się na czterech łapach obelisk wykonany ze stopu żelaza. Najprawdopodobniej pomnik został zniszczony w trakcie walk o Nysę w marcu 1945 roku. W czasie obecnych prac drogowych saperzy odkryli w tym miejscu liczne niewybuchy. Można dodać, że wcześniej w tym miejscu znajdowała się prawdopodobnie barokowa kaplica, od której przyjęła się dawna nazwa. Współcześnie był tam ustawiony wysoki krzyż drewniany z blaszanym wizerunkiem Chrystusa - czytamy na stronie Muzeum Powiatowego w Nysie.

    - Kapsuła wykonana z blachy miedzianej w formie urny, była lekko uszkodzona mechanicznie. Wewnątrz znajdowały się zawilgocone zwitki papieru i skorodowane, nie zidentyfikowane przedmioty. Po rozpakowaniu zawartości stwierdzono: arkusz skóry, mocno skorodowany, z nieczytelnymi, szczątkowo zachowanymi napisami; pliki papierów, w tym broszura z tytułem w języku niemieckim: Program zu der Feierlichkeit, welche am 18 ten dieses Monats Statt finden soll. oraz broszura papierowa z tytułem w języku niemieckim: Lieder, welche am 18ten October 1816 / bei der Legung des Grundsteins / zum eisernen Denkmahle fur die geffalenen Vaterlands = Vertheibiger aus dem Neiss=Grottkauschen Kreise iheils auf dem Kapellen=Berge bei Neisse, theils in dem Resourcen Saale zuNeisse gesungen worden sind / Gedruckt bei Franz Anton Rosenkranz; podłużny arkusz papieru z rysunkiem technicznym pomnika, (ze skalą, bez wymiarów), srebrne pruskie monety zdawkowe (4 szt.), medal za wojnę 1813-1814 roku, ustanowiony 24 grudnia 1813 r. przez króla Fryderyka Wilhelma III i dwa Krzyże Żelazne 1813, pierścionek z oczkiem (damski), przypuszczalnie złoty - pisze Muzeum.

    Wymienione przedmioty zostały udokumentowane fotograficznie i wstępnie zabezpieczone przez pracowników pracowni konserwacji Muzeum Powiatowego w Nysie. W poniedziałek 13.03.2023 r. dokonano transportu marmurowych fragmentów postumentu pomnika z miejsca odnalezienia na dziedziniec Muzeum.

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2023-03-15 19:26:25 [188.123.205.*] id:1657715  
    ombre: Napisał postów [20152], status [VIP] Reputacja
    Gdyby nie głupie polskie prawo to nie takie skarby byłyby odnajdywane i zgłaszane.

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2023-03-17 20:19:34 [94.254.185.*] id:1657811  
    luxusowy: Napisał postów [22583], status [VIP] Reputacja
    Masz rację... Niestety...
    2023-03-15 11:43:23 [89.67.3.*] id:1657699  
    DonPedro69: Napisał postów [11148], status [VIP] Reputacja
    Ciekawostka. No tak, taki pomnik po wojnie nie mógł się ostać. :(

    Nick:
    Treść: